Cennet Kuşları: Türleri ve Özellikleri

Cennet kuşları, diğer kuşlara kıyasla en güzel tüylere sahiptir. Fakat başka özellikleri nelerdir?
Cennet Kuşları: Türleri ve Özellikleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Cennet kuşları, 41 farklı türden tropik, egzotik bir kuş türüdür. Bu hayvanların bazılarını Avustralya’da görebileceğiniz gibi diğer kalan çoğunluğu ise Yeni Gine’de yaşamaktadır. Cennet Kuşları, Paradisaeidae ailesine aittirler.

İnanılmaz renk ve desen karışımlarıyla öne çıkan tüyleri bulunur. Yaşam alanlarında bulunan yerel topluluklar için veya dünyanın diğer yerlerindeki sanatçılar için her zaman bir ilham kaynağı olmuşturlar.

Cennet kuşlarının genel özellikleri

Renkli görünümlerinin yanı sıra, bu kuşlar başka ilginç özelliklere de sahiptirler:

 • 41 alt tür arasında çok fazla fark bulunmaktadır, ancak bu kuşların açıktır ki ortak yönleri de vardır. Bunlardan biri perdeli olmayan parmaklarıdır: biri arkaya, üçü öne doğrudur.
 • Ağaçların tepelerinde yaşarlar ve sadece çiftleşme mevsiminde birbirleriyle etkileşime girerler. Bu dönemse bu hayvanlara ait renk ve ritmin inanılmaz uyumunu göreceğiniz zamandır, çünkü cennet kuşları gerçekten nefes kesici çiftleşme ritüellerine sahiptirler. Denge hareketleri yaparlar, geriye doğru yürürler ve eşini çekmek için baş aşağı dururlar.
 • Cennet kuşları, yaşadıkları yerlere ve koşullara bağlı olarak farklı diyetlere sahiptirler. Bazıları sadece meyve yerken, bazılarıysa böğürtlen yerler. Kalan diğer kuşlar ise örümcekler ve solucanlar gibi küçük böcekleri yerler.
 • Cennet kuşları da cinsel yönden dimorfiktir. Erkekler renkli ve büyüktürler, diğer taraftansa dişiler kahverengi gibi daha nötr renklere sahiptirler.
 • Çiftleşme döneminde, dişiler hareketleri ve tüyleriyle en iyi etkiyi yaratan erkekleri seçerler. Çiftleşmeden sonraysa, kendilerini yuva kurmaya ve yavrularını yetiştirmeye adamak için erkeklerini terk ederler.
kahverengi cennet kuşu

Cennet kuşlarının alt türleri

 • Büyük lophorina: Bu tür, erkeklerinin çiftleşme dönemi esnasında ortaya koyduğu şov dolayısıyla en iyi bilinen alt türlerden biridir. Dişiler açık ve koyu benekli kahverengi tüylere sahiptirler. Erkeklerin başlarıysa genellikle metalik mavi renktedir ve kuyrukları ise mavimsi siyah renktir. Bu türlerin erkekleri kanatlarını kaldırarak ve dişi etrafında gösterişli şekilde hareket ederek dans ederler. Yaklaşık 10 santim uzunluğundadırlar.
 • Ragiana cennet kuşu: Bu, en fazla bulunan alt türlerden biridir, yaklaşık 76 cm ve 0.5 kg ağırlığındadır. Siyah göğüslere, sarı ve yeşil başa ve kuyruklara ve sırtları kahverengimsi kırmızıya çalan renklerde olduklarını söyleyebiliriz. Muhteşem görünümlerinin yanı sıra, bu alt türler de Yeni Gine ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Kendilerine has yemek yeme alışkanlıkları onları kazara da olsa tohum dikicileri haline getirmektedir. Bölgede hindistancevizi ve kestanenin çok bol olması onlar için bir nimettir.

Tüylerinin farklı tonları ve şekilleri

 • Cennet-whydah: Bu kuşların boynuna doğru turuncu tonlara giden kum rengi beyaz bir göğsü vardır. Vücutlarının geri kalanı ise siyah tondadır. Uzun kuyrukları en çarpıcı özelliklerinden biridir. Doğu Afrika ’ya özgü kuş türleridir.
 • Büyük cennet kuşu: Bu kuş, tüm türlerin en güzelidir. Tüyleri arasında mükemmel bir renk ayrımı vardır. Beyaz kafaları kanatlarını örten bir kask gibi görünür ve boyunları ise genellikle kırmızımsı kahverengi renktedir. Büyük cennet kuşu kuyruğundaki sarı tüyleri bir çeşit vantilatör gibi kaldırarak dikkat çekerler. Bu alt türler yaklaşık 13 cm boya ulaşabilirler.
 • Wilson cennet kuşu: Bu alt türlerin kuyruğu ve sırtı neredeyse gerçek değilmiş gibi görünür. Kuyrukları iki ince, mavi, kıvrımlı tüyden oluşur. Göğüsleri ise siyah bir arka plana karşı, parlak kırmızı ve mavi bir desene sahiptir. Gözlem yapmak için bir Wilson cennet kuşuna rastlamak her zaman kolay değildir. Bunun temel nedenlerinden biri, Endonezya’nın balta girmemiş ormanlarının 1200 metre içlerinde yaşamalarıdır.
 • Kral cennet kuşu: Cennet kuşunun bu alt türünün arkası parlak kırmızı renktedir. Bu renk göğsüne doğru beyaza çalan bir renge bürünür. Başları kıpkırmızı bir kaska benzer. Kuş tüylerinin ardında tüylerini bir sanat eseri gibi yapan yeşil bir dokunuş var. Ayakları morumsu bir mavi renktedir.

Cennet kuşlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeler

Tüylerinin büyülü güçler verdiği inancı, bu kuşlar için yüzyıllar boyunca ölüm getirmiştir. Yeni Gine’deki birçok yerel toplulukta yaşayan insanlar ayrıca onları lezzetli olarak görülen etleri için avlarlar.

dalda duran cennet kuşu

Arazi geliştiricileri ayrıca yaşam alanlarını da ele geçirmeye başlamaktadır. Bu, şu an cennet kuşlarının neslinin tükenmesi için en büyük risklerinden biridir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.