Logo image
Logo image

Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpek ile Nasıl İlgilenmelisiniz?

3 dakika
Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpek ile Nasıl İlgilenmelisiniz?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evinizde ilk defa kızgınlık döneminde bir dişi köpeğiniz varsa ne yapacağınızı bilmemek normaldir. Kızgınlık dönemindeki dişi köpek ile yürüyüşe çıkmak sizin için çok sıkıntılı olabilir; çünkü mahalledeki tüm erkek köpekler size yaklaşacak ve bazen de bunu agresif bir şekilde yapacaklardır. Hatta erkek köpekler ön kapınıza kadar gelir ve kendi bölgelerini idrar yaparak işaretlerler. Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken ne yaparsınız?

İzolasyon ve Östrus Siklusu

İzolasyon, kızgınlık dönemindeki bir dişi köpekle başa çıkmanın en tipik yoludur; ancak durum aslında bu kadar da karmaşık değildir. Eğer dişi köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse onu çitle çevrili bir bahçede tutmanız önerilir.

Some figure

Östrus Siklusu ile ilgili Yenilikler

Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken ona bakım sağlamanız için kullanılan etkili bir yöntem vardır: Köpek iç çamaşırı.  Bu yeni cihaz döllenmeyi önleyebilir ancak köpeğinizin çiftleşme isteğini engelleyemez. Uygun fiyatlı köpek iç çamaşırları pek çok ayarlanabilir ölçüde evcil hayvan dükkanlarında satılmaktadır. Yüzde yüz yıkanabilir olan versiyonları çok daha iyi işinizi görür.

Spreyler ise, köpeğin yaydığı hormonal kokuları gidermek için faydalıdır. Aynı şekilde, dişi köpeklerin kızgınlık döneminde yaydığı kokuların erkek köpekler için fark edilemez bir hale gelmesi için, feromonları da belirli bir ölçüde sınırlar. Bu spreylerin uygulanma yöntemi oldukça kolaydır ve ayrıca spreylerin etkili oldukları da daha önce pek çok kez kanıtlanmıştır.

Feromonlar ve Östrus Siklusu

Dişi köpek kızgınlık dönemindeyken erkek köpeklerin metrelerce öteden algılayabildiği feromonlar yayması normaldir. Bu koku veren feromonların erkek köpeklerin algısına göre güzel bir koku olduğu ve bu köpekler üzerinde çekici bir afrodizyak olduğu kanıtlamıştır.

Parkta köpeğiniz ile birlikte gezerken köpeğinizi takip eden tüm bu “Romeo” ları nasıl önleyebilirsiniz? Yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri köpeğinizle birlikte yaptığınız yürüyüş programını değiştirmektir. Örneğin, her zaman öğleden sonra yaptığınız yürüyüş geceye kadar ertelenebilir ve sabah yürüyüşleriniz de daha erken bir saatte yapılabilir.

Gebelik Önleyici Enjeksiyonlar

Enjeksiyonlar, kızgınlık dönemi için yaygın olarak kullanılan başka bir yöntem haline gelmiştir. Bu yöntem köpeğiniz, bir erkek köpekle ilişki kurduktan sonra yararlı olur.  Ancak, birçok uzman bu tedaviye karşıdır. Çünkü bu yöntemin getirdiği hormonal yan etkiler köpek için çok da sağlıklı değildir.

Bir veteriner hekim tarafından uygulanması gereken başka bir tür gebe engelleyici enjeksiyon da vardır.  Bu enjeksiyonlar bir dişi köpeğin kızgınlık dönemini geçici olarak durdururlar.  Eğer bu enjeksiyonları köpeğiniz üzerinde sürekli olarak kullanırsanız, köpeğiniz üzerinde çok ciddi zararlar oluşturabilirler. Köpeğinizin karaciğerini ve doğurganlığını kötü yönde etkiler ve hatta göğüs kanserine bile sebep olabilir.

Tüm östrus döngüsü problemlerini ortadan kaldırmak için en iyi çözüm sterilizasyondur. Bu basit ayakta yapılan operasyon bir veteriner tarafından gerçekleştirilir ve köpeğin gece veteriner kliniğinde kalmasını bile gerektirmez.

Köpeğinizin Bağlı Tutulması

Köpeğinizle birlikte bir yürüyüşe çıktığınız zaman tasmasını bırakmamanız çok mantıklı bir tercih olacaktır. Kızgınlık dönemindeki dişi köpekler gergin ve endişeli olmaya meyilli olurlar ve bir erkek köpek tarafından tehdit edildiklerini hissederlerse kaçmaya bile çalışabilirler.

Köpeğinizin östrüs sitrusunun ilk haftasında, erkek köpeklerin onunla çiftleşmeye çalışmasına izin vermez. Ancak son haftalara doğru kanaması artacak, çiftleşmeye razı olacak ve hatta kendi kendine erkek köpekler aramaya başlayacaktır.

Eğer Evde Bir Erkek Köpek Varsa

Some figure

Bir başka rahatsız edici durum da, dişi köpek kızgınlık dönemindeyken evde bir erkek köpeğin olduğu zamandır. Böyle bir durumda düşünülecek en mantıklı seçeneklerden biri, gebelik önleyici işlemleri erkek köpek üzerinde uygulamaktır.

Bu tedavi çok basit bir şekilde gerçekleştirilir. Erkek üreme organlarını (hayvan hala çok gençken yapılır) almak için yapılan fiziksel sterilizasyondan sonra, kimyasal kısırlaştırma ameliyatı gerçekleşebilir. Bu son prosedür enjeksiyonlar yoluyla yapılır.  Bu tedavi köpeğin çiftleşme yetisini etkilemez, sadece döllenme riskini ortadan kaldırır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.