Kargalar Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Kargalar, iyi bir temele dayanmayan bir üne sahip hayvanlardır. Zekaları ve karakterleri sizi şaşırtacak.
Kargalar Hakkında Merak Edilen 10 Şey
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kargalarla ilgili merak edilenler, cadılar, iblisler veya ölümün kendisi gibi kötü kavramlarla olan sözde ilişkisinin çok ötesine geçer. Tüyleri, gagaları ve kara gözleri tarih boyunca efsaneler ve korku yarattı, ancak bugün bu kuşlar çok daha değerli bir şeyle öne çıkıyor: zekaları.

Son yıllarda, kargaların karmaşık öğrenme becerilerine sahip oldukları, ortak amaçlara ulaşmak için birbirleriyle işbirliği yaptıkları ve hatta deneyimli ve acemi rakiplerini ayırt edebildikleri gösterilmiştir. Sizi bu güzel ve gizemli kuşların zekasına hayran bırakacak, onlarla ilgili merak edilen 10 şeyi anlatacağız.

1. Kargalar hakkında merak edilenler: hepsi aynı cinse ait

Bu kuşların zekasından bahsetmeden önce, onları genetik açıdan tanımlamamız gerekiyor. “Karga” kelimesini kullandığımızda aslında belirli bir türden değil, Corvidae familyasına ait olan Corvus cinsinin 45 temsilcisinden bahsediyoruz.

Bu korkutucu hayvanlar aynı zamanda Passeriformes takımına aittir, bu nedenle kanaryalar, serçeler, saka kuşları ve tüm ötücü kuşlarla aynı grubu paylaşırlar. En yaygın karga veya kuzgun, Kuzey Yarımküre boyunca eşit olarak dağıldığı için Corvus corax’tır.

Corvus corax’ın 8’e kadar alt türü vardır. Fiziksel farklılıkları minimaldir, ancak farklılaşmanın anahtarı genlerinde yatar.

2. Benzer vücut şekillerine sahipler

Kargalar orta boy kuşlar olarak kabul edilir. Buna rağmen, temsilcileri arasında dikkate değer farklılıklar vardır. Meksika türü Corvus imparatus’un maksimum uzunluğu yaklaşık 34 santimetredir, Afrika boynuzuna özgü Corvus crassirostris ise 70 santimetreye ve 1.5 kilogram ağırlığa kolayca ulaşır.

Görünüşleri söz konusu olduğunda, tüm türler, çok büyük ve dikkat çekici bir konik gagayı destekleyen küçük bir kafa ile, ince ve sağlamdır. Tüyleri yanardöner parıltılı metalik siyahtır, ancak bu kuralı çiğneyen türler vardır. Örneğin, Corvus cornix, baş, boyun, kanatlar ve kuyrukta siyah noktalar ile neredeyse tüm sırt ve karnında krem tonlarına sahiptir.

Corvus cornix türünden bir karga.

3. Kozmopolit dağılım türleri

Kargalar, Güney Amerika ve bazı uzak adalar hariç, dünyanın tüm ılıman bölgelerinde yaşarlar. Daha önce de söylediğimiz gibi, Corvus corax , dağıtım haritalarında belirtildiği gibi, Asya’nın tamamında, Kuzey Amerika’da ve Avrupa’nın çoğunda bulunduğundan, tüm türlerin en ünlüsüdür.

Çoğu karga türü açık ortamları tercih eder. Ancak, yağmur ormanları hariç hemen hemen tüm ekosistemlerde bulunabilirler.

4. Kargalar alet kullanabilir

Artık cinslerini açıkladığımıza göre, kesinlikle bu kuşların sıra dışı zekasından bahsetmenin zamanı geldi. Yakın zamana kadar kişisel çıkar için aletlerin kullanılması hominidlere özgü kabul edilirdi, ancak kargalar ve diğer karmaşık kuşlar bu önyargının yanlış olduğunu gösterdi.

Yapılan araştırmalara göre Corvus moneduloides türü bu alanda en çok öne çıkan türdür. Bu karganın, ağaçların ve toprağın kuytularından larva ve omurgasızları toplamak için bir “kanca” elde etmek için dallardan (yapraklarını yırtıp sadece kavisli bir uç bırakarak) 2 tip temel alet yapabileceği gösterilmiştir.

İlginç bir şekilde, kargalar, ağaç kabuğunda veya alt tabakada kullanıldıklarında aletlerini farklı şekilde kullanırlar.

5. Rakiplerinin yeteneklerini ayırt edebilirler

Son araştırmalar, kargaların zekasının, rakiplerinin becerilerine bağlı olarak farklı davrandıkları için alet yapma yeteneklerinin ötesine geçtiğini göstermiştir. Bu senaryoda, düşmanlarında gözlemlenen davranışa bağlı olarak yiyeceklerini şu veya bu şekilde savunabilirler.

Bahsedilen bu deneyde, (yiyeceklerini depolayan) depocu olarak kargaların, hırsızların (yiyeceklerini çalmaya çalışan ) önünde nasıl davrandıklarını gözlemleyebiliriz. Şaşırtıcı bir şekilde, yiyeceklerini depolayanlar, geçmişte kendilerinden çalanları hatırlar ve daha deneyimli hırsızlara karşı daha şüphe ve temkinli davranırlar.

6. Bazı kargalar balık tutabilir!

Kargaların en beklenmedik şeylerden biri, bazı türlerin ( Corvus cornix gibi) “balık tutma” yeteneğine sahip olmasıdır. Bunu yapmak için aletler kullanmasalar da, yiyeceğin varlığını balığın yüzeye çıkışıyla ilişkilendirebildiler. Bu nedenle karada bulunan ekmek parçalarını göllerin sularına atarlar ve aç bir balık geldiğinde onu avlama fırsatını yakalarlar.

7. Çeşitli bir beslenme

Kargalar öncelikle çöpçülerdir. Eklembacaklılar, amfibiler, küçük memeliler, kuşlar, sürüngenler ve leş gibi çok sayıda hayvansal gıdayı yerler. Ayrıca birçok türün yenidoğanları ve ölü etle beslenen solucanlar ve omurgasızlarla beslenmeleriyle ünlüdürler.

Hayvansal kökenli ete ek olarak, diyetlerini tahıllar, tohumlar ve diğer bitki bileşikleri ile de tamamlarlar. Avustralyalı kargaların bir merakı da, bölgeyi istila eden zehirli kara kurbağalarını (Rhinella marina) avlamayı, onları zehirli bezleriyle temas etmeden ters çevirerek içlerine erişmeyi öğrenmiş olmalarıdır.

8. Mükemmel bir hafızaları vardır

Kargalarla ilgili merak edilen bir diğer konu ise geçmiş olayları en azından orta vadede hatırlamalarıdır. Yiyeceklerini gizli alanlarda saklarlar ve bir süre sonra sakladıkları yeri hatırlayıp doğru bir şekilde oraya geri dönerler. Sadece bu değil, aynı zamanda insan yüzlerini tanıma ve onları belirli davranışlarla ilişkilendirme yeteneğine sahip oldukları da gösterilmiştir.

Ek olarak, bu kuşlar bilgilerini yavrularına aktarabilirler.

9. Kargalar çok sesli hayvanlardır

Animal Diversity Web portalında belirtildiği gibi, kargalar çok çeşitli mesajları iletmek için tonlamalar kullanırlar. Corvus corax türü, duruma göre 15 ila 33 farklı ciyaklama türü kullandığı kaydedildiği için bunun en iyi örneğidir. Bu kuşlar zil sesleri, alarm ve güvenlik sesleri ve bölgesel sınırlamayı belirtmek için sesler çıkarır.

Ses becerilerine ek olarak, kargalar, özellikle başka bir tür kendi bölgelerini gasp ettiğinde, mesaj iletmek için tüylerini de kullanırlar. Çevreleriyle sesler aracılığıyla ilişki kurarlar, ancak görsel, kimyasal ve dokunsal unsurlardan da yararlanırlar.

10. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya değiller

Çoğu karga, IUCN Kırmızı Listesinde “Asgari Endişe (LC)” kategorisinde listelenmiştir. Bunun nedeni, son derece zeki ve genelci hayvanlar olmalarıdır, bu yüzden insan ortamına ve antropik değişikliklere iyi adapte olmuşlardır. Ancak bu, küresel ve bölgesel korumaya ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez.

Örneğin, Corvus hawaiiensis türünün yakın zamanda vahşi doğada neslinin tükendiği ilan edilmiştir. Enfeksiyöz ajanlar (kuş sıtması gibi) ortadan kaybolmasını açıklasa da, ormansızlaşma ve arazi dönüşümü, popülasyonu üzerinde hayati önem taşıyor. Kargalar zekidir ama yenilmez değillerdir.

bir kaya üzerinde durmuş bağıran karga

Bu satırlarda görmüş olabileceğiniz gibi, kargalarla ilgili merak edilen birçok konu vardır. Sıra dışı zekalarıyla öne çıkıyorlar, ancak diğer pek çok şeyin yanı sıra beslenme alışkanlıkları ve iletişim becerileri de ilgi çekici.

Gerçekten büyüleyici hayvanlar oldukları ve bilişsel yetenekleri için kapsamlı bir şekilde çalışıldığı için, onlar hakkında çevrimiçi videolar ve belgeseller aracılığıyla daha fazla bilgi edinmenizi öneririz. İlginizi çekebilir ...

Kargaların Bilişsel Yetenekleri Hakkında Merak Ettikleriniz
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kargaların Bilişsel Yetenekleri Hakkında Merak Ettikleriniz

Bu kuş türünün zekasını merak ediyorsanız, okumaya devam edin! Bu yazıda, kargaların bilişsel yetenekleri hakkında merak ettiklerinizi öğreneceksin...  • Loretto, M. C., Fraser, O. N., & Bugnyar, T. (2012). Ontogeny of social relations and coalition formation in common ravens (Corvus corax). International journal of comparative psychology/ISCP; sponsored by the International Society for Comparative Psychology and the University of Calabria, 25(3), 180.
  • Seed, A. M., Clayton, N. S., & Emery, N. J. (2008). Cooperative problem solving in rooks (Corvus frugilegus). Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 275(1641), 1421-1429.
  • Fritz, J., & Kotrschal, K. (1999). Social learning in common ravens, Corvus corax. Animal Behaviour, 57(4), 785-793.
  • Bugnyar, T., & Heinrich, B. (2005). Ravens, Corvus corax, differentiate between knowledgeable and ignorant competitors. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 272(1573), 1641-1646.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.