En Arkadaş Canlısı Kedi Irkları Nelerdir?

Bir kedi sahibine ne kadar bağlı olursa, dışarı çıkmaya o kadar az istekli olur.
En Arkadaş Canlısı Kedi Irkları Nelerdir?
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların çoğu, kedilerin insanlarla veya diğer kedilerle sosyalleşmekten hoşlanmayan oldukça bağımsız hayvanlar olduğuna inanmaktadır. Ancak, bu varsayım tamamen doğru değildir. Aslında, çoğu kedi köpekler kadar ilgi ister. Bugün, en arkadaş canlısı kedi ırklarına bir göz atalım.

Birçok kişi utangaç ve düşmanca olma şöhretine sahip oldukları için kedilerin büyük hayranları değildir. Bu önyargılar, oldukça agresif oyun biçimleriyle (genellikle çok sayıda diş ve pençe içeren) bir araya geldiğinde, genellikle insanları daha “güvenilir” evcil hayvanlar seçmeye yönlendirir.

Bununla birlikte, birçok kedi bu uzak, soğuk davranışı sergilerken, bu tüm kedilerin aynı olduğu anlamına gelmez. Aslında, arkadaş canlısı ve sevecen doğasıyla ünlü birkaç cins vardır. Bazıları sahipleriyle o kadar iyi anlaşır ki, özellikle çocuklar, yaşlılar için tavsiye edilir, hatta terapi hayvanları olarak kullanılırlar.

Dünyanın dört bir yanından en arkadaş canlısı kedi ırkları

Sadık ve şefkatli doğası ile öne çıkan bir cins varsa, bu ragdoll kedisidir. Bu sessiz, rahat kucak kedileri, sahiplerinin sarılmasını ve okşamalarını sever.

Doğal olarak aile üyelerine karşı daha fazla sevgi göstermelerine ve genellikle onları her yerde takip etmelerine rağmen, ragdoll kedileri yabancılara da güveniyor ve onlara karşı dost canlısı davranıyor. Küçük çocuklu aileler veya diğer evcil hayvanlar için mükemmel bir seçenektir.

Diğer kedilerin aksine, ragdoll kedileri ortalama 13 yıllık bir ömre sahiptir. Kuşkusuz bu büyük boyutlarından dolayıdır, zira 10 kg’a kadar çıkabilirler. Bununla birlikte, tatlı, sakin doğası, evi ziyaret edenleri korkutmayacakları anlamına gelir.

arkadaş canlısı ragdoll

İran kedisi dünyanın en ünlü ve popüler ırklarından biridir. Son derece rahatlar ve sahibinin kucağında kıvrılmayı severken, ragdoll kedileri kadar yapışkan değiller.

Çok sevecen hayvanlar olmalarına rağmen, İran kedileri de evlerinin her köşesinde oynamak, tırmanmak ve keşfetmek için zaman ayırmaktan hoşlanırlar. Ne kadar özgürlüğe ihtiyaç duydukları konusunda, sahiplerine yakın olmak istedikleri için genellikle uzun süreler dışarı çıkmayı talep etmezler.

Maine coon, dünyadaki en arkadaş canlısı ve en sosyal kedi ırklarından biridir. Evcilleşmiş kediler arasından en büyük cinstir ve 8 kg kadar ağırlığa sahip olabilir ve bu da onlara “nazik dev” takma adını kazandırır.

Maine coon kedilerinin çok fazla sevgi talep ettiği bilinmektedir ve siz onlara ilgi gösterene kadar miyavlayacaktır. Ayrıca büyük zekaları ve çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinme yetenekleri ile karakterizedirler.

Sevgi dolu ve bağımsız kediler

Bu üç ırkın yanı sıra, merakları ve özgür ruhlarının çoğunu korurken, insan yoldaşlarıyla zaman geçirmekten hoşlanan başka kedi ırkları da vardır. Bu özellikler bir tür kusur olarak görülmemelidir. Aslında, bu özellikler onları evcil hayvanlarıyla geçirmek için fazla vakti olmayan insanlar için daha uygun hale getirebilirler.

“Meezers” olarak da bilinen Siyam kedileri, kendine özgü bir miyavlama ve gürültülü bir mırıltıya sahiptir. Delici bakışları esrarengiz hatta soğuk gibi görünse de, sahipleriyle zaman geçirmeyi severler.

Aynı zamanda güçlü bir bağımsız tarafı vardır, bu nedenle tüm okşamalar ve kucaklamalar kendi şartlarına göre sağlanmalıdır. Ayrıca oldukça bölgesel olabilirler ve ev değiştirmekten nefret edebilirler.

yatan siyam kedisi

Habeş kedisi

Habeş kedisinin dünyanın en eski ırklarından biri olduğu düşünülmektedir. Dostluğu severler ve son derece zeki ve girişken canlılardır.

Ancak, bu makalede incelediğimiz diğer kedilerin aksine, onlar kucağa alınmaya, okşanmaya ve sarılmaya pek hevesli değiller. Evin etrafında koştururlar ve saatlerce uyuklarlar, bu yüzden evinizi canlandırmak için ideal hayvanlardır.

Kendinize göre mükemmel bir kedi ırkı seçmek söz konusu olduğunda, yeni evcil hayvanınıza ne kadar zaman ayırmanız gerektiğinin farkında olmak önemlidir. İlgiyi sevdikleri için, bu kedilerin çoğu, ister işte ister arkadaşlarınızla ve ailenizle dışarıda olun, çok uzun süre tek başınıza bırakırsanız, yalnızlık hissedebilirler. Uzun vadede mutluluğunu ve refahını sağlamak için yaşam tarzınıza uygun bir kedi seçmek her zaman en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.