Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpeklerin Davranışları

Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpeklerin Davranışları

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2018

Köpeklerde adet döngüsü, insanlar ve diğer memeli hayvanlarda olduğundan daha farklıdır. Köpeklerde kızgınlık dönemi yılda bir ya da iki kez gerçekleşir. Bu nedenle, kızgınlık dönemindeki dişi köpekler ve onların davranışları ile ilgili bazı şeyleri bilmek faydalı olacaktır. Kızgınlık dönemi, evreler ve daha fazlası ile ilgili bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpekler

Hayvanların üreme yöntemleri, türden türe değişiklik gösterir. Köpekler söz konusu olduğunda ise dişi köpekler, köpeğin cinsine ve boyutlarına göre farklı yaşlarda cinsel olgunluğa erişirler. Bu, küçük dişi köpeklerin ilk olarak kızgınlığa gireceği dönem 6 aylık ila 12 aylık oldukları dönem arasında değişiklik göstereceği anlamına gelir.

Orta boylu ya da daha büyük köpekler 7 ila 12 aylık arasında oldukları bir zaman diliminde kızgınlık dönemine girebilirler. Ve çok büyük (dev) köpekler belki de, 16 aylık ile iki yaşına ulaştıkları zaman arasında bir döneme kadar kızgınlık dönemine girmezler.

Bir köpek kızgınlık dönemine girdiği zaman bu, köpeğin cinsel olarak olgunlaştığı anlamına gelir. Ancak bu yine de gerçekten de üremeye hazırlar demek değildir. Veterinerler, bir köpek ilk kez kızgınlık dönemine girdiği zaman gebe kalmasından kaçınılması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Çünkü bir köpek o zamanlar hala çok gençtir ve bu durum hem anne hem de yavruları için bazı problemlere sebep olabilir.

Köpekler genel olarak yılda iki kez, ortalama her altı ayda bir kızgınlık dönemine girerler. Ancak bu süreler hayvanın yaşı, sağlığı ya da cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Bazı dişi köpekler sadece yılda bir kez kızgınlık dönemine girerler.

kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerin davranışları

Bir kişi köpek kızgınlık dönemindeyken köpeğinizle birlikte yürüyüşe çıktığınızda, pek çok erkek köpeğin ilgisini çektiğini siz de büyük ihtimalle fark etmişsinizdir. Köpekler bunu içgüdüsel olarak yaparlar. Çünkü dişi köpekler, kokuları ve idrarları aracılığı ile feromon adlı bir hormon salgılarlar.

Bu sebeple, yakınlarda kızgınlık dönemine girmiş dişi bir köpek olduğu zaman bazı erkek köpekler çok can sıkıcı olabilirler… Bu köpekler, dişi köpeği takip edeceklerdir. Ve köpeğin üzerine çıkmak için mümkün olan her yolu deneyeceklerdir. Bazı erkek köpekler, kızgınlık döneminde olan dişi bir köpeğin uzak bir mesafeden de olsa kokusunu aldıkları zaman evlerinden bile kaçabilirler.

Kızgınlık Döneminde Olan Dişi Köpeklerin Tipik Davranışları Nelerdir?

Her ne kadar bu dönemde her hayvan farklı davranışlar sergilese de, dişi köpekler kızgınlık dönemine girmeden önce ya da halihazırda kızgınlık dönemindeyken gösterdikleri bazı fiziksel ve davranışsal işaretler vardır.

Biyolojik seviyede, kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerin gösterdiği en açık işaret, meme uçlarının ve dişilik organlarının (vulva) şişmesi ve kan kaybetmeleridir. En son söylediğimiz her zaman kolay bir şekilde tespit edilemeyebilir. Çünkü bütün bu süreç boyunca kendisini çok temiz tutmayı başaran bazı köpekler de vardır.

köpeklerde kızgınlık
Kaynak:  www.animalpolitico.com

Davranışlarına gelirsek, bunların hepsi döngünün hangi evresinde olunduğuna göre değişkenlik gösterir.

1. Proöstrus (Kızgınlık Öncesi)

Bu evrede dişi köpek hala doğurgan değildir. Ancak yumurtlama ve kanama dönemi başlamıştır ve gittikleri her yere damla damla kan damlar. Bu izleri önlemek için köpekler için özel olarak satılan pedlerden satın almak mümkündür.

Köpek aynı zamanda evden dışarı çıkmak konusunda her zamankinden çok daha gergin görünecektir. Daha sonrasında diğer hayvanlarla çiftleşme eylemine benzer cinsel davranışlar sergileyecektir. Ancak bu aşamada henüz hiçbir erkek köpeğin üzerine çıkmasına izin vermeyecektir.

2. Kızgınlık

Dişi köpekler kanamaları durduğu andan itibaren artık doğurgan değildirler. Bu evre 3 ila 17 gün arasında sürer. Ve bu süre içerisinde dişi köpek, bir erkek köpeğin üzerine çıkmasına izin verir. Davranışları ise birkaç farklı yönden değişebilir. Daha sevgi dolu olabilir ya da yürüyüşe çıkma konusunda daha istekli olabilirler. Yerinde duramamaya ve çok hareketli olmaya başlayabilir ya da hatta belki de daha agresif tavırlar sergileyebilirler.

3. Diöstrus (Kızgınlık Sonrası)

Bu evre 60 ila 100 gün arasında sürebilir. Ve bu süre çok önemli bir şeye göre değişkenlik gösterir. Bu, hayvanın döllenip döllenmemiş olmasıdır. Eğer döllenme gerçekleştiyse o halde hayvanın önünde onu bekleyen bir hamilelik, doğum ve ardından da yavruları beslemek olacaktır. Eğer döllenme gerçekleşmediyse, o halde dişi köpek erkek köpekleri geri çevirecektir. Ayrıca çok fazla yemek yiyecek ve karakteri ile davranışları dengeye kavuşacaktır.

Kızgınlık evresine özellikle dikkat edilmesi çok önemlidir. Çünkü bazı dişi köpekler yüksek hormon seviyeleri nedeniyle psikolojik gebelik gibi bir durum yaşayabilirler. Hatta kendi sahiplerinin bile köpeğin hamile olduğunu düşünmelerini sağlayacak şekilde kandırabilirler.

4. Anöstrus

Bu evre, cinsel olarak durgunluk döneminin olduğu evredir. Anöstrus evresi, hamile kalmış köpekler için doğumdan sonra başlar. Hamile kalmamış köpekler için de diöstrus evresinden sonra başlar.Köpekler diğer evreden bu evreye geçişte herhangi bir değişiklik işareti göstermezler. Anöstrus evresi ortalama olarak 120 gün sürer . Ve hayvanın bir sonraki üreme dönemine kadar dinlenmesini ve iyileşmesini sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gaviria, E. F. B., Bonilla, D. F. E., Sanchez, I. X. B., & Quintero, A. (2013). Evaluación reproductiva de la hembra canina en el momento del servicio: consideraciones para la práctica clínica. Revista Colombiana de Ciencia Animal, 6(1).
  • Páramo, R. & Balcázar, J. (2013) Manual de prácticas en manejo reproductivo de perros. Departamento de Reproducción UNAM.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.