Sakallı Akbaba: Özellikleri ve Merakları

Sakallı akbaba, insanların hem korktuğu hem de hayran olduğu kuşlardan biridir. Ama onlar hakkında ne biliyoruz? Daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okumaya devam edin.
Sakallı Akbaba: Özellikleri ve Merakları

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2019

Lammergeyer olarak da bilinen sakallı akbaba Gypaetus barbatus türlerine aittir. Bu kuş türü, en tanınmış kuşlardan bir tanesidir ve genellikle en az 1005 metre yükseklikteki farklı dağlık alanlarda yaşar.

Ne yazık ki, farklı sebeplerden dolayı gününüzde popülasyonları dramatik olarak azalmıştır.

Genel Özellikleri

İnsanlar tarafından bu akbaba türüne her daim hem saygı duyulmuş hem de bu türden korkulmuştur. Kanatları açık haldeyken 1.8 ile 2.7 metre uzunluğuna ulaşmaktadır. Böylece, kanatları ve güçlü kavisli gagası ile birçok hayvanın kalbine korku salar.

Bu türün çarpıcı özelliklerinden biri de tüyleridir. Doğduğu andan yetişkin olana kadar geçen zaman içerisinde tüyleri bazı değişiklikler yaşar. Büyüdükçe, sakallı akbaba iki tüy dökme sürecinden geçer.

İlk aşama bir yaşından dört yaşına kadar sürer. İkinci aşama ise üçüncü ve yedinci yıllar arasında gerçekleşir, ancak bu süreç kuştan kuşa göre değişiklik gösterir.

Ek olarak, türler arasında cinsel dimorfizmi vardır. Cinsel dimorfizmi dış fizyonomilerini tanımlayan farklı özellikler sayesinde dişiler ve erkekler arasında ayrım yapmayı mümkün kılar. Örneğin, dişiler büyüklük ve ağırlık bakımından daha büyüktür. Buna ek olarak, gagaları ve kuyrukları daha uzundur.

birlikte duran sakallı akbabalar

Yiyecek ve yaşam alanı

Sakallı akbabalar necrofaj oldukları için kötü bir unvana sahiptirler. Ancak, hayatta kalmak için temel olarak diyetleri kemik bileşenlerine dayanır. Bu diyete osteofagus adı verilir. Bu kuşlar, bu diyet çeşidiyle beslendiği bilinen tek türdür.

Bu kuşun yakaladığı av türünü daha yakından anlamak için bilim adamlarının türün diyetini belirlerken daha objektif veri toplayarak doğrudan gözlemler yapmaları gerekir.

Normalde yetişkin olanlar yalnızca 25 cm uzunluğunda ve 3.7 cm genişliğinde kemikleri hazmedebilirler. Bu sorunu çözmek ve daha büyük kemikleri yutabilmek için kemikleri kırmak zorunda kalırlar.

Kemikleri kırmak ve onları yok etmek için onları kayalık yüzeylere fırlatırlar. Bu sayede, avlarını daha kolay yutabilirler. Genellikle bu kayalık yüzeyleri rüzgarlı yerler olan yuvalarının yakınında tutarlar.

Genellikle yetişkin bireyler kemikleri, kayalık yüzeyleri ve yuvalarını kemikleri hazırladığı ve midesine indirdiği aynı yerde tutarlar.

birlikte uçan sakallı akbaba

Bu kuşlar çoğunlukla az insan nüfusu olan bölgelerde yaşarlar ve insan etkisinin görüldüğü yerlerde yaşamazlar. Bu nedenle de genellikle dağlık bölgelerde yaşarlar.

Sakallı akbaba ile ilgili inginç gerçekler

Genç akbabaların yaptığı ilginç bir şeyse kleptoparazitizm denilen bir uygulamadır. Bu uygulama diğer kuşları avlarını salıvererek taciz etme eylemidir. Sakallı akbabaların, altın kartal gibi diğer kuşları taciz ettiği de görülmüştür.

Ayrıca bu türler tek eşlidirler. Ancak, bilimadamları Pireneler’de polianrus üçlüsü olduğunu da gözlemlediler. Bazıları, yaşam alanlarının doygunluğa ulaşması nedeniyle üreme çağındaki kuşların yerleşim kurmakta zor zamanlar geçirdiğine inanmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Margalida, A., Suert, E. P. De, Amigos, S. De, & Csic, M. (2016). Quebrantahuesos – Gypaetus barbatus ( Linnaeus , 1758 ).
  • Quebrantahuesos, F. P. L. C. Del. (2006). El Quebrantahuesos: apuntes sobre su biología. Ecosistemas, 15(2), 89–100. https://doi.org/10.7818/RE.2014.15-2.00
  • Gil, Juan Antonio; Pérez López-López, C. & P. (n.d.). ( Gypaetus barbatus ) REPRODUCTORES EN EL PIRINEO CENTRAL ( ARAGÓN-ESPAÑA ). Anuario Ornitológico de Aragón, viii, 1–16.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.