Kara Leylek: Korunması Ve Özellikleri

Kara leylek sembolik bir kuştur ve beyaz leylek kadar iyi bilinmemektedir. Bu özel kuş türünün özellikleri ve korunması hakkında daha fazlasını öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin.
Kara Leylek: Korunması Ve Özellikleri
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Geleneksel inançlar ve halk hikayeleri söz konusu olduğunda, beyaz leylekler çoğu insan tarafından iyi bilinen bir kuş türüdür. Ancak kara leylek söz konusu olduğunda durum oldukça farklı; kara leylekler muhtemelen geçmişte beyaz leylekler kadar fazlaydı ancak insanlar bu kuş türünü yeteri kadar tanımıyor. Çünkü kara leylek beyaz leylekten çok daha utangaçtır ve insan nüfusunun yoğun olduğu yerlerden uzak durmayı tercih eder.

Bu iki leylek gerçekten farklı mı?

Leylekler 17 farklı kuş türünden oluşan Ciconidae ailesine aittir. Bu türler arasında Ciconia cinsi özellikle öne çıkar. Bu grubun içinde İber leylekleri de bulunmaktadır:

 • Ciconia ciconia veya beyaz leylek
 • Ciconia nigra veya kara leylek

Bu iki leylek türü de üremek için İber Yarımadası’na göç eder. Bu iki tür genetik olarak birbirine yakın olsa da, davranışsal anlamda ne kadar farklı oldukları sizi şaşırtabilir. Örneğin beyaz leylek daha cana yakınken, kara leylek biraz daha utangaçtır. Kara leylekler çoğunlukla dağlarda, insanlardan uzak yerlerde yaşamayı tercih eder.

Bunun yanında, bu iki türün sayısı ve dağılımları birbirinden son derece farklıdır. Beyaz leylekler sayıca daha çokken, siyah renkteki kuzenleri maalesef nesli tükenmekte olan türler arasındadır. Tüm bu nedenlerden dolayı bu güzel kuş türünü daha iyi korumak için farklı ve yaratıcı fikirler üretilmelidir.

Kara leylek: Özellikleri

Bu ürkek su kuşunu en iyi tanımlayan özellikler şunlardır:

 • Ağırlığı yaklaşık 3 kg, kanat açıklığı yaklaşık 1.5 metredir.
 • Bu kuş türünün ayaklarında ince, uzun ve kırmızımsı renkli tüyler yoktur.
 • Bu leylek türü sivri kırmızımsı bir gagaya sahiptir.
 • Sadece karın tüyleri beyaz, geri kalan tüyleri ise siyahtır
uzun gagalı kuş türü

Kara leylekler: İspanya ve Avrupa’daki dağılımı ve nüfusu

Bu kuş türü İspanya’nın güneybatı bölgesinde yaşıyor ve özellikle Tajo nehrinin kıyılarını tercih ediyor. Uzmanlar, İspanya’da üreyebilen 300-350 çift kara leylek olduğunu tahmin ediyor. Avrupa’daki kara leylekler ise nüfusun nispeten daha yoğun olduğu doğu bölgelerinde yaşıyor.

Kara leyleklerin yaşam alanı

Bir türün bir bölgeye yerleşmesi ve yaşamaya başlaması birkaç farklı faktöre bağlıdır. Kara leylekler yuvalarını inşa etmek için kullanabileceği malzemelere yakın olmak ister ve genelde tatlı su kaynaklarına yakın yaşarlar. Tüm bunlara ek olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu hayvanlar insansız bölgeleri tercih ediyor.

Kara leylek ormanda yaşayan bir kuş türüdür. Bu nedenle yuvasını büyük ağaçların üzerine inşa etmek için, nehir ve göl kıyılarına yakın olgun ormanları tercih eder.

Kara leylek, ormanların yok olması nedeniyle gerektiğinde kayalık alanlara yuva inşa edebilmesi bakımından benzersiz bir türdür.

su içen kara leylek

Kara leylek türünün korunması

Elimizdeki tüm bulgular, bu türün sayısının zaman içinde azaldığını gösteriyor. Bu durumun nedenleri şunlar olabilir:

 • Olgun ormanların yok edilmesi ve büyük su kütlelerinin yok olması
 • Bu kuş türünün yumurtalarını bıraktığı alanlara yakın bölgelerde yolların ve yerleşim yerlerinin varlığı
 • Beslenme alanlarının ortadan kaybolması, yetişkin kuşların üreme mevsiminde rahatsız edilmesi ve yumurtalarının çalınması
 • Tüm yabani kuşların başına gelebilen felaketler: Elektrik çarpması, zehirlenme ve yasa dışı avcılık
su üzerinde uçan kuş

Kara leylek popülasyonunu korumak ve sayısını daha da arttırmak için aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Bu kuşun yaşadığı bölgelerin korunması ve iyileştirilmesi
 • Yetişkin kara leylek kuşlarının ölüm oranlarının azaltılması
 • Uygun bir koruma politikası ile üreme oranını arttırmak ve yumurta çalma vakalarını ortadan kaldırmak
 • Veterinerlerin sağlık sorunu yaşayan leylekleri iyileştirme konusunda daha da uzmanlaşması

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Las cigüeñas ibéricas: la cigüeña negra y la cigüeña blanca. Colección GREFA-BCH, Nº 9. Pág.:2-8; 16.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.