Deniz İguanası: Galapagos'un Hakimi

Deniz iguanası, ailesinin su ortamında yaşayan ve yalnızca yosunlarla beslenen tek üyesidir. Bugünün makalesinde daha fazla bilgi edinin.
Deniz İguanası: Galapagos'un Hakimi

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2019

Galapagos Adaları‘nı düşündüğümüzde, genellikle iki hayvan aklımıza gelir: dev kaplumbağa ve deniz iguanası. Bu makalede, öğrenmeye değer endemik ve olağanüstü bir tür olan deniz iguanasından bahsedeceğiz.

Deniz iguanası yaşam alanı

Bilimsel adı Amblyrhynchus cristatus‘tur ve Iguanidae ailesine ait pullu bir sürüngendir. Bu, Galapagos Adaları’na endemik bir türdür ve Ekvador takımadalarının kayalık kıyılarında yaşar. Ancak, aynı zamanda yerel plajların ve mangrovların etrafında da yaşar.

Bu türünün tek örneğidir ve deniz ortamında yaşayan tek iguana da odur.

Özellikleri ve davranışı

Erkek deniz iguanası yaklaşık 150cm boyundadır ve 15 kilograma kadar çıkabilir. Öte yandan, dişileri yarı boyuttadır ve daha hafiftir.

Soğukkanlı hayvanlar oldukları için, gün içinde birçok saatini deniz kıyısında, kayaların üstünde harcamak zorundalar. Bu vücut sıcaklıklarını yükseltmelerine yardımcı olur. Siyah olduklarından, soğuk suları terk ettiklerinde veya kıyıda dalgalara maruz kaldıktan sonra ısıyı daha hızlı emebilirler.

Yüzerken, deniz iguanası oldukça fazla biriktirdiği ısıyı kaybetmemek için kalp atış hızını yavaşlatır. Ölüm riski yaşamaksızın kalp atışının birkaç dakikalığına bile durmasını sağlayabilirler.

sahilde güneşlenen deniz iguanası

Ek olarak, parmaklarının arasındaki perde sayesinde 10 metre kadar derine inebilirler. Onlar aslında mükemmel yüzücülerdir!

Büyüklükleri ve başlarından kuyruklarına kadar giden dikenleri olması nedeniyle, yetişkin erkeklerin adada hiçbir doğal avcısı yoktur. Bununla birlikte, dişileri, yumurtalarının ve yenidoğan deniz igualarının doğal avcıları vardır. Yılanlara ya da Galapagos şahinlerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Üreme söz konusu olduğunda, dişiler erkekleri “çağıran” çok güçlü bir koku yayar. Erkekler daha sonra aynı mevsimde birden fazla partnerle çiftleşirler. Yapabilecekleri en güvenli yuvayı oluşturmak için farklı malzemeler bulmaktan sorumludurlar.

Ek olarak, yumurtaların hayatta kalmak için doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlamak da zorundadırlar. Deniz iguanları kuş gibi yumurtadan çıkmaz ve bebekler doğduktan sonra kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar.

Beslenme

Deniz iguanası hakkında olduça ilginç bir gerçek, neredeyse tamamen deniz yosunu ile beslenmesidir. Sadece yetişkin erkekler, yiyecek ararken yüzebilir çünkü diğerlerinden çok daha büyükler.

Hem dişiler hem de gençler, yiyecek bulmak için gelgitin geçmesini beklemek zorundadır. Bu gerçekleştiğinde, algler kayalık yüzeylere yapışacaktır.

Deniz iguanasının ağırlığı, yılın zamanına ve mevcut besine bağlı olarak %25’e kadar değişebilir. İlkbahar ve yaz aylarında, daha fazla yosun vardır. Deniz bitki örtüsü daha az olduğunda, kış ve sonbahar için yağ depolarlar.

yakın çekim iguana görüntüsü

Keskin pençeleri ve dişleri olmasına rağmen, birçok insanın düşüncesinin aksine et yemezler. Bu ‘araçlar’ kayalara yapışan algleri kazımalarına yardımcı olur.

Ek olarak, deniz iguanasının yosunlardan tükettiği fazla tuzu tahliye etmesi gerektiğine dikkat çekmek önemlidir. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Tuzu nazal bezden kristaller şeklinde, bir çeşit hapşırma gibi atarlar!

Diğer avcılar

Galapagos Adaları‘ndaki insan yaşamı nedeniyle deniz iguanası, köpekler ve kediler tarafından saldırıya uğrayabilen veya balık ağlarına hapsolabilen hassas bir türdür. Diğer riskler su ve plajların kirlenmesidir, çünkü bazen yosun olduklarını düşünerek plastik torbaları yerler. Ayrıca, avlanma ve kötü turistik uygulamalardan olumsuz etkilenirler.

Deniz iguanası, diğer tüm ekosistemlerden uzakta, düşmanca bir ortama adapte olabilen inanılmaz bir türdür. Bu yüzden onlar ilgilenilmeye ve korumaya değerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gelin, A., & Gravez, V. (2002). Las aguas Costeras En: Reserva Marinade Galápagos. In Reserva Marina de Galápagos. Línea Base de la Biodiversidad.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.