Bir Hayvanın Kürkünü Boyamanın Tehlikeleri

Bir hayvanın kürkünü boyamak, insanlar için üretilmiş boya ürünlerinin hayvanlar için zehirli olmasından dolayı, alerji, acı çekme, davranışlarda değişiklik, sosyalleşmede problem ve hatta ölüme yol açabilir.
Bir Hayvanın Kürkünü Boyamanın Tehlikeleri

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2019

Belki de bir parkta veya mağazada satılan, garip renkli tavşan veya muhabbet kuşu görmüşsünüzdür. Veya internette, renkli tüyleri olan kedi ve köpeklerin video ve fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Komik görünmesinin yanında, bir havanın kürkünü boyamanın onları ciddi sağlık sorunları ile baş başa bıraktığı gerçektir. Nedenini öğrenmek için okumaya devam edin…

Kürk Boyama Modası

İlk olarak Tokyo’da başlayan çılgınlık daha sonra Pekin’e sıçradı. Tabii ki, bu trendin, Paris, Londra ve New York gibi yerlere uğraması fazla sürmedi. İlgi çekmek isteyen sahipleri ile sokaklarda dolaşan, kürkleri boyanmış köpekler çıkmaya başladı.

Bir kişiyi evcil hayvanının kürkünü boyamaya veya boyanmış bir hayvan almaya iten sebep önemsizdir; önemli olan insanların, bu eylemden dolayı hayvanlarda oluşacak olan negatif sonuçlar hakkında endişe etmeleri gerekmesidir.

1. Zehirli olabilir

Hayvanların kürkünü değiştirmekte kullanılan bu boyalar insanlar için üretilmiş, fakat hayvanlar üzerinde kullanılmamalıdır. Bunlar geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabilecek bazı zararlı maddeler içerirler.

Özellikle, bu ürünler hayvanların cildine temas ettiğinde, derinin içine nüfuz eder ve hayvanın vücudunun içinde gezinir. Ek olarak, hayvanın gözeneklerini tıkar ve toksinlerin atılmasını engeller. Eğer bunlar da yeterli değilse, toksinler tahrişe, kaşınmaya, yanmaya, egzama ve diğer cilt problemlerine yol açabilir.

tüyleri pembeye boyanmış köpek

Aynı şekilde, dikkat edilmesi gereken başka bir unsur daha var: Söz konusu köpek ve kediler olduğunda, kaşındıkları için kendilerini yalamaları kaçınılmaz olur ve toksinler hayvanın sindirim sistemini durdurmaya neden olabilir. Bu kusmaya, ishale ve hatta ölüme neden olabilir.

2. Alerjik reaksiyonlar gösterebilir

Son zamanlarda evcil hayvanlar için birkaç boya geliştirilmiş olmasına rağmen, bunların bile güvenli olmadığı bir gerçektir. Birçok hayvanın içlerindeki maddelere karşı alerjisi vardır. Aslında, reaksiyonlar insanlar için üretilmiş boyalardaki kadar kötü olabilir.

Köpek ve kedilerin çok hassas ciltlere sahip olduklarını her zaman hatırlayın. Bu nedenle, evcil hayvanlarınızı kendinize kullandığınız şampuanla bile yıkamamalısınız.

3. Bir hayvanın kürkünü boyamak streslidir

Bir hayvanın kürkünü boyamayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken başka bir şey de var. Boyama işlemi bir hayvan için banyo yapmaktan bile daha streslidir. Onlar için epeyce üzücü bir durum olabilir.

Hayvanın tüylerini ıslatmak, boyayı uygulamak, etkisinin oluşmasını beklemek, durulamak ve kurutmak bir saat kadar süre alabilir. Tüm süre boyunca, köpeğiniz korkabilir ve sizi ısırabilir.

4. Davranışlarını değiştirir

Bir hayvanın kürkünü boyamak tamamen doğal olmayan bir şeydir. Onlar zaten tüylerinde bir renge sahiptir ve bunu değiştirmek için hiçbir sebep yoktur. Eğer yaparsanız, davranışlarında değişikliğe neden olabilirsiniz. Birçok köpek yürüyüşe çıkmak veya yataktan çıkmak istemez. Tüyleri kesildiğinde de benzer tepkileri verebilirler.

Bu yazıyı da okumanızı öneriyoruz: Köpeğinizle Yürürken Yapacağınız 7 Muhtemel Hata

hayvanların kürkünü boyamak

Eğer bir köpek türünün diğer bireyleri ile etkileşimde bulunmazsa, stresli ve huzursuz bir hale bürünebilir. Ayrıca davranışsal problemler gelişebilir. Küçüklükten itibaren sosyalleşmenin çok önemli olduğunu unutmayın.

5. Bir hayvanın kürkünü boyamak doğal kokularını değiştirir

Bir anlığına boyaların ne kadar zehirli olabileceğini kenara koysak bile, boyaların hayvanların doğal kokularını örtecek belli bir aromaya sahip olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Bunun anlamı onların düzgün bir şekilde iletişim kurmalarını engelleyecek olmasıdır.

Bu nedenle, insanlar yeşil bir köpek gördüklerinde gülümseseler bile, diğer hayvanlar onu reddedecek ve yaklaşmayacaklardır. Bir hayvanın buna katlanmak zorunda olması adil değildir. Onlar sahiplerinin geçici hevesleri yüzünden acı çekmek zorunda olmamalılar.

6. Onlara bir insan gibi davranmak demektir

Bu, ne yazık ki evcil hayvanınız için zehirleyici olan başka bir modadır. Onları çok seviyor olsanız bile, evcil hayvanınız bir insan ve hatta çocuğunuz değildir. “İnsanlaştırmak” köpek ve kedileriniz için zararlıdır. Onların kurallara uymamaları veya diğer hayvanlarla bağ kurmamaları, akla gelen birkaç şeyden biridir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.