Tavus Kuşu Kuyruğunu Neden Açar?

Tavus Kuşu Kuyruğu, dünyanın en büyük kuş gösterilerinden biridir. Tüm hayvanlar aleminde en iyi bilinen cinsel dimorfizm örneğidir.
Tavus Kuşu Kuyruğunu Neden Açar?

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2021

Devasa ve güzel tavus kuşunun kuyruğu yüzyıllardır insanlar arasında hayranlık uyandırmıştır. Renkleri neden bu kadar çarpıcıdır? Tavus kuşunun kuyruğunu neden açtığını bu yazımızda öğrenin.

Bu türün dişisi civciv yetiştirmeye kendini adamışken, erkeğin mümkün olduğu kadar çok çiftleşmeye çalışması gerekir ve bunu üreme mevsimi başına ortalama 3 kez yapabilir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Cinsel dimorfizm

Tavus kuşu ( Pavo cristatus), hayvanlar alemindeki en çarpıcı cinsel dimorfizmlerden birine sahiptir. Erkek parlak renkli ve metalik tüylere ve yelpazelenebileceği uzun bir kuyruğa sahipken, dişi kahverengimsi daha mat tonlara, yayamadığı uzun bir kuyruğa sahiptir.

Cinsiyetleri arasında bu kadar çarpıcı farklılıklara sahip olan türler, olası saldırılara karşı dişinin yaşamını önceliklendirme stratejisinden yararlanma eğilimindedir. Bu şekilde tavus kuşu, yırtıcıları dişinin yavrularla birlikte saklandığı yuvadan uzak tutmak için yem görevi görebilir.

Bir erkek ve bir dişi hindi.

Tavus kuşunun kuyruğunu açmasının nedenleri

Bu kuşun kuyruğu, hem uçmak hem de yerde yürümek için açıkça rahatsız. Peki ne işe yarar? Bunun aşağıda okuyabileceğiniz iki açıklaması var.

Kur

Kuyruğu en güzel, en düzenli ve en renkli olan örnek elbette genlerini yaşatmak için seçilecek. Flört sırasında erkek kuyruğunu uzatır, sallar ve onu etrafındaki en sağlıklı ve en güzel tavus kuşu olduğuna ikna etmek için kadına doğru yönlendirir.

Yakın tarihli bir hipotez, dişilerin kur yapma sırasında bakışlarını çok fazla yönlendirmediği için kuyruğun işlevinin o kadar alakalı olmadığını varsayar. Ancak, erkeğin tüylerinin mavi, yeşil ve siyah arasındaki kontrastı algılama konusunda büyük bir yetenekleri var gibi görünüyor, bu yüzden bakışlarını sadece kuyruğa değil, tüm gösteriye yönlendiriyorlar.

Bölgesellik

Bir erkek kuyruğunu başka bir erkeğin önüne attığında, bu genellikle bir tehdit veya bölgenin savunmasıdır. Tavus kuşu bunu yaparken, onu korkutmak için rakibinden daha büyük ve daha güçlü görünmeye çalışır. Yayılmış kuyruğun renkleri ve çapı dişiyi fethetmeye hizmet ettiği gibi, aynı türden bir rakibe karşı sağlık ve gücü de gösterir.

Tavus kuşunun kuyruğu hakkında merak edilenler

Bu güzel kuş hakkında bazı ek bilgiler:

  • Tavus kuşunun kuyruğu 150’ye kadar tüyden oluşur.
  • Bu tüylerin her birinin uzunluğu 1,5 metreye kadar çıkabilir.
  • Her tüyün ucundaki oval noktalar, göz şekline benzerliklerinden dolayı ocelli olarak adlandırılır.
  • Kuyruk tüylerinin lifleri, vücudun geri kalanından farklı olarak, işlevleri tamamen dekoratif olduğu için uçuşa uygun olmayan bir yapıya sahiptir.
  • Son araştırmalar, erkeklerin kuyruklarını sallarken başlarındaki küçük tüyleri titreştirdiklerini ortaya koydu. Ayrıca, dişi yanıt olarak kendi tacını titretiyor gibi görünüyor.
Tavus kuşları neden kuyruklarını gösterir?

Gördüğünüz gibi, ilk bakışta hayatta kalmakla pek uyumlu görünmeyen bir şeyin sebepleri olabilir. Çiftin bir üyesinin genlerini korumak için kendini feda etmesi insan gözünde acımasız görünse de, yavruları korumak için etkili bir tekniktir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.