Yavru Kuşları Beslemek: Bilmeniz Gereken Her Şey

Yavru kuşları beslemek hassas ve ciddi bir konudur. Burada civcivin hayatta kalmasını sağlamak için temel bilgileri öğrenebilirsiniz.
Yavru Kuşları Beslemek: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2021

Başıboş bir kuş bulmak bir meydan okumadır. Ebeveynlerin bölgede olmadığından emin olduktan sonra, bir vahşi yaşam kurtarma merkezine gidebilir, türleri belirleyebilir ve hatta onunla ilgilenmeyi kabul edebilirsiniz. Bu durumda, bir sonraki soru açıktır: Yavru kuşları beslemek hakkında ne bilmeliyiz?

Civcivlerin hayatta kalması tamamen onun için ne yaptığınıza bağlı olacaktır ve bu nedenle bu konuda çok araştırma yapmanız gerekecektir. Bu yazıda size bu hassas konu hakkında bazı temel ipuçları vereceğiz. Bu ve uzman bir veterinerin desteğiyle, yavrunun sizin bakımınızda hayatta kalacağından emin olabilirsiniz.

Yeni doğan kuşlar ne yer?

Her şeyden önce, kuşun hangi tür olduğunu bulmanız gerekir. Buna bağlı olarak, türünün özel beslenmesine ek olarak, onu yuvada iki ebeveynin mi yoksa yalnızca bir tanesinin mi beslediğini öğrenebileceksiniz. Gaganın şekli, ihtiyacı olan beslenmeye dair iyi bir ipucudur. Örneğin, böcekçil kuşların gagası daha ince, daha uzun, tohumla beslenenlerin gagası ise kısa ve koni şeklindedir.

Kuş yeni doğmuşsa, büyük olasılıkla annesinin kustuğu “lapa” ile besleyecektir ve sizin bakımınızdayken en yakın eşdeğeri kuluçka ezmesidir. Özel mağazalarda veya veteriner kliniğinde satın alabilirsiniz, bu yüzden endişelenmeyin.

Hayvansal proteinle beslenen türler için kedi maması, yumurta ve galeta unu ile ev yapımı bir versiyon yapabilirsiniz.

Bebek katli hayvanlar aleminde yaygın bir uygulamadır.

Yavru kuşları beslemek

Eğer daha önce civcivli yuva görüntülerini gördüyseniz, yetişkin yemekle geldiğinde küçüklerin gagalarını genişçe açıp cıvıldadıklarını gözlemlemişsinizdir. Ebeveynler, civcivin boğulmadan yutabilmesi için civcivin ağzına doğrudan sindirim sisteminin başlangıcından yiyecek veya yulaf lapası verir.

Bu davranışı evden taklit etmek için civcivin ağzına damak ucuna kadar lapalı ve iğnesiz bir şırınga sokup küçük dozlarda besleyin. Şanslıysanız, küçük olan yiyecek isteyecektir, ancak değilse, gagasını başparmağınız ve işaret parmağınız arasında dikkatlice aralamanız gerekecektir.

Yavru kuşları beslemekle ilgili daha fazla ayrıntı

Zaten kendi başına beslenebilen yavru kuş bulursanız, süreç benzerdir. Kurtarma merkezine gidene kadar türü ve diyeti öğrenin ve buna uygun bir alan hazırlayın. Ancak bu durumda, onu elle taramanız veya beslemeniz gerekmeyecek; sadece diyetinin içeriğine ve sıklığına dikkat etmeniz gerekecek.

Ancak civciv ebeveynleri tarafından bakılmaya alıştığı için yanınızdayken yemek yemeyi reddedebilir. Ayrıca hasta olabilir (veya yuvadan düşmüşse yaralanmış olabilir). İştahı yoksa hemen bir veteriner kliniğine götürün.

Yavru kuş maması

Diyetine doğrudan erişiminiz olmayan bir kuş almış olabilirsiniz. Bu durumda, vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri garanti eden geçerli bir ikame aramalısınız. Yavru kuşlar için iyi bir diyet oluşturan iki alternatif vardır.

  • Ticari yemler: Bazı markaların her kuşun farklı gelişim aşamaları için özel yemleri vardır. Etçil kuşlar için uygun tohum karışımları bulursanız bunlar da işinize yarayabilir.
  • Ev yapımı besleme: Bu seçenek bazı insanlar için daha ekonomiktir, ancak küçük kuşun ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığından emin olmalısınız. Süpermarketlerde ve evcil hayvan tedarik mağazalarında belirli tohumlardan böceklere kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Herhangi bir deneyime sahip olmadan doğal bir diyet seçmek zor olabilir. İnternette aramaya karar verirseniz, bunu yalnızca resmi kuruluşların (kurtarma veya araştırma merkezleri gibi) sayfalarında yapın. Her durumda, bir veterinere gitmek, yavru kuşları besleme konusunda kişisel ilgi ve tavsiye garantisi verir.

Yavru kuşlar için yasak yiyecek

Kuşların ne yememesi gerektiğini bilmek, ne yemeleri gerektiğini bilmek kadar önemlidir. Ona ihtiyacı olanı vermezseniz veya yanlış ürünlerle beslemezseniz, kuş zehirlenme veya gelişme sorunları tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bazı genel yasaklar şunlardır:

  • Süt: Kuşlar memeli değildir, bu nedenle süt içmezler. Süte batırılmış veya ev yapımı karışımlara eklenmiş tipik ekmek, yalnızca kuşun organlarına zarar verir.
  • Su: Yulaf lapasında gereken kıvamı elde etmek için su kullanabilirsiniz, ancak bunu asla doğrudan civcivlere vermemelisiniz. Çok küçük hayvanlar oldukları için vücut ısılarını değiştirebilir veya solunum yollarına girerse zatürreye neden olabilirsiniz.
  • Ekmek: Su gibi, ev yapımı bir karışımı koyulaştırmak için kullanılabilir, ancak parçalar halinde verilmemelidir, aksi takdirde kuş boğulabilir. Ayrıca, civciv diyetinde önemli bir besin değeri yoktur.

Bir kuş ne kadar yemeli?

Kuşlar, özellikle büyüme aşamasında, onları oldukça düzenli yemeye zorlayan çok hızlı bir metabolizmaya sahiptir. Ebeveynlerin, bakmakta olduğunuz türün civcivini ne sıklıkta beslediklerini bulun ve onlarla aynı şeyi yapın. Yiyecek miktarı da aynı olmalıdır.

Eğer civciv yemek yemeyi reddederse, yem miktarını azaltıp daha fazla beslemeye dağıtarak sizi yavaş yavaş yemekle ilişkilendirmesini sağlayabilirsiniz. Umarız sonunda gagasını açar ve yemek için cıvıldar ve sonra normal miktar ve sıklığa geri dönebilirsiniz.

Hala yemeye ikna edemiyorsanız, tek seçenek tüple zorla beslemektir ve bu en iyi şekilde bir veteriner veya deneyimli biri tarafından yapılır.

Bebek kendi başına yiyebilecek yaştaysa, mamayı kuşun istediği zaman yemesi için yakınına bırakma seçeneğine sahip olabilirsiniz. Yetişkin yiyecekleri tüketebiliyorsa, kuş kendi başına sıvı da tüketebilir: Suluğuna taze, temiz su sağlayın.

Bir sokak kuşunu ne besleyebilirsiniz?

Birçok kuş sever, bölgelerinde yaşayan türleri besledikleri için genç kuşlarla temas halindedir. Kuşlar balkona veya bahçeye yemek yemeye geldiklerinde görülmeye değer bir manzaradır.

Bölgenizdeki kuşları beslemek istiyorsanız, önce hangi tür olduklarını belirleyin ve onlar için özel yemlikler arayın. Bazı kuşların boyutlarına göre geçişine izin verenler vardır, bu sayede örneğin bir saksağanın serçe yemeğini yemesini önleyebilirsiniz.

Yuvadaki bazı yeni doğan kuşlar.

Ancak, kuşların vahşi hayvanlar olduğunu ve yiyecek için size bağımlı olmalarının onlar için iyi olmadığını unutmayın. Yırtıcıları da çekebilir veya diyetlerinin dengesini bozabilirsiniz. Besleyicileri pencere veya balkon yerine evinizin yakınına yerleştirmek daha iyidir. Bu şekilde, doğal davranışını çok fazla etkilemeyeceksiniz, ancak yine de sevimli görüntülere rastlayabileceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.