Logo image
Logo image

Köpekler Neden İnsanların Bacak Arasını Koklar?

3 dakika
Bu yazımızda, köpeğiniz sizi rahatsız eden bu davranışının nedenlerini açıklayacağız.
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeğiniz bacak aranızı veya poponuzu kokladığı zaman bundan utanmanız çok normal. Köpeğinizin sizi koklamasını engellemeden ve bunun için onu cezalandırmadan önce, bu davranışın sebebini anlamanız önemlidir. Biz insanlar için utanç verici görünen bir şey, onlar için çok doğal bir davranış olabilir.

Bilmeniz gereken ilk şey, köpeğinizin kötü bir niyetinin olmamasıdır; sizi kızdırmaya ya da korkutmaya çalışmıyor. Aslına bakarsanız, evcil hayvanların bacak arasını koklamanın insanlar tarafından kaba bir davranış olarak kabul edildiği hakkında hiçbir fikri yok. Sorun evcil hayvanlarımıza insan muamelesi yapıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Kendi türlerine özgün bir davranış sergilemeleri bizleri korkutuyor. Bir köpekten insanlarla aynı sosyal kurallara uymasını beklemek, doğasına saygısızlık etmektir. Bu ona acı verebilir ve vücudunun hastalıklara karşı direncini düşürebilir.

Köpekler neden diğer köpeklerin genital bölgesini koklar?

İnsanlar birbirleriyle farklı şekillerde iletişim kurabilir. Aynı biz insanlar gibi, köpekler de iletişim kurar ve kendilerini ifade eder, ayrıca kendilerine özgü bir beden dilleri vardır.

Some figure

Evcil hayvanınızın davranış kurallarının bazı yönleri bizler için garip olabilir. Belki de aynı durum onlar için de geçerlidir. Gün içerisinde bazı davranışlarımızın sonucu olarak bizlere tuhaf tuhaf baktıklarını görebiliriz.

Sonuç olarak, köpek dostlarımızla aynı beden dilini paylaşmak zorunda değiliz. Fakat onlara saygı göstermeliyiz.

Bir köpek için koku alma duyusu, bir şeyleri keşfetmek ve tanımak için kullandığı en gelişmiş duyudur. Bu şekilde çevrelerinde bulunan şeyler hakkında bilgi edinirler. Bu etraflarında bulunan insanlar ve diğer hayvanları tanımaları için de geçerlidir.

Ama, neden özellikle bacak arasını kokluyorlar?

Memelilerin vücutlarının farklı bölgelerinde apokrin ter bezleri bulunur. Bu küçük yapılar feromon adı verilen kokulu vücut sıvılarını üretmekten sorumludur. Bu sıvılar, ekosistemde önemli bir sosyal işlevi yerine getirerek, her birey hakkında bilgi içerir.

Köpeklerde bu kokulu vücut sıvıları, genital bölgede yoğunlaşmıştır. Köpeklerin birbirlerinin genital bölgesini koklamasının sebebi budur.

Köpeğimin bacak aramı koklaması ne anlama geliyor?

İnsanların vücudunun tüm yüzeyine dağılmış farklı ter bezleri vardır. Bu, sıcaklık kontrolünün ve sıvı değişiminin yapılabilmesi için gerekli bir mekanizmadır.

Bununla birlikte, apokrin ter bezleri koltuk altı, anus çevresi ve genital bölge etrafında yoğun olarak bulunur. Köpeklerimizin genellikle özel bölgelerimizi koklamasının sebebi budur.

Köpekler, bacak aramızı ve kalçamızı iletişim kurma amacıyla koklar. Bunu kendini tanıtmak ya da yeni bir insanı tanımak için yapabilir. Bu yüzden tanımadığınız hayvanlarla karşılaştığınızda bu durumu yaşama olasılığınız daha fazladır.

Neden köpekler bazen bir kişiyi diğerlerinden daha yoğun olarak kokluyor?

Bazı zamanlar, köpekler belirli bir kişinin kokusunu daha çok merak edebilir. Ya da birinin genital bölgesini daha çok koklamak isteyebilir. İnsan vücudu belirli koşullar altında, daha çok feromon üretimi ve salınımı yapabilir. Örneğin, insan vücudu cinsel ilişki sırasında normalden çok daha fazla feromon salgılar. Bu sebepten dolayı, köpekler yeni ilişkiye girmiş birini daha çok koklamak isteyebilir.

Kadınlara gelince, köpeklerin kadınların adet dönemi ve yumurtlama dönemi boyunca cinsel organlarını koklamaya özel ilgi göstermeleri çok görülen bir durumdur. Ayrıca, emziren veya yakın zamanda doğum yapmış olan kadınların kokusu hakkında da oldukça meraklılardır.

Köpeğiniz özel bölgelerinizi kokladığı zaman ne yapmanız gerekir?

Bu davranış köpeklerin yaşamlarının bir parçasıdır. Bir hayvanın içgüdülerini engelleyerek, ona büyük bir kötülük yapmış olursunuz. Köpeğinizin bu davranışı, insanlara ya da diğer hayvanlara karşı herhangi bir risk teşkil etmiyorsa, hayvanınızın içgüdülerini engellemenize gerek yoktur.

Sosyalleşme süreci, bir hayvanın çeşitli uyaranlara, özellikle de seslere verdiği tepkiyi azaltmaya yardımcı olur. Fakat bu süreç, koklayarak tanıma içgüdüsü için etkisiz olabilir.

Kulağa tuhaf gelebilir, ancak köpeğiniz özel bölgeleri kokladığı zaman hiç bir şey yapmamak en iyisi olacaktır. Hayvan kokladığı kişiyi tanıdığı zaman bu davranışı bırakacaktır. Ayrıca köpeğiniz bu davranışıyla hiç kimseye zarar vermez.

Yapabileceğiniz şey, köpeklerden rahatsız olan insanlarla köpeğinizin iletişim kurmasını engellemek olabilir.

Özetlemek gerekirse, köpekler içgüdüleri gereği bacak arasını veya diğer özel bölgeleri koklayarak sadece yeni bir arkadaş edinmeye çalışır.

Öne çıkan görsel kaynağı:  alexplayground


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Padodara, R. J., & Jacob, N. (2014). Olfactory sense in different animals. Indian J. Vet. Sci, 2(1), 1-14.
  • Dzięcioł, M., Woszczylo, M., Szumny, A., Jezierski, T., Kupczyński, R., Godzińska, E. J., … & Niżański, W. (2018). Identification of putative volatile sex pheromones in female domestic dogs (Canis familiaris). Animal reproduction science, 197, 87-92.
  • King, J. E., Becker, R. F., & Markee, J. E. (1964). Studies on olfactory discrimination in dogs:(3) Ability to detect human odour trace. Animal Behaviour, 12(2-3), 311-315.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.