Erkek ve Dişi Papağanlar Arasındaki Farklar

Erkek ve dişi papağanlar arasındaki farkları bilmek, birden fazla papağanınız varsa sizi büyük bir dertten kurtaracaktır. İşte evlerdeki en popüler türlerin cinsel dimorfizmi hakkında bazı bilgiler.
Erkek ve Dişi Papağanlar Arasındaki Farklar
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 18 Ocak, 2024

Erkek ve dişi papağanlar arasındaki farkları bazı türlerde bulmak kolaydır, bazılarında ise o kadar kolay değildir. Hatta bazıları alanında uzman birinin müdahalesini ya da kuşun DNA analizini gerektiriyor.

Bu konuyla ilgileniyorsanız ve evlerde en yaygın görülen psittacine papağanlarının cinsel dimorfizmini öğrenmek istiyorsanız, neye bakmanız gerektiğini bilmenizi sağlayacak anahtarları burada bulabilirsiniz. İlk bakışta bunu yapmak zor gelebilir ama endişelenmeyin, biraz pratik yaparak, kuşlarınızın cinsiyetlerini birkaç dakika içinde ayırt edebileceksiniz.

Psittacidae takımının özellikleri

Psittacidae familyasına ait kuşlar olan papağanlar, girişken ve son derece zeki hayvanlardır. Güzel görünümleri ve insan konuşmasını taklit etme yetenekleri, birçok kuş severin evinde bir kuş bulundurmasına neden oldu.

En tipik yaşam alanları Güney Amerika neotropikal yağmur ormanlarıdır, ancak papağanlar dünyanın başka yerlerinde de yaşarlar. Örneğin Sahra Altı Afrika, ünlü gri papağanın ( Psittacus erithacus) da dahil olduğu Psittacinae alt familyasının 10 üyesine ev sahipliği yapıyor .

Beslenmeleri çoğunlukla doğal ortamlarında bulunan tohum ve meyvelerden oluşan omnivor hayvanlardır. Onları yoğun ormanların yanı sıra savanlarda ve hatta keşiş muhabbet kuşu (Myiopsitta monachus ) gibi psittacinlerin endemik olmadıkları bölgelerde istilacı türler olarak yerleştiği şehirlerde bile bulmak mümkündür.

Kırmızı bir papağan.

Erkek ve dişi papağanlarda cinsel dimorfizm

Erkek ve dişi papağanlar arasındaki farklar türlere göre değişir; bazıları çok dikkat çekicidir, bazıları ise çıplak gözle neredeyse hiç görülmez. İşte bunun birkaç önemli örneği.

Sultan papağanları ( Nymphicus hollandicus)

Bu küçük kakadular, sevimli görünümleri ve küçük boyutları nedeniyle evlerde çok popülerdir. Ayrıca, her ne kadar kelimeleri telaffuz etme yeteneği gelişmese de mükemmel ıslık çalarlar ve melodi çalmayı severler.

İlk bakışta bu türün erkek ve dişileri arasında hiçbir fark yokmuş gibi görünse de atasal, sedefli ve beyaz yüzlü çeşitlere de rastlamak mümkündür.

  • Ata perileri: Dişilerin allık ve tepesinin sarısı erkeklere göre daha soluk renktedir. Ayrıca kuyruk altında koyu çizgiler bulunur.
  • İncili : Erkekler ilk tüy dökümüyle birlikte kanatlardaki (bu çeşide adını veren) inci desenini kaybederler. Dişilerse tam tersine onu koruyorlar.
  • Beyaz yüzlü periler: Erkeklerin yüz rengi beyaz, dişilerinki ise grimsi ve daha az geniş bir alana sahiptir.
Bir papağan.

Moluccan eklektus ( Eclectus roratus)

Bu cinsel dimorfizm muhtemelen görülmesi en kolay olanıdır. Erkeklerin tüyleri koyu yeşildir, kanatlarında kırmızı ve mavi noktalar bulunur ve turuncu bir gagaları vardır. Öte yandan dişilerin tüyleri oldukça çarpıcı bir elektrik mavisi tonu olan göğüs hariç kırmızıdır. Ayrıca gagaları siyahtır.

ağaç dalında iki papağan.

Muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus)

Küçük boyutlarından dolayı daha büyük psittasinlerden daha az gürültülü oldukları için bu da ev halkının favorilerinden biridir. Ayrıca çok zeki ve sosyaldirler, bakıcılarıyla yakın bir bağ kurarlar ve onlarla vakit geçirmekten keyif alırlar.

Muhabbet kuşlarının cinsiyetleri arasındaki farkı da görmek kolaydır: Tüyler aynı olmasına rağmen, burun deliklerinin bulunduğu gaganın üzerindeki yapının rengi farklıdır. Erkekler koyu mavi bir renge sahipken dişiler çok soluk mavi veya pembemsi bir renk gösterir. Gençler ise olgunlaşana kadar pembemsi beyaz bir yapıya sahiptir.

İki muhabbet kuşu.

Gül halkalı muhabbet kuşu (Psittacula krameri)

İstilacı bir tür olarak tanıtılması nedeniyle bu psittacine’in yetiştirilmesi dünyanın farklı yerlerinde yasaklanmış olsa da, bazıları hala esaret altındadır. Bu türdeki cinsel dimorfizm de açıktır: Erkeklerin kafalarının dibinde siyah bir halka bulunur, bu da dişilerde bulunmayan bir özelliktir.

Gül halkalı muhabbet kuşları.

Kakadular (Cacatuidae)

Kakadular, onları beslemeye gücü yeten evlerde başarılı olan büyük psittacinlerden bir diğeridir. Kakadu alba (Cacatua alba ), sarı tepeli kakadu (Cacatua galerita ) veya Binbaşı Mitchell kakadusu (Lophochroa leadbeateri ) gibi esaret altında tutulan birkaç tür vardır.

Bu türlerin erkek ve dişi papağanları arasındaki farklar biraz daha incedir. Büyüdükçe dişiler kahverengi veya kırmızımsı renkte daha açık bir iris geliştirirken erkekler siyah tonunu korur. Ancak bu farklı özelliği fark etmek için kuşa yaklaşmak gerekir.

Biraz kakadu.

Psittasinlerde cinsiyet belirleme yöntemleri

Amerika papağanı, makak veya Afrika makakları gibi diğer türlerin ise erkek ve dişi papağanları ayırt edecek hiçbir ayırt edici özelliği yoktur. Bu nedenle, bir örneğin cinsiyetini bilmeniz gerekiyorsa aşağıdaki tekniklerden bazılarına başvurmalısınız:

  • Palpasyon: Erkeklerde genellikle olgunlaştıklarında pelvik bölgede bir şişlik oluşur. Dişilerde ise düzleştirilmiş bir pelvik yapı bulunur.
  • DNA çalışması : Cinsiyet kromozomlarını bulmak için bir kan örneği alınır ve analiz edilir. Bu laboratuvarda yapılan bir testtir, biraz invaziftir, hayvan için streslidir ve oldukça pahalıdır.
  • Yumurtlama: Açıkçası sadece dişiler yumurtlar. Önceki 2 teknikten herhangi birine başvurmak istemiyorsanız, onlardan birinin yumurtlamasını bekleyebilirsiniz!
İki muhabbet kuşu.

Erkek ve dişi psittacine papağanları arasında konuşma eğilimi veya saldırganlık gibi davranış farklılıkları olduğu doğru olsa da, bu onların cinsiyetini belirlemek için güvenilir bir yöntem değildir. Papağanlar karmaşık ve zeki varlıklardır, dolayısıyla kişilikleri herhangi bir insanınki kadar değişkendir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Betancur, C. L., Aguilar, S. B., Barrera, C. F., & Mesa, H. (2017). Cytogenetic and molecular sexing of psittacides. Boletín Científico. Centro de Museos. Museo de Historia Natural21(1), 112-121.
  • del-Valle, C. M. (2008, June). Introducción a la biología y ecología de las psitácidas neotropicales. In Memorias de la Conferencia interna en medicina y aprovechamiento de fauna silvestre, exótica y no convencional (Vol. 4, No. 1, pp. 4-6).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.