Kızgınlık Dönemindeki Bir Köpeğe Nasıl Bakmalısınız

Kızgınlık Dönemindeki Bir Köpeğe Nasıl Bakmalısınız

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Eğer bir dişi köpeğiniz varsa, bir noktada kızgınlık döneminden geçen bir köpek ile ilgilenmeniz gerekeceğini bilin. Birçoğu için, bu korkunç olabilir, ancak gerçek şudur ki bu olağan bir durumdan başka bir şey değildir. Bu yüzden bu makalede, sizlere kızgınlık dönemindeki bir köpek ile nasıl ilgilenebileceğiniz hakkında tavsiyeler vereceğiz.

“Kızgınlık” Döneminde Olmak Ne Demektir?

Köpeklerin üreme döneminde olmaları “kızgınlık” olarak adlandırılır ve altı aylık olduklarında başlar, bu dişi köpeğin insanlarınkine benzer bir ergenliğe girmesi ile başlar.

Bu dönem içerisinde, köpek normalden daha fazla hormon sargılar ve  garip davranışlar gösterebilir. Bu gayet normaldir ve telaşa neden olmamalıdır. Bununla birlikte, eğer bu davranışlar devam ederse, bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş olabilir.

Köpeğinizin sürekli olarak genital bölgesinden kanama yaşayacağı bir dönem olduğunu unutmayın. Bu sebepten, diğer birçok şeyle birlikte, hepsiyle düzgün bir şekilde baş edebilmek için hazırlıklı olmanız gerekir.

Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Değişiklikler olsa da (insanlardaki gibi), köpeklerin üreme dönemi ortalama olarak 20 gün sürer. Bu dönemde iki evre vardır.

  • İlk evre en görünür olandır. Bu evre köpeğin kanamaya ve garip davranmaya başladığı dönemdir. Kanamadan dolayı vulvada değişiklikler ve şişme fark edebilirsiniz. Bu bazen 10 güne kadar sürebilir.
kıyafet giydirilmiş köpek

İdeal olan, köpeğinizin bu dönemden doğal bir şekilde geçmesini sağlamaktır. Ancak pratiklik önceliğiniz ise, adet pedi olan özel bezler kullanabilirsiniz. Arada sırada değiştirerek evinizde istenmeyen kokuların oluşmasını önleyebilirsiniz.

Kanama evresi bittiğinde, dişi köpeğin erkek köpekler tarafından daha çok ilgi gördüğü evre başlar. Kızgınlık dönemindeki köpeği yürüyüşe çıkardığınız zaman yakından takip etmelisiniz.

Bu köpeğinizi eve kilitlemek anlamına gelmez. Onu dış dünyadan soyutlamak gerekmez, sadece köpeğinizin güvenliği için daha bilinçli davranmanız gerekir. Köpekler, diğer birçok hayvan gibi, dişilerin hormonlarını takip eder, yani köpeklerin kapınızın önünde havlamasına şaşırmayın.

Kızgınlıktaki Bir Köpekle Yürüyüş Yapmak

Bu evre bazen 10 gün, bazı durumlarda 20 güne kadar sürer. Bu yüzden köpeğinizi evde yalnız bırakmak pratik veya iyi bir seçenek değildir. Ancak endişe etmeyin. Onu dışarı çıkarmak hem onun hem sizin için en iyi şeydir. İşte kızgınlık dönemindeki köpekle yürürken kullanabileceğiniz tavsiyeler:

  • Yürüyüş yaparken yanınıza birisini daha alın. Yürüyüşte değişikliğin yanı sıra, istenmeyen erkek köpeklerin dişinizle çiftleşmesine engel olmanıza yardımcı olabilirler.
  • Köpeğinize bir pantolon giydirin. Eğer erkek köpeklerin dişinizin üzerine çıkmasını engelleyemiyorsanız, pantolon onlara engel olacaktır. Bu köpeğinizin giymesi için utandırıcı olabilir, ancak ya bu ya da istenmeyen gebelik, öyle değil mi?
  • Günün farklı bir zamanında yürüyüşe çıkın. Normal yürüyüş zamanlarında diğer köpeklere rast gelme ihtimaliniz varsa, günün başka bir zamanı dışarı çıkmayı deneyebilirsiniz.
veterinerde köpek

Kızgınlık Dönemindeki Bir Köpek Daha Az Mı Sağlıklıdır?

Kısırlaştırmanın köpeğiniz için birçok farklı sağlık yararı sağladığı doğrudur, ancak bu zorunlu demek değildir. Kısırlaştırılmamış bir dişi, çiftleştirilmediği sürece, tamamen normal bir hayat sürebilir.

Eğer çiftleştiyse, hastalığa yakalanma riski bir hayli yükselmiş demektir. Genital ve meme kanseri en sık rastlanan iki hastalıktır.

Eğer bir dişi köpeği çiftleştirmek istiyorsanız, ilk iki kızgınlık döneminde yapmayın. Hatta, iki yaşına gelene kadar beklemek en iyisi olacaktır. Anne ve yavrularının ölüm oranı bu dönemde bir hayli düşmektedir.

Kısırlaştırma hakkındaki iyi şey ise istenilen yaşta yapılabilmesidir. Bununla birlikte, vücudunun gelişimini normal şekilde tamamlama şansının olması için, ilk kızgınlık sonrası kısırlaştırmak şiddetle tavsiye edilir.

Kısacası, kısırlaştırılmış bir dişi köpeğin daha kaliteli bir hayatı olup olmayacağını tartışabiliriz. Unutmayın: Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse, bu normaldir. Sadece ona biraz daha fazla özen göstermelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.