Yalnız Kalmaktan Hoşlanmayan Kedi: Devon Rex

Devon Rex kıvırcık tüylere sahip, garip bir kedi türü. Cornish Rex’inkine benzeyen yumuşak, kısa tüyleri var.
Yalnız Kalmaktan Hoşlanmayan Kedi: Devon Rex

Son Güncelleme: 08 Mart, 2021

Kısa ve kıvırcık tüyler, büyük peri kulaklar, uzun bir vücut ve ışıldayan gözler… İşte bu saydıklarımızın hepsi Devon Rex’in fiziksel özellikleri. Bu kedi özellikle insanlarla arkadaşlığı sever. Devon Rex; uslu, dışadönük, asil ve zeki bir ırk. Eğer bu cinsi bir evcil dost olarak seçecekseniz eminiz ki ilgi isteyerek evin içinde nereye giderseniz gidin peşinizden ayrılmayacak.

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir kedi

Bu şirin kulaklı kediler hep üşür. Belki de bu, insanlarla arkadaşlık kurmayı istemesini sağlayan bir özelliktir. Yine de doğrusunu söylemek gerekirse son derece sosyal hayvanlar olan kedilerin çoğu, gittikçe artan bir şekilde aşırı uzak, mesafeli ve bağımsız oldukları iddiasını çürütmeye devam ediyor.

Aslında konu Devon Rex’in insanları değil, esasen rahatlığı sevmesidir. Bu, sahibinin kucağındayken ve hatta omuzundayken hissettiği sıcaklığı ve güven duygusunu da kapsayabilir. Bu kedi türü, son derecede sevgi dolu ve aktiftir, ayrıca oyuna da bayılır. Çocuklarla ve yaşça büyük insanlarla da oldukça iyi anlaşır.

Tüm bunlara ek olarak Devon Rex, hiçbir sorun yaşamadan kapalı mekanlara adapte olabilse de yalnız kalmaktan gerçekten nefret eder. Bu yüzden evde uzun bir süre kimse olmuyorsa o zaman ona eşlik edebilecek ikinci bir kediyi sahiplenmelisiniz. Devon Rex, kıskanç bir cins değildir ve ailenin yeni üyesine seve seve uyum sağlayacaktır.

Devon Rex’in görünüşü

Yalnız Kalmaktan Hoşlanmayan Kedi: Devon Rex

Bu türün kulakları, çoğu kedinin kulaklarından daha büyüktür ve genişçe ayrılmıştır. Geniş bir tabanı, yuvarlak uçları ve içlerindeki tüyleri, onları kötü bir şekilde kırkılmış bir kuzu gibi gösterir. Tüm bunlara ilaveten Devon Rex, aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

  • Orta boyludur.
  • Zarif ve güçlüdür.
  • İnce uzun ve kaslı bir vücuda sahiptir.
  • Dolgun yanaklı ve keskin hatlı çenesiyle küçük ve üçgen bir oval yüzü vardır.
  • Aynı zamanda gözleri de oval, fark edilir ve ışıl ışıldır.
  • Burnuna gelecek olursak; belirgin bir köprüsü vardır ve kısa burunludur.
  • İnce bir boyna sahiptir.
  • Bacakları zayıf ve uzun, vücutlarına göre hafifçe çarpıktır. (Ön bacaklar arka bacaklara göre daha kısadır.)
  • Son olarak kemerli bir sırtı, kıvırcık bıyığı ve kaşları ve uzun, ince bir kuyruğu vardır.

Size Devon Rex’in sahip olduğu çoğu özelliği anlatacağız. Büyük kulaklara, kıvırcık tüylere sahip, insan arkadaşlığını seven, zarafetten yoksun bir görünüşü olan bir kedi.

 Devon Rex’in diğer özellikleri

Yalnız Kalmaktan Hoşlanmayan Kedi: Devon Rex

Bu cinsin erkekleri 3 kg. ile 5 kg.; dişileri ise 1 kg. ile 2 kg. ağırlığındadır. Yürüyüşleri biraz beceriksiz görünse de aslında her türlü piruet ve akrobasi yapabilen, oldukça çevik hayvanlardır. Bir Devon Rex, 9 ile 15 yıl arasında değişen bir yaşam süresine sahiptir.

Şunu bir kenara not edin; Devon Rex’in kürkü yumuşaktır ve ayrıca kısadır. Aynı zamanda kürkü genellikle ince telli tüylerden oluşur ve diğer ırkların kürküne göre daha az yoğundur. Bu, alerjik insanlar için bir avantaj gibi görünürken kedi içinse olmazsa olmazlardan değildir.

İşte tam olarak bu yüzden bu kedi cinsi, tüyleri onu sıcak tutmadığından, sürekli olarak bir ısı kaynağı aramaktadır. Bu yüzden en iyisi kedinin, sahibinin kucağındayken olduğu kadar rahat olmasını sağlayabilmek adına, yatağını evin sıcak yerlerine koymaktır.

Bir İngiliz cinsi

Bu komik görünümlü kedinin kökeni 1960’lara kadar uzanıyor. Bu cins, kıvırcık saçlarından da sorumlu olan doğal bir genetik mutasyonun sonucudur. İlk örnekler İngiltere’nin Devon ilçesindeki terk edilmiş bir madende tesadüfen keşfedildi. Henüz anlamadıysanız, ismini bu yerden aldığını belirtmek isteriz.

Bu cins Cornish Rex’e çok benzese de her iki cinse de dalgalı kürk veren mutasyona uğramış gen aynı değildir. Bu yüzden eğer onları birbirleriyle çiftleştirirseniz o zaman pürüzsüz kürk örnekleri elde edersiniz.

Dahası, görünüşü kırılganlığı ifade etse de bu ırk, güçlü ve sağlıklıdır ve çok fazla bakım gerektirmez. Tek yapmanız gereken ölü tüylerden kurtulmak için dökülme mevsimi boyunca onları fırçalamak. Ayrıca, kulaklarının çok fazla kulak kiri biriktirmediğinden emin olun.

Aynı zamanda bu cinsin kedilerinin tüyleri çok fazla yağlandığı için onlara düzenli banyo yaptırılması gerekir. Ayrıca bu cinsteki kedinizin, uygun bir beslenme düzenine sahip olduğundan ve fazla yemediğinden emin olun çünkü aşırı kilo, ince bacakları için çok fazladır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.