Büyük Şehirlerde Güvercinler: Büyük Bir Veba

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirleri rahatsız eden büyük bir sorunu analiz etmek için biraz zaman ayırmak istiyoruz: aşırı güvercin nüfusu.
Büyük Şehirlerde Güvercinler: Büyük Bir Veba

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2021

Dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirler, nüfusları arttıkça sürekli olarak yeni sorunlarla karşılaşmaktadır. Su ve hava kirliliği, aşırı gürültü, trafik sıkışıklığı, çöp birikmesi ve tabii ki güvercinler. Birçok insan büyük şehirlerdeki güvercinleri veba olarak görüyor. Ancak, bu hayvanların haklarını ihlal etmeden sorunu çözmenin yollarını bulmak önemlidir.

Endişenin kanatlı bir sebebi

Barış sembollerinden kanatlı farelere kadar güvercinler konusunda her türlü görüş var. Bir yanda parkta güvercin besleyen yaşlılar ve onların peşinden koşan çocukların sıcacık görüntüsü; öte yandan, bu kuşların aşırı popülasyonunu ve neden oldukları belayı oldukça sinir bozucu bulan diğer vatandaşlar… Özellikle de temiz arabanıza ya da üzrinize kaka yaptıklarında!!

Güvercinler büyük şehirlerde açıkça bir sorundur ve daha da kötüleşmektedir. Bu nedenle, bu hayvanların neden olduğu sorunları azaltmak için ürün ve teknikler sunan çok sayıda şirket ve kuruluş var. Ancak, önerdikleri yöntemler her zaman o kadar etkili değildir. Dahası, bazıları pek etik değil.

çatıda duran güvercinler

Bununla birlikte, büyük şehirler büyümeye devam ettikçe güvercinlerle ilgili sorunlarımızın daha da kötüleşeceğini anlamalıyız. Bu nedenle, güvercin popülasyonunun kontrol edilmesi, bu kentsel mahallelerin yetkilileri için bir endişe ve aksiyon alma nedenidir.

Birçok büyük şehirde baş etmesi zor bir veba olan güvercinler, nüfus kontrolü söz konusu olduğunda, özellikle etik olmayan önlemlere başvurmadan bir meydan okuma oluşturmaktadır.

Güvercinler neden büyük şehirlerde böyle bir sorun?

İnsanların güvercin popülasyonlarını kontrol altında tutmaktan yana olmasının birçok nedeni vardır. En önemli argümanlar arasında aşağıdakileri buluyoruz:

  • Güvercinler, bulaşıcı olan bir dizi hastalığın taşıyıcılarıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar ve insanlar özellikle savunmasızdır.
  • Bu kuşlar bahçelerdeki, parklardaki ve çimlerdeki bitki örtüsüne zarar verir.
  • Güvercinler dışkılarıyla binaların cephelerini, araba gövdelerini vb. harap eder ve aşındırır. Bu hayvanların her birinin her yıl yaklaşık 33 kilo kaka ürettiğini unutmayın.
  • Mimari mirasımızın bir parçası olan tarihi yapılara yuvalarını kurarlar. Bunun nedeni, eski yapıların süslü yapıları nedeniyle güvercin istilasına daha açık olmasıdır.
  • Güvercinler ayrıca sesleri ve kanat çırparken çıkardıkları ses nedeniyle rahatsız edicidir.
  • Güvercinler havalandırmaları engeller
  • Kanalizasyonları tıkarlar
  • Antenleri kırarlar
  • Ve alarmları etkinleştirirler

Güvercinler insanlarla birlikte yaşamaya mükemmel bir şekilde adapte olmuşlardır

Peki hiç durup bu kanatlı yaratıkların neden daha vahşi ve daha doğal ortamları terk ettiğini merak ettiniz mi? Onları kentsel bölgelerin çimentosuna ve karmaşasına çeken nedir? Gıda,  her zaman ana neden olmuştur.

İşin aslı, bu hayvanlar bizim sandığımızdan çok daha zekiler. Yukarıdaki sorunun cevabı basittir. Büyük şehirlerde güvercinlerin yiyecek bulması daha kolaydır. Ama hepsi bu kadar da değil. Ayrıca sığınak ve yuvalarını yapmak için ideal noktalar bulmaları da çok kolay.

Dahası, şehir hayatının gürültüsüne ve kaosuna uyum sağlamak konusunda güvercinler açıkça hiç zorluk çekmedi. Dolayısıyla bu kuş güvercinlerinin insanlara ve onların şehirlerine mükemmel bir şekilde uyum sağladığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni, şehirde güvercinlerin yaşamak için ihtiyaç duydukları her şeye kolayca erişebilmeleridir.

insanın eliüzerinde güvercin

Güvercinler, kontrol edilmesi zor bir veba

Kendimize sormamız gereken bir başka soru da neden bu kadar çok insanın güvercinlere bu kadar şiddetle karşı çıktığıdır. Gerçek şu ki, bu günlerde endişelenecek ve kızacak çok şeyimiz var. Peki bu savunmasız kuşlar hakkında neden bu kadar güçlü duygular besliyoruz?

Psikolog Colin Jerolmack, The Global Pigeon adlı kitabında bir açıklama sunuyor. Cevabın, insanların kontrol edemedikleri şeylerden nefret etmeleri gerçeğinde yattığını söylüyor. Ve güvercinler bu konuda savaşı kazanıyor gibi görünüyor. İnsanları listeden çıkarırsak, şehirde yaşayan bu kuşların yırtıcıları yoktur. Dahası, açıkça kontrolden çıkmış bir hızda çoğalırlar.

Aynı şekilde, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirler, nüfus artışlarını azaltmaya çalışmak için önlemler alıyor. Bu önlemler, onları beslemeyi yasa dışı kılmaktan, onları yakalamaya, doğum kontrol haplarıyla beslemeye kadar her şeyi içerir. Bazı şehirler, doğal yırtıcı görevi görmeleri için bölgeye yırtıcı kuşları bile getirdi. İnsanların ve güvercinlerin bu güzel ve çeşitli gezegende uyum içinde yaşayıp yaşamayacaklarını sadece zaman gösterecek.

Ana görüntünün kaynağı: José Carlos Cortizo Pére İlginizi çekebilir ...

Gündüz Yırtıcı Kuşları, Zirvelerin Hükümdarları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Gündüz Yırtıcı Kuşları, Zirvelerin Hükümdarları

Gündüz yırtıcı kuşları hakkında bilinmesi gereken her şey bu yazımızda. En belirgin özellikleri neler? Nerelerde yaşar? Daha fazlası için yazımızı ...