Ördekler Ne Yer?

Ördekler, coğrafi konumlarına ve vahşi veya tutsak durumlarına bağlı olarak değişken bir diyete sahiptir. Her durumda, çoğu omnivordur ve son derece uyarlanabilir olarak kabul edilir.
Ördekler Ne Yer?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2023

Ördekler Antarktika hariç tüm kıtalarda bulunur. Buna ek olarak, alışılmadık bir adaptasyon kapasitesine sahipler ve Hawaii, Macaronesia ve Galapagos gibi adalara ulaşmayı başardılar. Yeni ortamları nasıl bu kadar kolay kendilerine ait hale getirebiliyorlar? Ördekler ne yer ve yaşam stratejileri nasıldır bu sorunun cevabının bir kısmını oluşturuyor.

İnsanlar bir ördeğin beslenmesini bir gölet üzerinde yüzen birkaç parça ıslak ekmekle ilişkilendirebilse de, gerçek şu ki bu kuşlar çok daha fazla türde yiyecek tüketiyor. Burada size bu karada ve suda yaşayan kuşların beslenmesi hakkında her şeyi anlatacağız.

Ördekleri tanıyalım

Ördek terimi, Anatidae familyasına ait çok çeşitli kuş türlerini ifade eder. 6 familyaya ayrılan tahmini 156 tür veya ördek türü vardır ( Antinae en bol olanıdır). Ördek mükemmelliği, Mallard olarak da bilinen Anas platyrhynchos’tur. Ancak, çok daha fazlası var.

Ördeğin vücut şekli genellikle uzundur ve kuğular veya kazlar kadar uzun olmasa da boyunları uzundur (açık bir ayırt edici özellik). Ayrıca, birçoğu avlarını avlamak için su altına dalmak zorunda kaldıklarından silindirik bir gövdeye sahip olma eğilimindedirler. Gaga çok geniştir ve tırtıklı yapılar içerir (filtreleme türlerinde çok gelişmiştir).

Uçuşa gelince, birçok ördeğin güçlü ve hızlı vuruşlar yapabilen kısa ve sivri kanatları vardır. Bununla birlikte, bu gruba dahil olan bazı kuşlar ( Tachyeres cinsi gibi) pratik olarak uçma yeteneğine sahip değildir.

Bazı ördekler uçamazken, diğerleri  göç eder.

Ördekler ne yer?

Yaban ördekleri ne yer?

Daha önce de söylediğimiz gibi, ördeklerin beslenmesi türlere, coğrafi konumlarına ve özgürlük (veya esaret) durumlarına çok bağlıdır. Bu hayvanlardaki çeşitliliği biraz daha iyi tanımak için size bazı özel örnekler vereceğiz. Kaçırmayın!

1. Yaban ördeğinin beslenmesi (Anas platyrhynchos)

Yaban ördeği, kuzey yarımkürede en yaygın şekilde dağılmış ördek türünü temsil eder. Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve hatta Kuzey Afrika’da yaşar. Göçmen potansiyeli ile tanınan bir kuştur ve esaret altında tutulan ördeklerin büyük çoğunluğu bu türe aittir.

Yaban ördeğinin diyeti omnivordur. Ek olarak, beslenmesi söz konusu olduğunda çok esnek bir kuştur. Diyetinin büyük kısmı bitki maddesi, tohumlar, kökler ve yumru köklere dayanır, ancak suda yaşayan omurgasızlarda, böceklerde (yusufçuklar, sinekler, kelebekler, güveler ve daha fazlası) ve küçük kabuklularda da gagasını açmaz (!).

İlginç bir şekilde, çiftleşme mevsimi boyunca yumurtlayan dişilerin yumurtlamayan dişilerden (%37) çok daha fazla hayvansal madde (%70) tükettiği gösterilmiştir. Bu, yumurtlamanın çok fazla protein gerektiren zorlu bir faaliyet olduğu gerçeğini yansıtmaktadır.

Bu ördeğin cinsel dimorfizmi son derece dikkat çekicidir. Erkeklerin kafasında metalik tonlarda ve zıt renklerde yeşil tüyler bulunurken, dişiler kahverengidir.

Uçan ördek.

2. Bufflehead’in diyeti ( Bucephala albeola)

Bufflehead, Kuzey Amerika ve Güney Amerika Birleşik Devletleri’nde tipik bir göçmen kuştur. Erkekler grimsi-siyah renkleri ve gözlerinin altında çok belirgin beyaz bir çizgi nedeniyle çok dikkat çekicidir. Öte yandan, dişiler biraz daha homojen grimsidir.

Bu ördekler su altında beslenirler. Tatlı su ekosistemlerinde çoğunlukla böcek öldürücüdürler, tuzlu suda ise kabukluları ve yumuşakçaları avlarlar. Su bitkileri ve balık yumurtaları da diyetlerinin önemli bir parçasıdır.

Bu ördekler, yeşilbaştan daha belirgin olan suda yaşayan omurgasızlar için belirli bir tercih gösterirler.

Su üzerinde bir ördek.

3. Ortak birleştiricinin diyeti (Mergus birleşmesi)

Bu ördek, kentsel ortamlarda göletlerde ve göllerde görmeye alıştığımız ördeklerden oldukça farklıdır. Aerodinamik bir gövdeye ve çok uzun, dar bir gagaya sahip büyük, hızlı bir kuştur. Ayrıca, avını yakalamasını kolaylaştırmak için kanca görevi gören tırtıklı iç dişlere sahiptir.

Tahmin edebileceğiniz gibi , görkemli sarı kirazkuşu esas olarak piscivordur (canlı balıklarla beslenir). Yumuşakçaları, kabukluları, böcek larvalarını ve diğer omurgasızları avlama fırsatını kaçırmasa da hem tatlı hem de tuzlu suda balık avlar. Çok seyrek olarak küçük memeliler, sürüngenler ve amfibiler ile de beslenir.

Erkeklerin tüylerinin tonu, bir dereceye kadar diyetlerinde alınan karotenoidlere bağlı gibi görünüyor.

Su üzerinde bir ördek.

Ördekler esaret altında ne yer?

Birkaç çok farklı ördek türünün farklı beslenme seçeneklerini zaten araştırdık. Sonuç olarak, esaret altındaki Mallard’ın diyetini özetlemek istiyoruz (Anas platyrhynchos ):

  • Yavruyken (3 haftaya kadar), ördek yavruları yavrular için özel yemle beslenir. Bu aşamada sağlanan protein yüzdesi yüksektir – %18-20’dir.
  • 3 ile 20 hafta arasında yavru ördek veya tavuk yemine geçiş yapılabilir. Bu %15 protein içermelidir.
  • Yetişkinler olarak ördekler, diyetlerinin temeli olarak genel yem tüketebilirler. Ayrıca kemik sağlığını korumak için sürekli olarak kalsiyum tozuna ihtiyaç duyarlar. Yemleri pancar, bezelye, mısır, lahana, yonca ve marul gibi sebzelerle günlük olarak desteklenmelidir. Ayrıca kabuklular ve ölü omurgasızlar da ara sıra sunulabilir.

Parklarda ve bazı eğlence merkezlerinde çok yaygın olmasına rağmen, ördeklere ekmek vermek iyi değildir. Çok fazla karbonhidrat içerir ve uzun vadede onları sadece çok şişmanlatır. Baz olarak onlar için belirli bir yem kullanmak ve ara sıra sebze ve bazı deniz ürünleri ile karıştırmak çok daha iyidir.

Görüldüğü gibi ördeklerin ne yediği sorusunun cevabı türe, orijin bölgelerine ve ekosistemdeki durumlarına göre değişir. Her yerde yaşayan hayvanlardır, ancak bazıları çoğunlukla bitkisel maddeleri yemeyi tercih ederken, diğerleri balık ve omurgasızları avlama konusunda uzmanlaşmıştır. Her türün beslenmesi, ekosisteminde mevcut olana dayanmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Swanson, George A.; Meyer, Mavis I.; Adomaitis, Vyto A. (1985). «Foods consumed by breeding mallards on wetlands of south-central North Dakota». Journal of Wildlife Management 49 (1): 197-203.
  • Bufflehead, ADW. Recogido a 17 de noviembre en https://animaldiversity.org/accounts/Bucephala_albeola/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.