Mavi boyunlu bülbül: Bu harika kuş hakkında her şey

Mavi boyunlu bülbülün sadece çarpıcı renkleri yoktur, aynı zamanda diğer türlerinkileri taklit eden sesler de çıkarabilir.
Mavi boyunlu bülbül: Bu harika kuş hakkında her şey

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2019

Adından da anlaşılacağı gibi, mavi boyunlu bülbül, göğsünde diğer renklerin yanı sıra mavimsi tüylere sahiptir. Ama bu kuşla ilgili tek harika şey bu değildir. Bu makalede konu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mavi boyunlu bülbülün tanımı

Bilimsel adı Luscinia svecica‘dır ve passerine grubuna ve Muscicapidae (sinekkapangiller) familyasına aittir.

Mavi boyunlu bülbül, küçük, ince bir fiziğe sahiptir. Sadece 14 cm boyunda ve 370 gramın altında bir ağırlıktadır. İnce bacakları ve her ikisi de grimsi renkli olan küçük bir gagası ve siyah gözleri vardır.

Bu kuşu öne çıkaran, göğsündeki mavi tüylerdir, adını da bu tüylerden alır. Bu tüylere ayrıca beyaz veya turuncu gibi başka renkler de eşlik edebilir. Ayrıca, erkekleri dişilerinden çok daha çarpıcı ve gösterişlidir. Kuşların çoğunda olduğu gibi, cinsiyetler arasında da belirgin bir ayrım vardır.

Tüylerinin geri kalanı gri, turuncu, beyazımsı veya sarımsıdır. Ayrıca, kafası, sırt ve kanatları yüz bölgesinden daha koyudur. Kuyruğundaki tüyler de bu kuşun karakteristik özelliğidir: ucu siyah, gerisi kırmızı ya da turuncudur.

mavi boyunlu bülbül fotoğrafı

Mavi boyunlu bülbül davranışı ve yaşam alanı

Bazıları bu kuşun biraz ‘utangaç’ ve ‘kaçamak’ olduğunu söyleyebilir. Dişiler yerde yürüme eğilimindedir ve herhangi bir tehlike algıladıkları veya garip bir ses duyduklarında gizleneceklerdir.

Mavi boyunlu bülbülün şarkısı keskin, uzun ve melodiktir. Ek olarak, bazen diğer türlerin, özellikle de toygarların şakımasını taklit edebilirler. Genellikle sabahları ve hava karardığında şakır; erkekler ise çalılar arasında tünemişken şakır.

Günümüze dek uzmanlar, 11 tür mavi boyunlu bülbül alt türü tespit etmişlerdir. Bunlar Kuzey Kutbu enlemlerinden kuzey Palearktik‘e kadar her yerde yaşar. Bu onları İskandinavya, Alaska, Asya ve Orta ve Batı Avrupa’da görebileceğiniz anlamına gelir. Göç ya da kış uykusu döneminde bazıları Hindistan ve Kuzey Afrika’da bile tespit edildi.

Üreme mevsimi boyunca deniz seviyesinden 1-2 km yükseklikte dağlık alanları tercih ederler. Yılın geri kalanına gelince, onları sulak alanlarda, huş veya söğüt ormanlarında, fundalıklarda, açık çayırlara yakın arazilerde, nehirlerin, lagünlerin veya akarsuların yakınında ve yabani otların bulunduğu alanlarda bulabilirsiniz.

bülbül yakın fotoğraf

Bu yavrular bir aylık olduklarında uçabilirler.

Beslenme şekli ve tehditler

Peki, Mavi boyunlu bülbül nasıl beslenir? Mavi boyunlu bülbül coleoptera, diptera, lepidoptera, sucul böcekler ve hatta larvalar ile beslenen böcek öldürücü bir kuştur. Bazen sonbaharda yabani çalıların meyvelerini ve bazı tohumları da tüketebilirler.

Mavi boyunlu bülbülün karşılaştığı ana tehditler otlatma, ormansızlaşma ve nehirlerin ve akarsuyun kurumasıdır. Bunların hepsi doğal ortamlarını değiştiriyor. Bununla birlikte, tam olarak nesli tükenme tehlikesi altında, tehdit altında veya savunmasız sayılmaz. Bunun yerine, ‘küçük’ bir endişe olarak nitelendirilirler çünkü dünya çapında hala birçok mavi boyunlu bülbül bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Sinek Kuşunun İnanılmaz Hayatı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Sinek Kuşunun İnanılmaz Hayatı

Uçarken hızı ile dikkat çeker - İnanılmaz renkleri vardır! Bu makalede, çok güzel küçük bir kuş olan sinek kuşunun büyüleyici yaşamını öğrenebilirs...  • Zink, R. M., Drovetski, S. V., Questiau, S., Fadeev, I. V., Nesterov, E. V., Westberg, M. C., & Rohwer, S. (2003). Recent evolutionary history of the bluethroat (Luscinia svecica) across Eurasia. Molecular Ecology. https://doi.org/10.1046/j.1365-294X.2003.01981.x