Kuş Şakımalarını Ayırt Etmek İster Misiniz?

Kuşların şakıması hem zihninizi dinlendirir hem de rahatlatır. Bu sebeple, siz de evinizde otururken pencerenizden gelen kuş şakımalarını ayırt etmek isterseniz makalemizi kaçırmayın.
Kuş Şakımalarını Ayırt Etmek İster Misiniz?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şehir hayatında bile kuş şakımaları hayatımızın bir parçasını oluşturmaktadır. Ancak, trafik sesleri ve karmaşa ortasında bunların farkına varamayabiliyoruz. Bu sebeple, bugünkü makalemizde kuş şakımalarını ayırt etmek için bazı ipuçları paylaşacağız.

Kuşların sesi

Kuşların dünyasında “seslendirme” terimi, soluk borularında yer alan onlara has organ olan östaki borusundan çevreye yayılan herhangi bir sesi ifade etmektedir.

Bu organ, bazı kuşlarda çok farklı şekillerde yer alabilmekte, öyle ki bazı kuşlardaki soluk boruları birbirinden bağımsızdır. Bu da iki farklı müzikal notayı tek seferde çıkartabileceği anlamına gelmektedir. Harika, değil mi?

“Kuş şakımaları” ile “kuş çağrıları” arasında ince bir fark vardır.  Ancak genelde kuş şakımaları daha uzun süreli ve daha karmaşıktır. Diğer yandan, bir kuşun çağrısı tam tersi olma eğilimindedir çünkü çağrıları sayesinde diğer kuşları kısa ve öz bir şekilde uyarmak ve iletişim kurmak için kullanırlar.

Genelde serçe, saka ve kanarya gibi Passeriform sınıfındaki kuşların şakıması daha müzikal ve sofistike olur.

Bu sesler çoğunlukla erkekler tarafından çıkartılır ve bir çiftleşme çağrısı niteliği taşır. Kuş şakımalarının kökeni ile ilgili birçok hipotez bulunmaktadır:

  • Temel hipoteze göre kuş şakımaları doğal cinsel seçilime yanıt olarak ortaya çıkmıştır. Birçok araştırma, kuşların şakımalarının onların güçlerini ifade edebileceğini göstermiştir. Süre, perde, karmaşık notalar ve ritim gibi faktörler, erkeklerin özellikleri hakkında dişilere detaylı bir bilgi sunar.
  • Diğer hipotezler ise, şakımanın bir kuşun sağlığı hakkında bilgi verdiğini ileri sürer. Hasta veya parazitli bir kuş, enerjisini hastalıkla savaşmaya harcayacağı için, şakımaları daha kalitesiz ve sönük olacaktır. Böylece dişiler bu adaylardan kaçacak ve hastalıkla temas etme risklerini azaltacaklardır. 
dala tünemiş kuş

Kuş şakımalarını ayırt etmek için ipuçları

  • İlk adım olarak evinizde sakin ve tenha bir yer bulmalısınız. Eğer ki bir iç avlunuz varsa ya da bir mahallede yaşıyorsanız, yollardan ve beşeri yapılardan en uzaktaki noktaları seçmeniz gerekir.
  • İkinci olarak, bölgenizde en çok hangi türlerin olduğunu ve hangi mevsimlerde geldiğini öğrenmelisiniz. Yaşadığınız bölgeye göre, şakımalarına tanık olacağınız kuşlar farklılık gösterebilir.
  • Eğer bölgenizde belirli bir kuşun varlığından şüpheleniyorsanız, yaşam alanlarını ve bölgelere göre dağılımlarını inceleyip kontrol edebilirsiniz.
  • Son olarak farklı kuş türlerinden şakımalarını toplayan bir bilgi kaynağınız var. Bunlar yoluyla bilgi edinebilirsiniz. İşte, Amerikalı kuş türleri hakkında kuş şakımalarını biriktirmiş bir websitesi öneriyoruz.
  • Belirli bir türün şakımasını ezberlediğiniz zaman, duyduğunuz an fark edeceksiniz! Eğer dürbün alacak kadar şanslıysanız, konser veren misafirinizi izleme imkanı da elde edersiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.