Bilmeniz Gereken Egzotik İstilacı Türler

Egzotik istilacı türler, insanlara hayvanlar ve bitkiler ait olmadıkları bir ekosisteme girdiklerinde neler olabileceğini göstermektedir. Bu durumun sebebi de genelde insanlardan kaynaklanmaktadır.
Bilmeniz Gereken Egzotik İstilacı Türler
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Egzotik istilacı türler, doğada dengesizliğe yol açarlar. Ayrıca, diğer hayvanların ve soyu tükenmekte olan türlerin de yok olmasına sebep olurlar. Bu yüzden bu türleri yakından bilmek gerekir.

Egzotik İstilacı Türler

Avusturalya’daki tavşanlar gibi, birçok ülkede bazı egzotik istilacı türlere inanılmaz hikayelere tanık olsak da, bu yazımızda İspanya’daki en ünlü istilacı türleri anlatacağız.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Makalenin başında fotoğrafını gördüğünüz bu kaplumbağalar, Trachemys cinsine aittir.

Bu yaygın egzotik tür, çocukların sıklıkla tercih ettiği evcil hayvanlardır. Ancak, bu kaplumbağayı sahiplenenlerin çoğu, onları tuvalet giderinden boşaltmakta ya da nehirlere ve parklara salmaktadır. Bu durumun sebebi, genelde çocukların hayvanlardan sıkılmış olmaları ve ailelerin de sorumluluk almak istememelerinden kaynaklanmaktadır.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları, 20 yıldan uzun yaşarlar ve boyut olarak da büyümeye devam ederler. Bu yüzden çoğu aile, bir süre sonra onları beslemek istemez. İspanyol nehirleri ve gölleri için büyük bir tehlike arz etmektedir çünkü Avrupalı tatlı su kaplumbağalarını kaçırmakta ve diğer türlere saldırgan davranmaktadırlar.

Ayrıca bakınız: En Etkileyici 6 Kuş

Yeşil Papağanlar

Aşağıda fotoğrafı yer alan yeşil papağanlar, İspanya’da bilinen en ünlü egzotik istilacı türlerdir. Avrupa’da kolayca hayatta kalabilmektedirler. Sorumsuz papağan sahipleri onlardan kurtulmak istediklerinde onları doğaya salmaktadır. Bazı durumlarda da papağanlar evden kaçmaktadır.

ağaçtaki yeşil papağanlar

Yeşil renkli olan bu papağanlar, özellikle şehir yaşamı için tehlike arz etmektedir. Genel olarak, sesleri, dışkıları ve yuvaları nedeniyle sorunlara neden olurlar çünkü yüzlerce kuş kolonisiyle bir arada yaşamaktadırlar. Ayrıca çevreye verdikleri zarardan dolayı çevre örgütleri tarafından da sevilmemektedirler.

Yeşil papağanlar, Afrika ve Güney Asya kökenlidir. İspanya’da ilk kez, 1971 yılında görülmüştür. Şuan da, Barcelona, Sevilla, Valensiya, Madrid ve Murcia gibi şehirlerde bu kuşlardan çok sayıda bulunmaktadır.

Koati ve Rakunlar

Koati ve rakunlar, İspanya’daki diğer egzotik istilacı türler arasındadır. Avrupa’daki rakun sayısının yükseldiğine dair kayıtlar bulunmaktadır. Koati nüfusu da, İspanya’daki bazı önemli gruplar ile birlikte genişlemektedir.

rakun

Bu hayvanların istilası, ilk olarak evcil hayvan olarak kullanılmalarına dayanmaktadır.

Hayvanlar büyüdükçe daha da tehlikeli hale gelirler. Bu sebeple, birçok sorumsuz hayvan sahibi, onları bir süre sonra terk etmektedir. Terk edilen bu hayvanlar da çevreye oldukça iyi adapte olmayı başararak zarar verme aşamasına geçmektedir.

Bu hayvanların en büyük sorunlarından biri, özgüvenlerinin çok yüksek olmasıdır. Bu sebeple saldırmakta çekinmezler. Ayrıca bu hayvanlar, kuduz gibi hastalıklar da taşımaktadırlar. Aynı şekilde, nesli tükenmekte olan yerli kuşların yumurtalarını da yemektedirler.

çöpteki rakun

Amerikan Vizonu

Vizonların geçmişi biraz trajik: Avrupa’daki kürk endüstrisi için ithal edilen bu hayvanlar, hayvan hakları savunucuları tarafından vahşi doğaya salınmıştır. Niyetleri bu hayvanlara yardım etmek olsa da, bu durum Avrupalı vizonları büyük ölçüde etkilemiştir. Yakın zamanda neslinin tükenmesi beklenmektedir.

ormandaki amerikan vizonu

Amerikan vizonu, bölgesini genişletmek konusunda oldukça başarılıdır. Avrupalı vizonları kendi yaşam alanlarını terk etmeleri için zorlayarak Avrupalı vizonların hayatta kalma şanslarını da azaltmaktadır. Uzmanlar, İspanya’da sadece 500 Avrupalı vizonun kaldığını tahmin etmektedir.

Egzotik İstilacı Türlerin Neden Olduğu Sorunlar

Doğaya salındıktan sonra birçok tür, istilacı olarak tanımlanmıştır. Yıllar geçtikçe, keşfedilen istilacı türlerin sayısı artmaktadır. Bu yüzden, egzotik evcil hayvan sahiplenme konusunda dikkatli ve sorumluluk sahibi olmak gerekmektedir çünkü bu türler, doğaya salındığı zaman çevreye zarar vermeye başlamaktadır.

Bu istilacı türler, neden egzotik hayvan sahibi olmanın büyük sorumluluk gerektirdiğinin en güzel kanıtıdır.

Sadece evcil hayvanların refahı için değil, aynı zamanda bölgedeki diğer vahşi hayvanların refahı için sorumluluk sahibi olmalıyız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.