Pembe Çekirge: Büyüleyici Bir Keşif

Pembe çekirge, parlak rengi eritrizm adı verilen genetik bir mutasyondan kaynaklandığı için doğada çok nadir bulunan bir örnektir.
Pembe Çekirge: Büyüleyici Bir Keşif
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pembe çekirge, çok nadir görülen bir böcektir. Henüz 11 yaşındaki Daniel Tate, İngiltere’nin Devon şehrinde bu meraklı çekirge ile karşılaşma şerefine nail oldu. Daniel, böceği gördüğünde ailesiyle birlikte Seaton’da bir vahşi yaşam etkinliğine katılıyordu.

Bazı canlılar, atipik renkleri nedeniyle dikkat çeker, çünkü bu çekirge kesinlikle herhangi bir yırtıcıdan bariz bir şekilde ayrılır. Bu pembe renk evrimsel bir strateji mi? Böyle çarpıcı bir renk tonunun nedeni nedir? Aşağıdaki satırlarda öğrenin.

Pembe çekirge: inanılmaz bir keşif

Daniel’in kendi sözlerine göre, çocuk pembe bir parıltı gördü ve ilk başta bunun bir çiçek olduğunu düşündü. Daha sonra hareket ettiğini görünce yakalamaya çalıştı. Zıpladığında Daniel onun bir çekirge olduğunu anladı.

Tabii ki, incelemeden sonra yerel entomoloji uzmanları ona o bölgede bu çekirgeleri daha önce başka hiç kimsenin bulunmadığını söylediğinde çocuk çok heyecanlandı.

Daniel çekirgeyi yakaladı ve yerel biyoçeşitlilik uzmanlarına götürdü, onlar da bunun yetişkin bir dişi çekirge olduğunu doğruladı. Bu böcek rengini alışılmadık bir genetik mutasyona borçludur. Tabii ki – muayeneden sonra – hayvan doğa rezervine iade edildi.

Devon pembe çekirgesi aslında Tettigoniidae adlı oldukça geniş bir aileye ait olan uzun boynuzlu bir çekirgedir. Çoğu yeşil örnekler olmasına rağmen, bu pembe böceğin ilginç rengi, türün normal özelliklerinin mutasyonunun ürünüdür.

Pembe bir çekirge çimlerde

Atipik bir renklendirmeden daha fazlası

Yetişkin erkek çekirgeler neredeyse her zaman yeşildir. Bununla birlikte, dişiler, genellikle kahverengiye ve hatta mora meyilli renklerde, bir gökkuşağı tonlarında görünebilir. Genellikle dişiler zaman geçtikçe renk değiştirir.

İngiltere’deki Doğu Devon Bölge Konseyi’nin doğa rezervleri görevlisi Fraser Rush, sonuçları açıklamak için hazırdı. Rush, ilçede yaşadığı onca yıl boyunca böyle bir örnek görmediğini söyledi.

Onun için, genellikle mor bir dişi tespit etmek mümkün olsa da, mor ve pembe arasında büyük bir adım var. Çekirgelerdeki pembemsi ton tamamen yabancı olmasa da uzmanları bu kadar şaşırtan şey pembenin yoğunluğu.

Genellikle, çekirgeler yetişkinliğe ulaştıkça, gençliğin parlak renkleri, kahverengi ve yeşil aralıkta donuk tonlara dönüşme eğilimindedir. Bununla birlikte, bir yetişkin olarak parlak pembe kalan bir çekirge, “pembe geni” yavrularına aktarması muhtemeldir.

Parlak pembe çekirgelerin genellikle yetişkinliğe ulaşmamalarının bir başka nedeni de ne kadar maruz kaldıklarıdır. Doğada, çevreyle keskin bir tezat oluşturan çok çarpıcı bir renge sahip olmak, yırtıcılar tarafından fark edilmenin kesin bir yoludur. Yeşil yapraklı pembe bir çekirge kolay av olur.

Peki renklerinin açıklaması nedir?

Pembe çekirgelerin renginin ardındaki sebep, alışılmadık ve tam olarak anlaşılamamış bir genetik mutasyon olan eritrizmdir. Çekirge eritrizmine baskın bir gen neden oluyor gibi görünüyor, bu da ebeveynlerin renklerini yavrularına aktarmasının kolay olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, örnekler arasındaki yüksek ölüm oranı, üremek için yeterince uzun süre hayatta kalmalarını pek olası kılmaz.

Pembe çekirgeler hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak bu mutasyonun aşağıdakilerden birinin veya hatta bir kombinasyonunun ortaya çıkmasıyla sonuçlanması dışında:

  1. Normal pigmentin, özellikle siyah pigmentin azalması veya hatta yokluğu.
  2. Diğer pigmentlerin aşırı üretimi. (bu durumda kırmızı)

Azaltılmış siyah pigment – kırmızı süper pigmentasyon ile birlikte – bu muhteşem pembe rengin örnekleriyle sonuçlanır. Çekirgelerdeki eritrizm ilk olarak 1887’de bir longicorn çekirge türünde tanımlanmıştır.

Pembe bir çekirge.

O zamandan beri, koleksiyoncular ve kaşifler pembe çekirgeleri yalnızca ara sıra gördüğünü bildirdi. Böceklerdeki bu mutasyon son derece nadirdir ve pembe bir çekirge görmek kuşkusuz hayatta bir kez görülen bir olgudur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gilhen, J. (2010). Erythrism in the Maritime Garter Snake, Thamnophis sirtalis pallidulus , in Nova Scotia. Canadian Field-Naturalist, 124(2), 99–103.
  • Mačát, Z., Hegner, D., & Jablonski, D. (2015). Erythrism in the Smooth Snake, Coronella austriaca (Laurenti, 1768), Recorded from Georgia. Russian Journal of Herpetology, 23(1), 73–76.
  • Peter Underwood Centre. (2021) Pink sensation. The Wonder Weekly.
  • Audubon Nature Institute. (2022). Audubon Butterfly Garden and Insectarium. Recuperado el 4 de junio de 2022, disponible en: https://audubonnatureinstitute.org/insectarium

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.