Dünyadaki En Ölümcül Hayvanlar Hangileridir?

İnsanlara göre dünyadaki en ölümcül hayvanlar, çeşitli karakterlerde birçok hayvanı kapsamaktadır. Bu hayvanlar hakkında daha fazlası için okumaya devam ediniz.
Dünyadaki En Ölümcül Hayvanlar Hangileridir?
Miguel Mata Gallego

Yazan ve doğrulayan biyolog Miguel Mata Gallego.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünya, en azından insanlar için, büyüleyici olduğu kadar tehlikelidir. Bu sebeple, dünyadaki bir avuç kadar türü belirlemiş ve en ölümcül hayvanlar olarak kategorize etmiştir. İşin aslı şu ki, her türün hayatta kalma ve göç etme stratejileri vardır ve tabi ki bazılarınınki ölümcüldür. Ek olarak, bazıları vardır ki, kimi istenmeyen parazitler için sadece konak olarak hareket ederler.

Tehlikeli hayvanları düşündüğümüzde, genellikle aslan ve kaplan gibi etçil hayvanlar veya belki hipopotam veya büyük beyaz köpek balığı gibi büyük hayvanlar aklımıza gelir. Ancak, bunun aksine bu hayvanlar, insanlara atakları ile gündeme gelmiştir ama en ölümcüller arasında değildir.

Şaşırtıcı olarak, her yıl en fazla insan ölümüne sebep olan hayvanlar bazen modern hayata oldukça yakın (evet bu çok korkutucu) olabilmektedir. İşte size en ölümcül hayvanların olduğu, en az ölümcülden en ölümcüle doğru sıralanmış bir liste:

5 numara: Çöl Sineği (Yılda 10.000 insan ölümü)

Dünya üzerindeki en ölümcül beşinci hayvan olan çöl sineği, mikrobiyal hastalık uzmanlarının eskiden tanışıklığı olduğu bir türdür. Glossina türü olarak geçen bu hayvan genellikle Çöl sineği olarak bilinir. Yılda 10.000 insanın ölümüne yol açan bu hayvanın ölümcüllüğü sineğin kendisinden kaynaklanmamaktadır.

Aksine işin doğrusu,  bu böcekler bir protozoa olan Trypanosoma brucei taşımaktadır. Bu protozoalar, Afrikan tripanozomiyaz veya uyku hastalığına neden olmaktadır. Bu durum, Afrika orta bölge saharalarında milyonlarca insanı tehdit etmektedir.

Uyku hastalığı, bahsedilen parazit ile enfekte olmuş bir sinek tarafından ısırılarak geçmektedir. Sonrasında, kana geçer ve ardından beyine geçerek belirgin kalp ve sinir sistemi problemlerine yol açar. Tedavi edilmediğinde, bu parazit koma ve ölüme yol açabilir.

çeçe sineği

4 numara: Evcil köpek (Yılda 25.000 insan ölümü)

İnsanın en iyi dostunun bu listede olması sizi şaşırtabilir ancak bu doğru. Köpekler ısırarak yılda yaklaşık 25.000 insanın ölmesine neden olmaktadır. Birçok ölüm aslında kuduz sebebiyle olmaktadır.

BBC makalesine göre, köpekler birçok gelişmekte olan ülkede aşılanmamaktadır.  Örneğin, Küresel kuduza bağlı köpek ölümlerinin %40’ı Hindistan’da meydana gelmektedir. Bu sebeple köpeklerin gezegendeki en çok bilinen evcil hayvan olması şaşırtıcıdır.

3 numara: Yılanlar (Yılda 50.000 insan ölümü)

Bu gezegendeki 3 numaralı en ölümcül hayvan yılanlardır. Bu sürüngenler sıklıkla avını avlamak ve diğer yırtıcılardan kendini savunmak için zehirli ısırıklarını kullanır. Aralarında ölümcül türler bulunmasına rağmen nadiren insanlara saldırırlar.

En zehirli yılan

İç mekanlarda yaşayan taypan (Oxyuranus microlepidotus) dünyadaki en zehirli ısırığa sahip yılan türüdür. Zehiri bir insan 45 dakika içinde öldürebilir.

Dahası, bu hayvanın doğal yaşam alanı neredeyse insanın hiç yaşamadığı the Avustralya taşrasındaki çöllerdir. Bu sebeple, bu tür ile insanlar arasında çok az etkileşim bulunmaktadır. Kayıtlara göre, bu hayvan tarafından ısırılan insanların %80’i ölmüştür. Ancak yılanlar nadiren insanlara saldırmaktadır.

En sık görülen zehirli yılan

Engerek yılanı Echis carinatus, bir yıl içinde en fazla insan ölümüne neden olan yılan türüdür. Bu yılanın zehri, ısırma vakalarının sadece %10’unda ölüme yol açmaktadır. Bu hayvan, nüfusun bulunduğu alanlarda bulunabilir ve çok sessizdir, bu sebeple birçok ölüm yılanla kazara karşılaşmalar sonucu olmaktadır.

2 numara: İnsanlar ikinci en ölümcül hayvanlardır (Yılda 440.000 insan ölümü)

Buna inanmayabilirsiniz ama insanlar her yıl en çok insanın ölümünden sorumlu olan ikinci hayvan türüdür.

Homo sapiens türünün diğer türler üzerindeki büyük etkisinin dışında, bizler kendi türümüz için de büyük bir tehdit oluşturmaktayız. Birleşmiş Milletlere göre, 2012 yılında tüm dünyada 437.000 cinayet işlenmiştir. Bu durumun ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini de aklınızda bulundurun.

Almamız gereken ders çok açık; insanlar, hayvanlardan korktuklarından daha çok diğer insanlardan korkmalıdır.

1 numara: Sivrisinekler en ölümcül hayvanlardır (Yılda yaklaşık 1 milyon insan ölümü)

bir insanı sokmak üzere olan bir sivri sinek

Dünyadaki en ölümcül hayvan sinir bozucu küçük bir böcek olan sivrisinektir. Bu küçük böcekler dang humması, Zika, Batı Nil Ateşi, ve sıtma. gibi hastalıkları taşımaktadır. Bu günümüz hastalıkları Anofel cinsi sivrisinekler ile taşınmaktadır ve her yıl 600.000 insan hayatını etkilemektedir.

Bu hastalıklar, Afrika orta saharaları gibi sıcak ve nemli alanlarda yaygındır.

Sivrisineklerin birçok türü olmasına rağmen, dünyanın birçok alanında yaşayabilir ve insanın bulunduğu alanlarda birlikte var olabilirler. Bu durum bu sinir bozucu küçük böceğin ölümcüllüğünü açıklamaktadır. Sonuç olarak, bir dahaki sefere tehlikeli hayvanları düşünürken korkutucu timsahlar veya devasa boz ayı konusunda endişelenmeyin, kendinize ve size en yakında olanlara daha yakından bakın, onlar etrafınızdaki en ölümcül olanlar olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.