Mavi Kuzgun: Göz Alıcı Bir Kuş

Mavi Kuzgun, mavi ve kahverengi tüyleri sayesinde gösterişli bir kuştur. Aşağıdaki makalede hakkında daha fazla bilgi edinin!
Mavi Kuzgun: Göz Alıcı Bir Kuş
Georgelin Espinoza Medina

Yazan ve doğrulayan Biyolog Georgelin Espinoza Medina.

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2023

Mavi Kuzgun olarak bilinen, mavi ve kahverengi tüyleri olan çok renkli bir kuş vardır. Güzel olmasının yanı sıra, kendine özgü şarkısı,  gürültülü bir ses ile öne çıkıyor. Aynı zamanda, derinlemesine bilmekten memnun kalacağınız, genel bir diyete sahip göçmen bir hayvandır.

Coraciiformes takımına ve sadece iki cins içeren Coraciidae familyasına aittir: 9 türle Coracias ve 4 türle Eurystomus. Bilimsel adı Coracias garrulus’tur. Bu yazıda size bu çarpıcı ve ilginç kuşun tam bir tanımını sunacağız. Doğal ortamını detaylı bir şekilde öğrenmek için okumaya devam edin!

Mavi Kuzgun nerede yaşıyor?

Mavi Kuzgun Avrupa’da, Sahra altı Afrika’nın bazı bölgelerinde ve kuzeybatı bölgesinde bulunur. Orta Asya’da da bulunabilir. Yüksekliğin üst sınırı olarak deniz seviyesinden 2400 metre yüksekliğe kadar ağaçlı ılıman veya ılık bölgelerde yaşar. Üreme için alçak, açık alanları ve bozkırları tercih etse de.

Coracias garrulus’un özellikleri

Bir çıyan yiyen bir mavi kuzgun
Kredi bilgileri: Vikipedi

Mavi Kuzgun, rengarenk tüyleriyle dikkat çeken çok renkli bir kuştur. Sırt gibi bazı kahverengi kısımlarla mavimsi tonlara sahiptir. Kafası yeşilimsi mavi bir renge sahipken, sağrı ve kürek kemiği tüyleri daha yoğun bir mavi renktedir. Aynı zamanda uçuşun sonundaki tüyler siyahtır, bu da kuş uçarken -geri kalan renklerle- iyi bir kontrast oluşturur.

Gölgeleri çok dikkat çekicidir. Onu güzel bir numune haline getirmenin yanı sıra, kolay tanımlamaya izin verirler.

Boyutuna gelince, ancak 12 ila 13 inç uzunluğa ve kanat açıklığı 26 ila 29’a, yani uzatıldıklarında bir kanattan diğerine geçen ölçüye ulaşır. Bu veriler İspanyol Ornitoloji Derneği (SEO-BirdLife) tarafından sağlanmaktadır. Bu kaynağa göre, Coracias garrulus orta boy bir kuş olarak kabul edilir.

Görünüşü sağlamdır ve vücudun geri kalanına göre büyük bir kafası vardır. Ek olarak, European Roller güçlü bir siyah gagaya ve sarı bacaklara sahiptir. Tüylerinin rengi daha az yoğun olduğu için genç örnekler yetişkinlerden farklıdır.

Her ikisi de boyut ve renk bakımından çok benzer olduğundan, cinsiyetler arasında cinsel dimorfizm yoktur. Bununla birlikte, 2021’de yayınlanan bir E3S Web of Conferences çalışmasında yazarlar, bu türün erkek ve dişilerinin tüylerinin renginin yoğunluğu açısından farklı olduğunu detaylandırıyorlar.

Bu konuda dişilerin erkeklere göre daha soluk olduğunu iddia etmektedirler.

Alt türler

MAvi kuzgunların iki alt türü vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Coracias garrulus garrulus garrulus, nominal türler
 • Coracias garulus semenowi

Mavi Kuzgunun şarkısı

Bu hayvanların yaydığı ses karakteristiktir: Yüksek ve gürültülü bir “rak cra” şarkısı. Genellikle kur yaparken, tehlike hissettiklerinde ve diğer türlerle etkileşimlerde seslerini çıkarırlar.

Beslenme

Bir ağaçtaki yavrularına yiyecek taşıyan bir mavi kuzgun
Bir Mavi Kuzgun yuvadaki yavrularına yiyecek taşır. Tipik olarak civcivler çekirge ve cırcır böcekleriyle beslenir. Görsel: Andy Morfew/Wikimedia Commons.

Mavi Kuzgun omnivordur, birçok habitata uyum sağlayabilen fırsatçı bir kuştur. Diyetleri, çevredeki yiyeceklerin bolluğuna ve bulunabilirliğine bağlıdır.

Genellikle çok çeşitli böcekleri ve diğer omurgasızları tüketirler. Bununla birlikte, bazen küçük omurgalılar ve meyveler içerirler. Ayrıca, yolda öldürme gibi ölü hayvanları da içerebilirler. Göreceğiniz gibi, diyet çeşitli canlıları içerir. Bunlar arasında aşağıdakiler öne çıkıyor:

 • Kelebekler ve güveler
 • Çekirge ve cırcır böcekleri
 • Solucanlar
 • Yusufçuklar
 • Böcekler
 • Kertenkeleler
 • Küçük yılanlar
 • Sümüklü böcekler ve salyangozlar
 • Amfibiler
 • Kemirgenler

Bu kuşlar genellikle gün boyunca veya alacakaranlıkta yiyecek ararlar, ancak bazı durumlarda geceleri yiyecek bulabilirler.

Civcivler hayvan avını bütünüyle tüketirler. Bu, Ardeola dergisinin bir yayınında ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca diyetlerine eklembacaklıların hakim olduğunu belirtir. Bunlar arasında şunlardan bahsedilebilir:

 • Düzkanatlılar
 • Kınkanatlılar
 • Hymenoptera
 • İzopodlar

IBIS dergisinde yayınlanan bir başka araştırma, Avrupalı merdane yavrularının çoğunlukla çekirge ve cırcır böceklerini yediğini, yetişkinlerin ise böcekleri tercih ettiğinden bahsediyor.

Avlanma yöntemleri de çeşitli ve etkilidir. Bu kuş genellikle avını bir levreğin tepesinden arar ve sonra yakalanacak bir yiyecek görürse onu yakalamak için konmadan yere veya çimenlere uçar. Aynı şekilde, diğer davranışlarının yanı sıra uçarken avını yakalayabilir. Ayrıca yerdeki solucanları aramak için yağmurdan yararlanırlar.

Üreme

Bir dalın üzerine tünemiş iki mavi kuzgun
Coracias garrulus’ta her iki ebeveyn de civcivlerin bakımını paylaşır. Görsel: Bernard Dupont/Wikimedia Commons.

Bu caracaralar tek eşli kuşlardır. Bununla birlikte, Córdoba Üniversitesi’ndeki bir öğrenci tarafından yürütülen bir araştırma, çiftin dışında babalık veya aynı türün diğer yuvalarına karşı asalaklık gibi alternatif üreme davranışları sergileyebileceklerini detaylandırıyor.

Kuşlar bir yuvalama bölgesi seçerler ve onu havaya karakteristik uçuşlar ve boğuk çığlıklarla işaretlerler. Gösteriler erkekler tarafından yapılır, ancak onlara kadınlar eşlik edebilir.

Dişilerin yumurtlamadan günler önce ve bitene kadar erkekler tarafından beslenmesini gözlemlemek de yaygındır. Daha az durumda, bunun tersi gerçekleşir. Çiftleşme, yumurtlamadan birkaç gün önce (yaklaşık 3 ila 5 gün) gerçekleşir.

Yuva

Bu kuşlardaki yuva, doğal veya antropojenik uçurumlardaki deliklerden oluşur. Ayrıca ağaçlarda delikler kullanırlar. Avrupa’da yumurtalarını çam ve meşe ağaçlarındaki deliklere bırakmayı severler.

Daha doğrusu İber Yarımadası’nda bunu badem, kavak, palmiye ve mantar meşesi ağaçlarında yaparlar. Bu delikler genellikle 12 ila 20 inç derinliğindedir ve aynı yeri birkaç yıl kullanırlar.

Yumurtalar

Mavi Kuzgun debriyajını 3’ten 7’ye kadar birkaç yumurta oluşturur. Bunlar beyaz, yuvarlak ila elips şeklindedir ve pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahiptir. Ecosystem Transformation dergisindeki 2023 tarihli bir yayına göre, ortalama boyutları 13 x 10,5 inç ve ağırlıkları 30,3 pound. Kuluçka yaklaşık 17 ila 20 gün sürer.

Yavrular

Civcivler gözleri kapalı olarak doğarlar ve ortalama ağırlıkları 14,77 gramdır. 7. gün gözlerini açarlar ve 23-24 yaşlarında vücutları kontur tüyleriyle kaplanır. Bu nedenle, bu andan itibaren uçabilirler.

26 ila 27 günlük yaşam arasında tam gelişme elde ederler. Bu dönemde yuvadan ayrılmaya hazırdırlar.

Ebeveyn bakımı

Bu türde, her iki cinsiyette de ebeveyn bakımı vardır. Ebeveynler yavrularını kuluçkaya yatırmaktan ve beslemekten sorumludur. Erkekler hem mavi kuzgunların hem de diğer kuş türlerinin bölgesini korur.

Dişiler gece boyunca yumurtaları kuluçkaya yatırır ve gün boyunca her iki ebeveyn de sırayla yumurtaları kuluçkaya yatırır. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra, her iki ebeveyn de yemeği sağlar.

Bu kuşlar yavrularıyla o kadar çok ilgilenirler ki, civcivler yuvadan ayrıldıktan sonra iki haftaya kadar tüm aile yuva alanının yakınında – 330 ila 765 metre uzakta – kalır. Bu, civcivler yiyecek arama ve yakalama tekniklerini öğrenmeyi bitirirken gerçekleşir.

Mavi Kuzgun’un koruma durumu

Bu kırmızı kafalı kaz tehlikede değil. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), 2015’ten beri onu “Asgari Endişe” olarak sınıflandırıyor. Ancak 2005, 2008 ve 2012’de “neredeyse tehdit altında” olarak listelendi.

Şu anda, popülasyonlar, küresel düzeyde hayatta kalmalarını riske atacak kadar endişe verici sayılarda olmasa da, azalan bir durumdadır. Buna rağmen, İspanyol Ornitoloji Derneği onu “nesli tükenmekte olan bir kuş” ilan ediyor.

Yaşamını etkileyen tehditler, üreme ve yuvalama alanlarının kaybının yanı sıra böceklerin (ana besini) mevcudiyetini azaltan böcek ilaçlarının kullanımını içerir. Bazı bölgelerde yasa dışı avlanma nedeniyle de risk altındadır.

Renkli tüyler, eşsiz bir şarkı ve ebeveyn bakımı

Sonuç olarak, Mavi Kuzgun, yalnızca renkli ve gösterişli tüyleri nedeniyle değil, aynı zamanda derin ve kendine özgü şarkısı sayesinde de çok dikkat çekicidir. Bu kuş, yavrularına özen ve özveriyle bakar ve ebeveynlik rolü her iki cinsiyet arasında iyi bir şekilde dağılmıştır.

Şu anda, küresel olarak yok olma tehlikesi altında değil, ancak bazı bölgelerde popülasyonlarının azalması endişe verici. Bu nedenle, bu türün zaman içinde kendini devam ettirmesine yardımcı olmak için er ya da geç koruma eylemleri gerekli olabilir


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.