Logo image
Logo image

Koala Davranışları Hakkında Merak Ettikleriniz

2 dakika
Koala davranışları harikadır! En dikkat çekici yanı ise yavrularını kendi dışkılarıyla beslemeleri ve günde 22 saat uyuyabilmeleridir.
Koala Davranışları Hakkında Merak Ettikleriniz
Son Güncelleme: 14 Şubat, 2022

Koalalar, tüylü ve gerçekten sevimli görünümleri nedeniyle sevilen hayvanlardır. Üstelik sadece Avustralya’da görülebildikleri için daha da ilgimizi çekiyorlar çünkü çoğu zaman asla sahip olamayacaklarımızı istiyoruz. Sizi koala davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz.

Koala davranışları

Sevimli, tatlı görünümlerine rağmen koalaların biraz agresif oldukları bilinmektedir. Bu, biraz güvensiz oldukları için oluşur – her zaman yırtıcılara karşı tetiktedirler.

Ancak, evcilleştirildiklerinde veya birlikte oldukları kişiye güvendiklerinde, o zaman tatlı ve sevecen olurlar. Tabii ki, hiçbir hayvan, önce bizi test etmeden onları evcilleştirmemize izin vermez – köpekler bile onları evcilleştirmemize izin vermeden önce kokumuzu almak isterler.

Aslında, belirli durumlardaki bu biraz agresif eğilim, çok sosyal hayvanlar olmamalarından ve daha çok bölgesel oldukları gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Aslında, çiftleşme için olmadığı sürece, kendi türlerinin diğer üyeleriyle birlikte olmaktan bile hoşlanmazlar. Bu nedenle sosyal yapılarında genellikle sadece bir erkek ve geri kalanının dişi olacağı küçük gruplar halinde görülürler.

Some figure

Yaşam alanları ağaçların arasındadır, bu yüzden onları karada görmek tek bir neden dışında olağandışı olacaktır – bulundukları ağaçları değiştirmek. Bu konuda, sadece “işlerini” yapmak için ağaçtan inen ve ardından bulundukları ağacı değiştiren tembel hayvanlara çok benzerler. Ancak koalanın bunu yapmasının nedenleri çok farklıdır, bunu size daha sonra anlatacağız.

Beslenmeleri

Koalanın beslenmesi neredeyse tamamen okaliptüs yapraklarına dayalıdır, bu yüzden zamanının çoğunu bu ağaç türünde geçirir. Okaliptüs yaprakları genellikle diğer otçul hayvanlar için zararlı olan toksinler içerdiğinden, bu ilginç bir gerçektir.

Bu nedenle anne bebeğini dışkıyla besler. Dışkı diyoruz ama aslında bağırsakların farklı bir bölümünden geliyorlar. Bununla birlikte, bebek koala için zararlı olabilecek toksinleri yok etmek için anne tarafından sindirilen bir besindir.

Bebek yaklaşık iki ay boyunca pap olarak bilinen bu madde ile beslenecektir. Ancak o zamandan sonra bebek koalalar toksik etkisinden korkmadan bazı yaprakları kendi başlarına denemeye cesaret edebilirler.

Koala davranışları hakkında merak edilenler

Some figure

Bu komik hayvan hakkında merak edilen birçok şey vardır. Bunlardan bazıları:

  • Ağaçları değiştirmek. Daha önce de söylediğimiz gibi, koala tembellikten farklı nedenlerle ağaçları değiştirir. Kış geldiğinde, yapraklarıyla soğuktan korunmak için okaliptüs olmasa bile zamanının çoğunu genellikle yaprağı  en çok olan ağaçlarda geçirir. Ancak yaz geldiğinde serinlemek için daha az yapraklı ağaçları seçerler. Bu nedenle, okaliptüs dışındaki ağaçlarda koala görmek alışılmadık bir durum değil.
  • Bütün okaliptüs ağaçlarından yemezler. Avustralya’da tahminen 600 tür okaliptüs ağacı vardır, ancak koalalar bunlardan yalnızca 50 tanesiyle beslenir. Bunun neden olduğunu bilmiyoruz, ancak uzmanlar tat veya kokunun onların beğenisine göre olmadığını düşünüyor.
  • Yürüyorlar, koşuyorlar ve yüzüyorlar! İkincisi çok sık yaptıkları bir şey değil ve birçok insan buna inanmıyor, ancak internette bunun gerçek olduğunu doğrulayan videolar ve fotoğraflar var. YouTube’a göz atın ve bazılarını bulacaksınız!
  • Çok uykucular. Hatta günde yaklaşık 22 saat uyudukları ve onları uyandırırsanız oldukça sinirlendikleri söyleniyor!

Yani koalalar oldukça sıra dışı davranışları olan meraklı hayvanlardır, ancak onlara aşık olmaktan kendimizi alamıyoruz! Bu sevimli küçük yüzlere kim karşı koyabilir! Kesinlikle yapamayız! Koalalar hakkında sizin için özel olarak seçtiğimiz aşağıdaki makaleye de mutlaka göz atın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Smith, M. (1980). Behaviour of the koala, Phascolarctos cinereus (Goldfuss), in captivity VI*. Aggression. Wildlife Research, 7(2), 177-190.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.