Kuşlar Mantıklı Düşünebilir

Birkaç araştırma çalışmasına göre, kuşlar, çoğu memeliden daha fazla sayıda nörona sahiptir. Hatta bir çocukla aynı öğrenme ve akıl yürütme kapasitesine sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Kuşlar Mantıklı Düşünebilir

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2022

Uzun bir süredir, kuşları araştırmaya kendini adamış araştırmacılar, bu kadar küçük beyinleri olan bu hayvanların bu kadar karmaşık görevleri yerine getirmesinin nasıl mümkün olduğunu merak ettiler. Bu büyüleyici makalede kuşların nasıl mantıklı düşündüklerini öğrenin!

Sadece bir örnek vermek gerekirse, kargaların fındık açma konusunda oldukça ustaca bir yolu vardır. Gagalarıyla açamadıklarında şehirde yaşayanlar meyveleri düşürmek için trafik ışıklarına tünerler. Arabalar üzerlerinden geçip ışık kırmızıya döndüğünde, küçük kargalar yaratıcılıklarının ödülünü almak için aşağı inerler.

Bunun gibi, kuşların farklı ortamlarda sergilediği birkaç karmaşık davranış vardır. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde , zekalarının bazı primatlarla nasıl eşleştiğini belirlemek mümkün oldu.

Farklı bir beyin

Kuşların ön beyinlerinde primatlara benzer sayıda nöron vardır ” adlı bilimsel makaleye göre, kuşların beyinlerinin bileşimi memelilerinkinden farklıdır. Makalenin belirttiği gibi, kuşlar küçük bir beyne sahip olmalarına rağmen ön beyinlerinde akıllı davranışlarla ilişkili daha fazla sayıda nörona sahiptirler. Öte yandan, bu hayvanlardaki nöronlar, memelilere göre çok daha küçük, daha yoğun ve daha fazla sayıdadır.

Daha önce inanılanın aksine, beyin büyüklüğü bu türlerin bilişsel kapasitesinde temel bir rol oynamaz. Başka bir deyişle, kuşlar beyin kütlelerini diğer hayvanlardan daha iyi kullanmışlardır ve kuşların mantıklı düşünebildikleri gerçekten de doğrudur.

Bir papağan.

Kuşlar mantıklı düşünebilir

Bu anatomik kompozisyon sayesinde kuşlar, primatlara özel olduğu düşünülen görevleri yerine getirme yeteneğine sahiptir. Örneğin, Yeni Kaledonya kargası, yiyecek elde etmek için dallar yapma ve araç olarak kullanma yeteneğine sahiptir.

Benzer şekilde, bu tür becerilerin birkaç kuşak boyunca ebeveynlerden gençlere aktarıldığı bulunmuştur. Ya da tohumları farklı yerlerde saklayarak ve sonra onları yiyerek geleceği planlayabilen siyah başlıklı bülbülü vakası. Saksağan gibi kuşlar bile ayna karşısında kendilerini tanıma yeteneğine sahiptir.

Fotoğrafları gördükten sonra bir yıla kadar öğrenebilen ve hatırlayabilen güvercinler de var. Ayrıca, farklı sanatsal tarzların yüzlerini ve resimlerini ayırt etme yeteneğine sahiptirler.

Akılları onları daha uzun yaşatıyor

Proceedings of the Royal Society dergisinde yayınlanan ve toplam 217 papağan türünün incelendiği araştırmaya göre, kuşların beyinlerinin bileşimi ve boyutları ile yaşam beklentileri arasında bir bağlantı bulundu. Araştırmaya göre kuşlar, farklı ortamlarında ortaya çıkan bir dizi sorunu, insanlara benzer bir uyum yeteneği ile aşmayı ve çözmeyi başardılar.

Bu kapasite, onları yaşamı tehdit eden tehditler karşısında çok daha esnek hayvanlar haline getirmiştir. Son derece zeki türler olmalarına ek olarak, aynı zamanda çok sosyaldirler, bu nedenle doğada işbirliği ve yeni besin kaynakları arama tekniklerini öğrendiler.

Gelecek Araştırma

Karga.

Kuşların sahip olduğu tüm bu inanılmaz entelektüel kapasitelere ek olarak, onların beyinlerini incelemek, kendi beyinlerimizin nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olabilir. Buna örnek olarak, bizim dilimizi öğrendiğimiz gibi kuşlar da ötüşlerini öğrenirler.

Benzer şekilde, bu hayvanlar bizimkine benzer evreler gösterdiğinden, uyuduğumuzda beynimize ne olduğunu öğrenebiliriz. Son olarak, bir kuşun zihnini anlayarak, doğadaki zekanın işleyişi ve evrimi hakkında değerli bilgiler edinebiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Olkowicz S, Kocourek M, Lučan RK, Porteš M, Fitch WT, Herculano-Houzel S, et al. Birds have primate-like numbers of neurons in the forebrain. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 2016;113(26):7255-60.
  • Marino L. Thinking chickens: a review of cognition, emotion, and behavior in the domestic chicken. Animal cognition. 2017;20(2):127-47.
  • Emery NJ, Clayton NS. Tool use and physical cognition in birds and mammals. Current opinion in neurobiology. 2009;19(1):27-33.
  • Emery NJ, Clayton NS. Evolution of the avian brain and intelligence. Current biology : CB. 2005;15(23):R946-50.
  • Emery NJ, Clayton NS. The mentality of crows: convergent evolution of intelligence in corvids and apes. Science (New York, NY). 2004;306(5703):1903-7.
  • Emery NJ. Cognitive ornithology: the evolution of avian intelligence. Philosophical transactions of the Royal Society of London Series B, Biological sciences. 2006;361(1465):23-43.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.