En Çok Şakıyan Evcil Kuş Türleri

Bu türler, çekici şakımalarının yanı sıra rengarenk tüyleri ile de insanların dikkatini  çekmektedir. Ancak, yasa dışı ticaret ve insanların gereken bakımı gösterememesinden kaynaklanan sebeplerden dolayı bazı hayvanların sahiplenilmesi yasaklanmıştır.
En Çok Şakıyan Evcil Kuş Türleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer evinizi canlandıracak güzel ve hareketli bir kuş sahiplenmek istiyorsanız, en çok şakıyan değişik kuş türleri hakkında araştırma yaparak işe başlayabilirsiniz.

Evcil ötücü kuşlar, sesleriyle ön plana çıksalar da aynı zamanda güzel ve rengarenk tüyleri ile de dikkat çekerler.

En Çok Şakıyan Evcil Kuş Türleri

Saka Kuşu

Saka kuşları harika kişilikleri, sesi ve yadsınamaz bir güzelliği olan küçük kuşlardır. Bu türün çeşitli şarkı yarışmalarını kazanarak sahiplerinin gurur kaynağı olmaları da tesadüf değil. Güçlü ve eşsiz şarkılarının yanı sıra sesleri, inanılmaz bir şekilde hoştur.

80’li yıllardan beri bu kuş türü dünya çapında ünlüdür. Ancak saka kuşu beslemek yasa dışıdır; çoğu ülkede para cezası uygulanmaktadır. Bu durumun sebebi, bu türün yasa dışı kaçakçılığa ve kötü şartlara maruz kalmasından kaynaklanmaktadır.

daldaki saka kuşu

Saka kuşları İspanya gibi ülkelerde koruma altına alınmıştır ve evcil hayvan olarak beslenilmesi konusuna hoş bakılmamaktadır.

Saka kuşları çok hassas oldukları için kafese mahkum edildiklerinde çok kolay hastalanabilirler. Bu sebeple, doğal ortamlarında güzelliklerinin ve seslerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Kanaryalar: Tutku silüetindeki kuş

Evcil kuş çiftleştirme işlemleri içinde gezegendeki en rağbet gören kuş türü kanaryalardır. Kanaryalar küçük alanlara iyi uyum sağlayabilen, beslemesi pahalı ve standart bir bakım gerektiren bir türdür. Tabii, sahiplenildiği evlere şenlik getirdiğini de unutmamak gerekir!

Kanaryalar; canlı renkteki tüyleri olan neşeli ve ince sesleri ile insanları etkileyen güzel bir kuştur. Erkek kuşların ses oktavları daha yoğun ve geniş olmasına rağmen; her iki cinsiyet de etkileyici bir sese sahiptir.

sarı kanarya

Evinizde bir kanaryanın olması demek, her sabah güzel bir melodiye uyanmak demektir. Günlük yaşantılarını iyi bir ruh hali ile geçirmek isteyen insanlar için mükemmel bir seçimdir.

Kanaryaları sahiplenmek yasal olsa bile, sağlıklarını en üst düzeyde tutabilmek için uygun şekilde bakım yapmanız gerekmektedir.

Karatavuklar: Kuşların Beethoven’ı

En çok şakıyan kuşlar arasında kuşların Beethoven’ı olarak bilinen karatavuklar yer alır. Karatavuklar, her çeşit şarkıyı ezberleyebilme ve tekrardan oluşturabilme yeteneğine sahiptir. Sadece bununla kalmaz, ayrıca sesleri de taklit edebilirler. Bu yüzden, bazı şarkıları anımsatan kompleks ve zor melodiler yaratabilirler.

Karatavukların çiftleştirilmesi yasaklanmıştır, ancak belirli yemlerle onları bahçenize çekebilirsiniz. Güzel şarkılarını dinlemek oldukça memnuniyet vericidir. Üstelik gece gibi siyah tüylerinin güzelliğinin tadını çıkartabilirsiniz.

En çok şakıyan kuş: Bülbül

Bülbül, Avrupa ve Asya ormanlarının otokton bir kuşudur. Birkaç farklı tonda şarkı söyleyebilirler. Daha ilginci ise, bu kuşlar melodilerini diğer nesillere aktarır.

bülbül

Dişi bülbüller, yavrularına büyüklerinden öğrendikleri melodileri öğreterek güzel bir aile mirası oluştururlar.

Kahverengi tüyleri olan basit görünüşlü kuşlardır. Ancak, sesleri benzersiz incelik ve güç ile parlamaktadır. Bülbüllerin diğer kuşlardan farklı şarkı söyleme adetleri vardır. Sadece şafakta ve alacakaranlıkta değil, gece boyunca da şarkı söylerler.

Kızıl Gerdan

Bu kuşun en çarpıcı özelliklerinden birisi, yüzünün ve göğsünün bir kısmının kırmızı renkte olmasıdır. Dişi kızıl gerdanları ve kuş hayranlarını kendine çeken nazik ve zarif bir sese sahiptir. Sosyalleşme düzeyleri çok yüksek olduğu için dikkat çekmekte ve insanlara güvenmektedirler.

en çok şakıyan kuş kızıl gerdan

Kızıl gerdanlar tipik göçmen kuşlardır ve sıcak iklimler için kilometrelerce yol kat ederler. Avrupa’ya kış mevsimi geldiği zaman, bu küçük kuşlar Orta Asya’ya ve Mağrip’e uçarlar. Ancak Britanya Adaları’nda, Kanarya Adaları’nda ve Amerika kıtalarında kalan birkaç türü vardır.

Roma İmparatorluğu ve Orta Çağ döneminde kızıl gerdanları resmeden çeşitli sanatsal temsillerin bulguları vardır. Ayrıca, Viking mitolojisindeki öykülerde de bu küçük ve renkli kuşlardan bahsedilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.