Evcil Ördekler: Sevgi Dolu Arkadaşlar

Evcil Ördekler: Sevgi Dolu Arkadaşlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil ördekler, özellikle de doğru bir şekilde bakıldığı zaman çok sevgi dolu hayvanlar olabilir. Bu kuş türlerinin sağlıklı olabilmesi için yemeğe, temizliğe ve iyi bir şekilde bakımı yapılan bir yaşam alanına ihtiyacı vardır.

Evcil Ördekler: Her Şeyden Önce İyi Bir Bakım

Her zaman farklı türe ait bir evcil hayvanınız olsun mu istemiştiniz? Her hayvanın zeka ve önsezi yeteneği olan canlı varlıklar olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bir evcil hayvanın, kaç yaşında olduğu ya da hangi tür hayvan olduğu fark etmeksizin özen ve saygı ile davranılmaya ihtiyacı vardır ve aynı zamanda tüm hayvanlar insanlar tarafından saygı görmeyi ve özen gösterilmeyi hak ederler.

Bir hayvan evlat edindiğiniz zaman, o hayvan için uygun olan yaşam koşullarını sağlamak ve garanti altına almak artık hayvan sahibinin sorumluluğu altına girmiş olur. Bunu yapabilmek için ise bir hayvanın onu hastalıklardan koruyacak olan ilaç, yiyecek ve temizlik masraflarını ve tüm bunların gerektirdiklerini karşılamalı ve hayvana yaşaması için uygun bir ortam sağlamalısınız.

Evcil Ördeklerin Bakımı İçin Tavsiyeler

Aşağıdakiler, evcil ördekleri sağlıklı bir şekilde ve sorumluluk sahibi olarak yetiştirmek için sizlerle paylaştığımız bazı pratik ipuçlarıdır.

Evcil Ördekler: Karakter Özellikleri, İhtiyaçları ve Temel Bakım

beyaz ördek

“Ördek” kelimesi 150 türden daha fazla hayvanın ait olduğu Ördekgiller (Anatidae) ailesi için kullanılan genel bir isimdir. Bu ailenin en iyi bilinen üyeleri arasında kuğular, kazlar ve tarakdişler vardır.

Yuvarlak vücutları, düz ve geniş gagaları, kısa bacakları ve perdeli ayakları ile karakterize edilirler. Ortalama yaşam süreleri, hayvanın türüne, aldığı bakıma ve içinde bulunduğu ortamın koşullarına bağlı olarak 10 ila 15 yıl arasında değişebilir.

Bu hayvanlar fark edilir derecede iyi yüzücüdürler ve bunu, zarif ve dingin bir duruş sergileyerek yaparlar. Karada daha garip görünürler; çünkü çarpık çurpuk bir şekilde ve gelişigüzel yürürler.

Davranış ve Sosyallik

Ördekler gruplar halinde ya da çiftler halinde yaşamayı tercih ederler; çünkü çok sosyal hayvanlardır. Topluluk algıları sebebi ile, gruplarına ait olan bir ördek öldüğü zaman bütün grup yas tutar.

Günün büyük bir bölümünü yemek arayarak ve buldukları yemeğin bir kısmını da daha sonra yemek için saklayarak geçirme eğilimi gösterirler. Geceleri ise uyumlu bir biçimde toplanırlar ve bir grup halinde birlikte uyurlar.

Bu nedenle eğer bir evcil ördek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, hayvanın diğer ördeklerle sosyalleşmesi ve birlikte yaşaması için zaman vermeniz gerekir. Bu hayvanların hayatta kalması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için arkadaşa ihtiyaçları vardır.

Uygun Hijyen Koşulları

Bir ördeğin kendini ve yuvasını temizlediğini görmek oldukça yaygın bir durumdur. Genellikle ördekler temizlenmekten ve tüylerini didiklemekten ya da yuvalarını yabancı maddelerden ve kirden arındırmaktan keyif alırlar. Ayrıca ördekler için yem kaplarını, yalaklarını  (su içtikleri yer) ve yuvalarını temiz tutmak çok önemlidir. Ördekler doğuştan temiz hayvanlardır ve kirli bir ortamda çok kolay bir şekilde hasta olabilirler.

Günümüzde özellikle ördekler için yapılmış bezler bulunmaktadır. Bu bezler hayvanların evin her yerine çişini ya da kakasını yapmasını önler.

Beslenme Düzeni

Vahşi doğada yaşayan ördeklerin, hem ot hem de et tükettikleri çok çeşitli bir beslenme düzeni vardır. Günlük beslenme düzenlerinin yaklaşık olarak yüzde sekseni bitki kaynaklı gıdalardan oluşmaktadır. Bunların arasında sebze, meyve, tohum, tahıl ve çeşitli baklagiller vardır. Bu hayvanlar hayvansal proteini genel olarak küçük böcek ve balıkları tüketerek elde ederler.  Yetişkin bir ördek, türüne, cinsiyetine, yaşına ve yaşam alanına bağlı olarak her gün 150 ila 200 gram arası yiyecek tüketir.

Ördekleri beslemek için hazır gıdalar da bulunmaktadır; ancak bunların çoğu hayvana kilo aldırma amaçlı yapılmış ürünlerdir. Bu nedenle bu tür ürünleri evcil ördeğinize vermemeli, bunun yerine taze ve doğal bir beslenme düzeni tercih etmelisiniz.

Hayvanların gün boyunca yiyeceklerine ulaşabiliyor olmasından emin olmalısınız. Aynı durum taze ve temiz su için de geçerlidir. Her gün hayvanların yem ve su kaplarını temizlemeli ve yemlerini değiştirmelisiniz.

Çevre

İnsanların evcil ördekleri apartman dairelerinde tutma istekleri gün geçtikçe artmaktadır. Ancak bu hayvanların doğal yaşam ortamları tarlalar ve çiftlikler olduğu için, bir apartman dairesi bir ördek beslemek için gerçekten de uygun bir yer değildir. Ancak ördeklerin belirli ortamlara adapte olma yeteneği vardır ve sahibinin hayvana olan bağlığı, bir ördeğe mutlu bir hayat sağlayabilir.

İdeal olarak açık bir alana sahip olmanız gerekir. Bu alanda bir de su kaynağı olmalıdır (bir göl ya da bir havuz vb.). Ördekler her gün yüzmekten ve temizlenmekten keyif alırlar. Aynı zamanda etrafta özgür bir şekilde dolaşmaya ve sık sık kaslarını çalıştırmaya ihtiyaç duyarlar.

Ördeklere barınabilecekleri ve korunabilecekleri bir yer sağlamak için bir tavşan ya da tavuk kümesi satın almanız gerekir. Kümesin boyutları ise ördeklerin sayısına ve evinizin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir.

Geçici Heves Konusunda Dikkatli Olun: Hayvanlar Birer Nesne Değildir

Hayvanlar da insanların geçici heveslerinin ve dönemsel meraklarının bir kurbanıdır. Bu yüzden de bazı hayvan türleri belirli zamanlarda evcil hayvanlar olarak birden bire çok meşhur olurlar ve çok rağbet görürler.

Hayvanların bir köşeye atılabilecek birer nesne ya da çocuklar için birer oyuncak olmadığını unutmamak çok önemlidir. Bir hayvanı özgürlüğünden alıkoymak ve onu tehlikeli koşullara mahkum etmek resmen bir bencillik göstergesidir. Ayrıca bu gibi durumlar hayvanın sağlığı ve türünün refahı için çok büyük bir risk taşır.

Bu nedenle bir evcil ördek seçmeden önce evinizi hayvan için uygun hale getirmeniz ve hayvan eve gelmeden önce her şeyi organize etmeniz gerekir. Aynı zamanda diğer insanlar için iyi bir örnek olabilir ve hayvanları terk etmeye ve onları suistimal etmeye hayır diyebilirsiniz!

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvan Olarak Beslenen Kuşlar: Çiftler Halinde Daha Mutlular
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvan Olarak Beslenen Kuşlar: Çiftler Halinde Daha Mutlular

Evcil hayvan olarak beslenen kuşlar hangileridir? Bu kuşları alırken nelere dikkat etmeliyiz? Çift halinde mi yoksa yalnız mı mutlu olurlar? Tıklay...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.