Bir Kuşun Cinsiyeti Nasıl Belirlenir

Bir kuşun cinsiyetini bilmek, onu yetiştirmede ve ona uygun şekilde bakmada rol oynar.
Bir Kuşun Cinsiyeti Nasıl Belirlenir

Son Güncelleme: 13 Haziran, 2021

Bir kuşun cinsiyeti belirlemesi kolay bir konu değildir. En iyi gözlere sahip veterinerler bile zaman zaman bir kuşun cinsiyetini nasıl belirleyeceğinden emin olmayabilir. Çoğu kuş, cinsiyetlerini ortaya çıkaran belirgin özelliklere sahip değildir. Ve daha sonra erkek olduğu anlaşılan kuşlara dişi isimlerinin verilmesi de alışılmadık bir durum değil.

Laboratuvar Testleri: Yanılmayan Yöntem

Köpekler ve kediler çok daha popüler evcil hayvanlar olduğundan, uzmanlığı kuşlar olan bir veteriner bulmak zor olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir uzman kuşun cinsiyetinden emin değilse, en güvenli seçeneği seçebilir: laboratuvar testi.

Üç farklı analiz türü vardır:

  • Kan testleri: Bu en yaygın testtir, ancak hayvanın bacaklarından incitmeden kan örneği almak için yetenekli bir profesyonel gerektirir.
  • Dışkı testleri: Dışkı örneği almak, kan örneği almaktan çok daha basittir. Ancak bu testin önemli bir sınırlaması vardır: yalnızca yetişkin kuşlara uygulanabilir.
  • Tüy analizi: Bu test, tıpkı ilk ikisi gibi yüzde yüz doğrudur. Ancak bu testin dezavantajı, pek çok laboratuvarın bunu gerçekleştirememesidir.
elde duran minik kuş

Gözlem

Bazı kuşlar, bir kişinin cinsiyetini kolayca belirlemesine izin veren tanımlanabilir özelliklere sahiptir. Tavus kuşları ve horozlar iyi örneklerdir.

Tavus kuşunun uzun, renkli kuyruğu dişileri cezbetmek için tasarlanmıştır ve bu nedenle erkekler, kuyruk tüyleri açılmasa bile öne çıkar. Horoz örneğinde, kuşun arması cinsiyetini ele vermekle kalmaz, aynı zamanda güçlü sesi ve şarkısı şüpheye yer bırakmaz.

En popüler kuş türlerinden biri olan muhabbet kuşuna gelince, gagalarının üzerindeki renkleri cinsiyetlerini anlatır. Erkeklerde mavi veya pembe, kadınlarda ise kahverengi veya beyazdır. Ayrıca bazı erkek papağanların tüyleri dişilere göre çok daha parlaktır.

Kanaryalar ve Diğer Türler

Kanarya, çok popüler bir başka evcil hayvan kuşudur. Erkek kanaryalar kafeslerinde sürekli şarkı söyleyenlerdir, çünkü bu onların çiftleşme çağrısıdır. Ancak bu, bir kanarya cinsiyetini belirlemenin tamamen doğru bir yolu değildir. Kızgınlık döneminde kadınlarda tipik olan hormonal değişiklikler, onların da çok şarkı söylemesine neden olabilir.

Kanaryalar ve diğer türlerle ilgili olarak, vücutlarının belirli bölümlerinin boyutları kadar genel boyutları da cinsiyetlerinin bir işareti olabilir. Bu yönleri dikkatli bir şekilde inceleyerek bir kuşun cinsiyetini başarılı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Erkekler daha ince ve atletiktir ve tamamen dik otururlar. Bir kuşun gagasının boyutları ve şekli (örneğin daha büyük ve daha belirgin) de önemli belirleyici faktörlerdir. Bacakları da daha büyük ve birbirine daha yakındır. Dişiler ise daha küçüktür ve daha yuvarlak bir şekle sahiptir.

Bir kuşun cinsiyetini belirlemenize yardımcı olabilecek başka bir görsel yöntem, hayvanın arka ucunu kontrol etmektir. Kuşun anüsüne yakın, vücudunun arkasındaki alanda küçük bir yumru olabilir veya olmayabilir. Varsa, bu kuşun muhtemelen bir erkek olduğunun bir işaretidir.

Hala emin değilseniz, bölgeyi parmaklarınızla muayene etmek bir seçenektir. Ancak bu çok da tavsiye edilmez çünkü bu şekilde kuşa gerçekten zarar verebilirsiniz.

Bir Tavır Meselesi

Evcil kuşların söz konusu olduğu çoğu durumda, dişi, sahiplerinin yanında bile daha sosyal olma eğilimindedir. Erkekler ise daha mesafelidir ve her zaman varlıklarını empoze etmeye çalışırlar.

Ancak, çiftleşme dönemi geçtikten sonra dişiler bu kadar uysal olmayı bırakırlar. Bu aynı zamanda yavruları yumurtadan çıkmaya hazır olduğunda ve yavrularına bakmaya hazırlanırken de olur. Daha sonra yuvalarını erkeklerden daha kararlı bir şekilde savunurlar.

Kuşun yavruları yuvadan ayrıldığında dişiler tatlı hallerine geri dönerler. Yeni bir kuş kafesine taşınırlarsa benzer bir şey olur.

Bir Kuşun Cinsiyetini Bilmek Neden Önemlidir?

Bir kuşun cinsiyetini bilmek, onu yetiştirmede ve ona uygun şekilde bakmada rol oynar. Erkek kuşlar, bölgeye hakim olmak için sürekli bir mücadele içinde olacakları için kafesleri paylaşmamalıdır. Dişiler ise çiftleşme mevsimi boyunca korunmaya ihtiyaç duyabilir.

Ana görüntünün kaynağı: Juan Tello İlginizi çekebilir ...

Kuşlarda Tüy Gagalama: Nedenleri ve Tedavisi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kuşlarda Tüy Gagalama: Nedenleri ve Tedavisi

Tüy gagalama, kuşlarda en yaygın davranış sorunlarından biridir. Bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.