Logo image
Logo image

Neden Bazı İnsanlar Hayvanları Sevmez?

3 dakika
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Hayvanseverler, hayvanları onlar kadar sevmeyen insanları yargılamamalıdır, aynı şekilde hayvanlarla arası iyi olmayan insanlar da hayvanseverleri yadırgamamalıdır. Fakat bu kesinlikle hayvana şiddet uygulayanlar için geçerli değil.

Bu konu hakkında birçok farklı görüş var. Bazı insanlar hayvanları çok severken ve hatta onlara neredeyse insan muamelesi yaparken, neden bazı insanlar hayvanları sevmiyor?

Sosyal medya kullanıcıları arasında sürekli olarak insanların hayvanlara olan sevgisiyle ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bazı hayvan sahipleri köpeklerine, kedilerine, atlarına vb. çok büyük bir sevgi gösterirken, bazıları ise hayvanlara gösterilen bu sevginin ”abartılı” olduğunu düşünüyor.

Diğer bir yanda, hayvanlara karşı duydukları saygıdan dolayı hiç bir şekilde hayvansal gıda tüketmeyen veganlar var. Tüm bu görüşler kabul edilebilir fakat bir insanın hayvanları sevmeme sebebi ne olabilir ki?

Hayvanları sevmeyen insanlar

Her insan birbirinden farklıdır, hayvanlara karşı olan duygularımızın farklı olmasının sebebi de budur. Bir görüş sahibi olmak iyi bir şeydir, fakat başkalarının sizin düşüncelerinize saygı duyması için sizin de onların düşüncelerine saygı göstermeniz gerekir.

Dikkate almanız gereken bazı gerçekler:

Bir insanın hayvanları sevmiyor olması, o kişinin ”soğuk” veya ”merhametsiz” olduğu anlamına gelmez. Tam aksine, insanlara karşı çok sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olabilir.

Diğer bir yandan, toplum tarafından dışlandığı veya sosyal bir çevresi olmadığı için kendini hayvanlara adayan insanlar var.

Dünya tüm düşüncelere yetecek kadar büyük. Sadece, başkalarının düşüncelerine saygı duymayı, kabullenmeyi ve hoşgörü göstermeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Neden bazı insanlar hayvanları sevmez?

Bilmeniz gereken bazı ilginç şeyleri sizler için listeledik. Fakat ilk önce, ”hayvan” kavramının insanlar arasında farklı çağrışımlar yaptığını bilmeniz gerekiyor.

  • Örnek olarak, bazı insanlar köpekleri çok severken, kedilerden nefret eder, ya da tam tersi. Bunun sebebi hayvanların farklı karakterlerinin olmasıdır. Genellikle köpekler korumacı ve sevecen bir yapıya sahipken, kediler daha bağımsız ve bireysel hareket eden hayvanlardır.
  • Bazı insanlar, kedi, köpek veya kuş gibi klasik evcil hayvanlar yerine bir sürüngen sahibi olmayı tercih eder. Bu da saygı duyulması gereken bir tercihtir.
  • Bazıları ise, akvaryumda balık beslemeyi severken, diğer hayvanlardan pek hoşlanmaz. Balıklar diğer evcil hayvanların aksine gürültü yapmaz. Kimseyi rahatsız etmez; evin içinde dolaşmaz. Dışarı çıkmaya ihtiyaç duymaz. Bir şeyleri kırmaz veya dağınıklık yapmaz, ses çıkarmaz.
  • Bazı insanlar hayvanları sevdiğini söyler, fakat onlara oyuncak muamelesi yapar: fiyonk, saç modeli, kıyafetler, aksesuarlar. Onların bu tavrı, hayvanları gerçekten sevip sevmedikleri hakkında aklımızda soru işareti bırakıyor.
  • Bazı insanlar içinse, hayvan sahibi olmak onu bir yere bağlayıp ya da bir yere hapsedip beslemekten ibaret. Hayvanları sevdiklerini söylerler, fakat bu insanların ya evcil hayvanlarıyla ilgilenmek için vakitleri yok ya da ilgilenmek gibi bir niyetleri yok. Genellikle bu kişiler, fazla seyahat ettikleri için ya da fazla çalıştıkları için evcil hayvanlarını ihmal ediyor.
  • Bir takım psikolojik teoriler ile bazı insanların neden hayvanları sevmediği aile hikayeleri aracılığıyla açıklanmaya çalışıldı. Bu açıklamalara göre hayvanları sevmeyen insanların çoğunun çocukluk çağında bir travma geçirdiği veya sonradan çözülemeyen olaylar yaşamış olduğu ortaya çıktı.
Some figure

Evcil hayvanlar ve vahşi hayvanlar

Evinde evcil hayvan beslemek istemeyen fakat hayvanları doğal ortamlarında çok seven insanlar da var. Bu düşünceye sahip olan insanlardan bazıları hayvanların evcilleştirilmesinin hayvanlara zarar verdiğini savunuyor.

Konu hayvanlara kıyafet giyindirmek olunca, bazı hayvanseverler evcil hayvanları insan gibi giyindirilmiş olarak görmeye dayanamıyor. Hayvanlara kıyafet giydirilmesine karşı çıkmak, bazen hayvanlara karşı çıkmak gibi yorumlanabiliyor. Fakat aslında durum tam tersi. Gerçek sevgi, canlıları yaratıldıkları gibi, yani oldukları gibi sevmektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.