Bir Yavru Fili Kurtaran Ve Evine Alan Kadının Hikayesi

Bir Yavru Fili Kurtaran Ve Evine Alan Kadının Hikayesi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen insanlar evlerinde yer olmadığı için evcil hayvan almamayı tercih ediyorlar. Ama bebek fil Moyo’nunki gibi bazı hikayeler de bize her şeyin mümkün olduğunu gösteriyor. Moyo’nun hikayesi artık tüm dünyada viral oldu.

Güzel bir hikaye

Moyo ölmek üzereyken bulunan bir bebek fil. Sürüyle birlikte bir nehri geçmeye çalışırken bir akıntı onu uzağa sürüklemiş ve ailesinden ayırmış.

Ancak şans eseri Wild is Life isimli bir organizasyon onu kurtarmaya gelmiş. Organizasyonun kurucusu Roxy Danckwerts Moyo’yu sahiplenmiş ve onun yeni annesi olmuş. Moyo artık Roxy’ye tüm ev işlerinde katılıyor ve elinden geldiği kadarıyla yardım ediyor.

Bu hikayeye mantıkla yaklaştığımızda, Moyo büyüdükçe her şeyin daha da zorlaşacağını öngörebiliriz. Fil bebekken sahibini barınakta takip edebiliyordu, ama bir yıl sonra her şey değişmeye başladı. Öyle veya böyle Moyo hala sahibinin peşinden her yere gitmek istiyor ama çok hızlı büyüyor ve artık boyutları bunu yapabilmesini çok zorlaştırıyor.

Bir arada yaşamaları evde de işlerin kaotik olmasına sebep oluyor: Moyo eşyaları kırıyor, herkesin sabrını sınayan sahneler yaratıyor, ama yine de fil ve sahibi arasındaki sevgi çok güçlü.

Moyo doğduğunda 100 kiloymuş. Aslında hepimiz vahşi hayvanların insanlarla birlikte yaşamaya alıştığı filmler gördük. Ama Moyo zaman geçtikçe kendisine daha uygun alanlarda yaşamak zorunda kalacak. Şimdilik, daha zamanları varken Moyo ve sahibi türler arasındaki farkı aşan sevgilerinin tadını çıkarıyorlar.

Bir yavru file bakmak 

Fillerin beslenme, cilt bakımı, günde 200 litreye varan ve hatta hava sıcak olduğunda daha da artan su ihtiyaçlarının karşılanması gibi günlük bakım işlerinde uzmanlaşmış profesyonellerin özel ilgisine ihtiyacı var.

Sıcağa dayanmak konusunda ise, Afrika filleri yaşam alanlarının daha sıcak olmasından dolayı buna daha alışkın oldukları için Asya fillerine göre daha iyiler.

Fillerin kulakları, fil dişleri, arka ayakları, mideleri ve göz çevresi dahil olmak üzere günlük cilt bakımlarının yapılması gerekir. Kendi kendine dökülmesi uzun zaman alacağı için sırtlarındaki ölü deriler temizlenmeli. Banyo yaptıktan sonra ise üşütmemeleri için çabucak kurulanmalılar.

Büyüyen bir yavru fili beslemek 

fil ve yavrusu ormanda

Yavru bir fili beslemek için en iyi yol kaymaksız süt ve hindistan cevizi yağı ile dolu büyük bir şişe kullanmak. Başlangıçta her üç saatte bir beslemek gerekse bile, zamanla beslenmeleri günde üç bitkisel öğüne düşecektir. Bir fil hayatının ilk üç yılında süte ihtiyaç duyar, hindistan cevizi yağı ihtiyacı ise ilk beş yıl içindir.

Yavru fillerin çok fazla dikkate, iletişime ve sevgiye ihtiyacı vardır. Her zaman etkileşime girmeleri, bol bol su içmeleri ve güreş gibi oyunlar oynamaları gerekir.

Geceleri, annelerinin kucağına benzediği için üzerlerine büyük bir battaniye örtülü şekilde uyumayı severler ve başka canlılarla uyumaktan da hoşlanırlar.

Kendi türlerinin diğer üyeleriyle birlikte olarak onlarla iletişim kurmak ve sosyalleşmek de önemlidir. Filler sosyal hayvanlar oldukları için, vahşi hayvan sürüleri genellikle yetim filleri aralarına kabul ederler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.