Gümüş Dik Dik: Koruma ve Muhafaza Edilmesi

Önde gelen bilim insanları gizemli gümüş dik dikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yorulmadan çalışıyorlar. İşte şimdiye dek bildiklerimiz.
Gümüş Dik Dik: Koruma ve Muhafaza Edilmesi

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2019

Gümüş dik-dik, ancak evcil bir kedi kadar ağırlığı olan küçük bir antilop türüdür. Somali’nin başkenti Mogadişu’dan Hobyo liman kentine kadar 240 km uzunluğunda, dar ve uzun bir kıyı şeridi boyunca yaşarlar. WWF (Dünya Doğal Yaşam Fonu) tarafından bu kıyı bölgesindeki otlak ve çalılıklar bu hayvanların ekolojik bölgeleri olarak bilinmektedir.

Bu ekolojik bölgede, yerli kuşlar, memeliler ve sürüngen türleriyle birlikte beyaz ve turuncu kum tepecikleri de bulunmaktadır. Maalesef, ülkedeki siyasi istikrarsızlık, bilim insanlarının bu alanı istedikleri gibi incelemelerini engellemektedir. Bu da bilinen dört dik-dik türünden biri olan gümüş dik-dikler hakkında çok az şey bilmelerine yol açmaktadır.

Fiziki tanımları

İnsanlar, 1978’de kendi türünde sınıflandırılıncaya kadar bu hayvanların Salt’ın dik-dik’iyle aynı hayvan olduğunu düşünmüşlerdir. Bu tanım daimi küçük boyutuna, gümüş kürkünün tek biçimliliğine ve uzun üst diş sırasına dayanıyordu.

Diğer türlerden daha açık bir şekilde ayırt etmek için bazı bilim insanları bu hayvanların fiziksel özelliklerini araştırmaktadırlar.

Bir araştırma ekibi, İtalya’daki Zooloji ve Doğa Tarihi Müzesi La Specola‘daki fotoğraflara bakarak renk ve kürk kalınlıklarındaki farklılıkları incelediler. Ayrıca Faraggiana Ferrandi Doğa Tarihi Müzesi‘ndeki (İtalya’da da) örnekleri karşılaştırmak amacıyla kullandılar.

yavru dik dik bakıyor

Bütün dik-dikler, etraflarında beyaz bir daire bulunan büyük gözlere sahiptir. Küçük boynuzları arasından (erkeklerde) çıkan bazı kalın kılları bulunur. Ancak bu araştırma grubu, gümüş dik-diklerde, boyutları da dahil olmak üzere bazı ilginç farklılıklar keşfettiler.

Gümüş dik-dikler küçük kulaklara sahip küçük hayvanlardırlar ve gözlerinin etrafındaki beyaz daireler çok belirgin değildir. Eşsiz gümüş kürkü siyah noktalara, takibinde kirli beyaz ve ardından kırmızımsı kahverenge sahiptir. Değişken açık ve koyu renk şeritleri hiçbir zaman beş milimetreden uzun değildir.

Gümüş dik-dik hakkında çok az şey biliyoruz

Bilim adamları, gümüş dik-dik’lerin temel dağılımları ve nüfusları hakkında fazla bir şey bilmiyorlar. Bilim adamları bu özel türlerin yalnızca Somali sahillerinde yaşadığını düşünmektedirler. Ancak yakın zamanda bazı insanlar Somali’yle sınır olan Etiyopya’nın Ogaden bölgesinde bu hayvana ait bazı fotğraflar çektiler

korkmuş dik dikler

1999 yılında bazı bilim insanları, gümüş dik-dik nüfusun sadece 30.000 olduğunu tahmin ediyorlardı. Şimdilerdeyse dağılımları hakkında daha fazla şey biliyoruz, bu sayı biraz abartılmış olabilir. IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) Kırmızı Listesine göre, bu hayvanı doğru bir şekilde tanımlayacak yeterli bilgiye sahip değiliz.

Büyüme eğilimlerinden %100 emin değiliz, ancak uzmanlar bir şeyin kesin olduğunu söylüyor: bu hayvanlar daha da küçülüyorlar. Gümüş dik-dik nüfusu korunmasız bölgelerde yaşıyor. Bu ise, insanların genellikle onları değerli kürkleri için avladıkları anlamına geliyor. Bazı insanlar anahtarlık yapmak için boynuzlarını ihraç bile edebilmektedir.

Buna ek olarak, bu hayvanların satıldığı canlı hayvan pazarları da bulunmaktadır. Küçük boyutlarından dolayı insanlar onları şahinlere av eğitimi vermek için kullanmaktadırlar. Ayrıca insanlar bu hayvanlara ait yaşam alanlarını tahrip etmektedirler. Somali’deki uzun yıllar süren siyasi istikrarsızlık ve şiddet, kıyı şeridi boyunca her gün daha fazla insanın faaliyet göstermesine neden olmuştur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.