Fillerde Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilgiler

Bu ilginç olayı daha önce duymuş muydunuz?
Fillerde Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilgiler
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Barışçıl hayvanlar olmalarına rağmen, kızgınlık dönemindeki bir erkek fil aşırı agresifleşebilir. Fillerde kızgınlık durumu hakkında daha fazlasını öğrenin.

Filler özünde nazik hayvanlar olmalarına rağmen, bazı dönemlerde bu türün erkekleri kısaca söylemek gerekirse, hiç havalarında olmazlar. Bu dönem kızgınlık dönemi (musth) olarak bilinir. Bu dönemde, filler acı içerisinde olur ve karşısına çıkan bütün canlılar için tehlike arz eder.

Fillerde kızgınlık dönemi

Erkek filin bu dönemde, testosteron seviyesi normalin birkaç katı üzerine çıkar. Bu testosteron hormonun zirvesinde, erkek fil agresifleşerek diğer hayvanlara ve hatta insanlara saldırabilir. Daha da ilginci, ağaçlara bile saldırabilirler.

Fillerde kızgınlık dönemi dişilerin çiftleşme dönemine benziyor gibi gözükse de, bunun uzaktan yakından alakası yoktur. Bunun sebebi, dişilerin çiftleşme dönemi ile aynı dönemlerde gerçekleşmemektedir. Kızgınlık döneminde, bu hayvanların gözlerinin arkasında yer alan temporal bezelerinde bir salgı üretirler.

kızgınlık dönemindeki fil

Bu salgılanan maddenin, fillerde korkuya sebep olduğu düşünülmektedir. İlginç bir bilgi ise, temporal bezleri bu dönemlerde genişlemektedir. Bu da gözlerde şiddetli bir ağrıya neden olmaktadır.

Bu dönemde, erkek filler, çiftleşme dönemindeki dişilere cevap niteliğindeki seslere benzer sesler üretmektedirler. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Hatta, bir hipoteze göre, bu hiddet döneminde filler baskınlıklarını kurarlar.

Kızgınlık döneminde ne olur?

İlginç bir şekilde, bu kızgınlık dönemi genç fillerde daha yoğun olur. Özellikle ebeveyni hayatta olmayan fillerde görülmesi, bir önceki nesle ne kadar bağımlı olduklarını göstermektedir. Bu durum, çoğu yetim filin yuvalarını değiştirmeye zorlamaktadır.

Genç erkeklerden bazıları, gergedan gibi diğer türlere saldırmaktadır. Özellikle kalabalık alanlarda katliam yapabilirler. Ancak, büyük erkek fillerin ortamda bulunması, ortamı yatıştırabilir.

filler

Kızgınlık dönemi, esaret altındaki hayvanlarda da görüldüğü için, hayvanat bahçesi için büyük bir sorun oluşmaktadır. Mahout halkının filleri çalıştırdığı Hindistan’da, tehlikeli bir durumdan kaçınmak için genelde sahipleri, filleri zincirlemektedirler.

Normalde, bu dönemde bu filleri diğer hayvanları ya da insanları incitmemesi için izole ederler. Bazı durumlarda, en tehlikeli anları 1 ay sürse de bu kızgınlık dönemleri iki ayı bulabilir. Yıllar geçtikçe kızgınlık dönemlerinin şiddeti hafifler ve sorun olmaktan çıkar.

Gerçekte, kimse erkek fillerdeki bu davranışın sebebini bilmemektedir. Kızgınlık dönemlerine rağmen, agresif olmayan çok hassas hayvanlardır. Yine de, bu sıra dışı davranışları oldukça tehlikeli ve ilgi çekicidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Poole, J. H. (1987). Rutting behavior in African elephants: the phenomenon of musth. Behaviour, 102(3-4), 283-316.
  • Keerthipriya, P., Nandini, S., Gautam, H., Revathe, T., & Vidya, T. N. C. (2020). Musth and its effects on male–male and male–female associations in Asian elephants. Journal of Mammalogy, 101(1), 259-270.
  • LaDue, C. A., Schulte, B. A., Kiso, W. K., & Freeman, E. W. (2021). Musth and sexual selection in elephants: A review of signalling properties and potential fitness consequences. Behaviour, 159(3-4), 207-242.
  • Poole, J. H. (1989). Announcing intent: the aggressive state of musth in African elephants. Animal Behaviour, 37, 140-152.
  • LaDue, C. A., Vandercone, R. P., Kiso, W. K., & Freeman, E. W. (2022). Behavioral characterization of musth in Asian elephants (Elephas maximus): Defining progressive stages of male sexual behavior in in-situ and ex-situ populations. Applied Animal Behaviour Science, 251, 105639.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.