Terk edilmiş bir yuva bulursam ne yapmalıyım?

Yuvanın içinde yumurtalar veya civcivler olduğunda böyle bir durumla karşılaşmak olağan dışıdır. Ancak, böyle bir durumun yaşanması halinde bilmeniz gereken her şey burada.
Terk edilmiş bir yuva bulursam ne yapmalıyım?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Terk edilmiş bir yuva bulursanız, ne yapacağınızı biliyor musunuz? İçinde yumurta veya civciv varsa, o zaman durum daha da karmaşıklaşıyor! Yardım etmek istersiniz ama ne yapacağınızı bilemezsiniz. İşte doğru kararları vermenize yardımcı olacak bazı yönergeler.

Yabani kuşların yaşamları bizimkinden tamamen farklıdır. Ancak, anlaşılması gereken birkaç şey var: Her şeyden önce, yuvanın terk edilmiş görünmesi, öyle olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir eylemde bulunmadan önce acele etmeyin; yardım etmek istiyorsanız, önce gözlemleyin.

Terk edilmiş bir yuva nasıl anlaşılır

Anne bir yırtıcı tarafından saldırıya uğramadıkça, terk edilmiş bir yuvada nadiren yumurta veya yavru olur. Dişi kuşlar yuvalarını terk etmezler; muhtemelen kendileri veya civcivleri için yiyecek aramaktadırlar. Annenin yokluğu genellikle yarım saatten fazla sürmez; bu saatten sonra birileri olmuş olabilir.

Yakınlarda tilki, kedi veya yırtıcı hayvanların bulunması, ebeveynlerin saldırıya uğradığı anlamına gelebilir. Aksi takdirde, kuşlar beslenirken sürekli yuvayı gözetleyeceklerdir. Bu durumda yuvaya, yumurtaya veya yavruya yaklaşmamalı veya dokunmamalısınız.

Kuş yumurtaları sabit bir sıcaklık gerektirir. Yuvaya çok yaklaşırsanız, anne uzaklaşacak ve yumurtalar sıcaklığını kaybedecektir. Yerde yuva yapan kuşlar için güvenlik açığı daha da fazladır.

Bu nedenlerle terk edilmiş bir yuvayı çıplak gözle tanımak zordur. Yuva olabileceğini bildiğiniz alanlardan uzak durmak en iyisidir; anneyi korkutmak yumurtalar için bir trajedi olur.

Terk edilmiş bir kuş yuvası

Terk edilmiş bir yuva olduğunu öğrenirsem ne yapmalıyım?

Terk edilmiş yuvanın içinde yumurta varsa, onları kurtarmak neredeyse imkansızdır. Kabukların yumurtadan çıkabilmesi için belirli bir sıcaklığa, yüksek neme ve sürekli harekete ihtiyaç vardır. Bu sadece özel araçlarla gerçekleştirilebilir ve bu durumda hiçbir şey yapamazsınız.

Civcivler varsa, onlara yardım edebilirsiniz. Ancak, ebeveynlerin yuvaya dönemediğinden emin olmak için birkaç dakika güvenli bir mesafede kalmanız önemlidir.

Civcivleri yuvalarından uzakta bulmak yaygındır. Fırtınalardan veya rüzgarlı günlerden sonra civcivler yuvadan düşebilir. Yağmur yağmasa veya rüzgarlı olmasa da bazen minikler dünyayı keşfetmek için dışarı çıkarlar.

Müdahale etmek iyi midir?

Kuşların hayatlarına müdahale etmek, çoğu durumda çok akıllıca olmaz. Avrupa’da, civcivlerin yuvalarının dışında bulunduğu durumlarda, insanlara civcivleri götürmemelerini tavsiye etmek için Spring Alive adlı bir kampanya başlatıldı.

Bu kampanya, insanlara yetim civciv bulmaları durumunda ne yapmaları gerektiğinin bildirilmesine dayanmaktadır. Her şeyden önce, bize bu civcivlerin çoğunlukla yetim ya da kayıp olmadığını söylüyorlar. Aslında s adece uçmayı öğreniyorlar; insanlar onlara yaklaşırsa, tehdit altında hissedecek olan ebeveynlerin korkuyla kaçıp, yavrulara yardım etmeyi bırakacak olmaları işleri zorlaştırabilir.

Boş bir yuva.

Terk edilmiş bir civciv bulursam ne yapmalıyım?

Aslında buradaki kelime terk edilmek değil, daha ziyade kaybolmak olmalıdır. Yuvadan düşerlerse ve çok küçüklerse eve dönmeleri bazen zor olur. Şehirdeki kuşlarda bu gibi kazalar sık görülür; yapılacak en iyi şey , ebeveynlerinin ona yardım edebileceği, arabalardan uzakta güvenli bir yere koymaya çalışmaktır.

Güvenli bir yere yerleştikten sonra, ebeveynlerinin onu arayıp aramadığını kontrol edebilirsiniz. Yoklarsa, onu bir hayvan barınağına götürmek yapılacak en akıllıca şey olacaktır. Eğer onu almaya karar verirseniz, çok hassas ve yumuşak davranmanız önemlidir; tüyleri çok kırılgan olabilir.

İkinci konu yavru kuş için yiyecektir. Aslında bisküvi veya ekmek parçaları tavsiye edilmez; onlara ihtiyaç duydukları besinleri vermek için özel yiyeceklere ihtiyaç vardır. Üçüncüsü, onlara su vermemek veya çok küçük damlacıklar halinde vermek tercih edilir. Gaga deliklerine su girerse zatürreye yakalanabilirler.

Isı, küçük bir civcivin hayatta kalması için bir diğer vazgeçilmez gereksinimdir. Yumuşak şeritler halinde kesilmiş tuvalet kağıdı iyi bir seçenek olabilir.

Onu eve götürmek ve kendi başına büyütmek çok cazip gelebilir. Ancak, tüm kuş türlerinin esaret stresiyle iyi başa çıkmadığını unutmayın. Bazen doğanın kendi yoluna gitmesine izin vermek en iyisidir çünkü bu hayvanlara her zaman yardım edemezsiniz. İlginizi çekebilir ...

Yerde Yavru Bir Kuş Görünce Ne Yapmalısınız?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yerde Yavru Bir Kuş Görünce Ne Yapmalısınız?

İlkbahar zamanlarında, yerde tek başına kalmış bir yavru kuş görmek sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu tür durumlarda, ne yapmalısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.