Saka Kuşu Bakımı İçin İpuçları

1 Ekim 2018

Bilimsel adı Carduelis carduelis olan saka kuşu,  her eve neşe getiren mutlu bir kuştur. Her şeyden önce, canlı renkleri ve neşeli ses tonu ile bir eve canlılık getirir. Bu kuş, özel bir dikkat gerektirir çünkü sinirli bir mizaca ve hassas bir kişiliğe sahitir.

Bu nedenle, aşağıda evcil hayvan olan saka kuşu bakımı için en iyi yollar hakkında bazı ipuçlarını bulabilirsiniz. Bu detaylı ipuçlarını uygularsanız, evcil hayvanınız kesinlikle mutlu olacaktır.

Saka kuşunun evi

Saka kuşunun uçmak için bir yere ihtiyacı vardır. Uçtuktan sonra dinlenmeleri için, yerden 50 cm yüksekliğinde bir kafes edinmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde ayaklarını ve kanatlarını çalıştırabilir ve rahat yaşamak için yeterli özgürlüğü olduğunu hissedebilir.

Kafes iyi havalandırılmış bir yerde, ancak doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Bunun için, hava veya sıcak buhar akımlarından korunan bir nokta seçin. Mutfak ve banyo gibi yerler iyi birer seçenek değildir.

Saka kuşunun kafesi, fareler veya kemirgenler gibi tehlikeli hayvanların erişemeyeceği bir yerde olmalıdır. Aynı şekilde, evcil hayvan kuşlarının vahşi kuşlarla çok fazla temas etmesine izin vermeyin. Diğer kuşlar ona zarar vermese de, saka kuşlarına hastalık ve parazit bulaştırabilirler.

Saka kuşu için uygun beslenme şekli

Saka kuşu tohum ile beslenir, yani gagaları ve sindirim sistemleri doğal olarak farklı tohum türlerini yiyecek şekilde tasarlanmıştır. Diğer tohum ile beslenen kuşlardan farklı olarak, saka kuşunun beslenme ihtiyacını karşılamak için geniş çapta çeşitlendirilmesi gerekir. Saka kuşunun beslenme ihtiyaçları yaşına, çevre koşullarına ve içinde bulunulan mevsime bağlıdır.

Saka kuşu aşağıdaki besinleri yiyebilir: Kuşburnu, haşhaş, fındık, kenevir tohumu, kolza tohumu, siyah ve beyaz marul, keten tohumu, susam ve perilla. Yiyebilecekleri arasında daha başka kayısı, erik, incir, çilek, elma, portakal, armut, muz ve karpuz gibi meyveler gelir.

Saka kuşları

Meyve ve sebzeler

Saka kuşu ayrıca domates, marul, havuç, brokoli, ıspanak ve salatalık da yiyebilir.

Herhangi meyve ve sebzeyi saka kuşunuza vermeden önce çok iyi yıkanmış olduğundan emin olun. Kuşların sağlığına zarar verebilecek böcek ilacı ile temas halinde olmadıklarından emin olmalısınız. Bu tip zehirli artıkları yok etmek için, sebzeleri birkaç saat boyunca içinde karbonat karışımı olan suda bekletin.

Taze gıdalar günde birkaç kez değiştirilmelidir. Bu bozulmaya başlayan bir şeyi yemesini önlemenin en iyi yoludur.

Tüy döküm mevsiminde, saka kuşuna kapsamlı bir multivitamin vermek gerekebilir. Bu takviye vitamin, tüylerinin yeniden çıkması için yüksek protein içermelidir. Aynı şekilde, şerbetçiotu buğday tohumu, soya veya maya da verebilirsiniz.

Sıcaklığa bağlı olarak başka özel öneriler de vardır. Soğuk ortamlarda ay çekirdeği veya keten tohumu gibi yağlı tohumlar ile kalori alımını arttırmak iyi bir fikirdir.

Hijyen alışkanlıkları

Evcil hayvanınız saka kuşu için bakım önerileri, hijyen konusunda tavsiyede bulunmadan tamamlanmış olmaz. Bunlar, kuşunuzun enfeksiyonlara veya hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

  • Kafesteki dışkıları günlük olarak temizleyin.
  • Suyunu sık sık değiştirin veya suyu uzun süre taze tutan bir cihaz yerleştirin.
  • Boş tohumların kalıntılarını temizlemek için günlük olarak gıda kabının üzerine üfleyin.
  • Kuşların yiyeceklerinin kafesin tabanına düşmesine izin vermekten kaçının, böylece dışkı ile herhangi bir temasını önlemiş olursunuz.
  • Kafesi ve tüneklediği her bir çubuğu haftada bir kez temizleyin.

Saka kuşunuzun özel olarak, veterinerinizin önerdiği aralıklarda parazit tedavisinin yapılması gerekir. Hayvanınızın yaşına, büyüklüğüne ve fiziksel durumuna göre doğru türdeki parazit giderme ve önleme yöntemini seçmek önemlidir. Çoğu evcil hayvan mağazasında toz, sprey ve merhem seçenekleri bulunur.

Hava sıcaklığına dikkat edin

Bu, Saka kuşu bakımında takip edilmesi gereken en zor ipuçlarından biridir. Mevsimsel hava değişikliklerini kontrol edemezsiniz. Ancak, iç mekandaki sıcaklığı kontrol etmek için mümkün olan her şeyi yapmalısınız. Ani sıcaklık değişimleri, saka kuşunun bağışıklık sistemini etkiler çünkü sıcaklık değişimi, hastalığa yakalama riskini arttırır. Özellikle yüksek sıcaklıklara karşı oldukça duyarlıdırlar.