Denizde Avlanan Aslanlar

Namibya'da hala aslan popülasyonları var, ancak sahil veya çöl gibi aşırı iklim koşullarıyla karşı karşıyadır. Ne yazık ki, bu durum tatlı su ve besin kaynaklarına erişimlerini sınırlar ve artık denizde avlanmaları gerekir.
Denizde Avlanan Aslanlar
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedigiller oldukça adapte olabilen yırtıcılardır ama yine de pek azımız denizde avlanan aslanlar olabileceğini hayal edebiliriz. Bu aslanlar Namibya’nın çöl kıyılarında yaşar ve çok özel bir beslenme stiline sahiptir.

Denizde avlanan aslanlar

Namibya Çevre Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, bu bölgedeki en az iki aslan sürüsünün deniz vahşi yaşamından beslendiğini ortaya koydu. Hayvan araştırmacıları denizde avlanan aslanların kabuklularla bile beslenebileceğine inanıyor.

Esas olarak, tanıklara göre, aslanlar yiyecek aramak için kumu kazıyor. Ancak, bu beslenme stili henüz resmi olarak belgelenmemiştir, bu yüzden doğru olup olmadığını söylemek için henüz çok erkendir.

Spesifik olarak, denizde avlanan aslanlar flamingolarla, karabataklarla ve foklarla beslenir. Bunlar, bu büyük kedilerin tipik beslenme stilinin bir parçası olmayan avlardır.

Çoğunlukla, aslanlar ve diğer vahşi hayvanlar aşırı iklimlerde hayatta kalmakta zorlanırlar. Ek olarak, Namibya’nın bu bölgesinde insanlar hayvancılık sıkıntıları nedeniyle Afrika aslanını avlarlar.

Sonuç olarak, bu tür daha az doğal kaynakları olan diğer bölgelere göç etmek zorunda kalmıştır.

namibya çöl aslanı

Tanıklar, aslanların fokları yakalayıp yediklerini ilk defa gözlemlemiyorlar. Benzer gözlemler 2006 yılında da kamuoyuna açıklanmıştı. Ancak, o zaman araştırmacılar eylemleri fırsatçı avcılık olarak değerlendirerek görmezden geldiler, çünkü foklar bir aslanın normal beslenmesinin bir parçası değildi.

Ayrıca, denizde avlanan aslanların artık o kadar nadir olmadığı görülüyor. Farklı bir beslenmeye adapte olmuş görünüyorlar.

Fokların yağmalanması, araştırmacılar için özellikle dikkat çekicidir. Açık arazi avcılarındaki bu davranış, aslanlardan önce yalnızca kutup ayılarında görülmüştü.

Çölün aslanları

Dahası, Namibya’da ülkenin kuzeyindeki aşırı ortamlarda yaşayan başka aslan gruplarının olduğunu da göz önünde bulundurun. Kıyıdan uzakta, sözde çöl aslanları hala hayatta kalıyor.

Namib Çölü’nde, su içemeden uzun süreler yaşamak zorunda kalan birçok aslan vardır. Aslında, elde ettikleri sıvı alımının çoğu, avlarının kan ve kaslarındandır.

İlginçtir ki, Namibya aslanlarının çoğu Afrika’nın diğer bölgelerindeki aslanlardan oldukça farklıdır. Ancak, bu hala onları farklı bir alt türün parçası yapmaz.

Çöl aslanları, dayanmaları gereken sert çöl geceleri nedeniyle daha kalın kürklü hayvanlardır. Ayrıca, Afrika’nın diğer bölgelerindeki akrabalarından daha zayıf görünüyorlar.

denizde avlanan aslan

Bazıları, denizde avlanan iki aslan sürüsünün yanı sıra hala yaklaşık 100 çöl aslanının varolduğuna inanıyor. Namibya aslanlarının geri kalanı, Etosha Milli Parkı’nda yaşıyor.

Ayrıca, Afrika’da hüküm süren aslanlar daha küçük sürüler halinde yaşarlar. Bununla birlikte, daha geniş bir av bölgesine sahipler çünkü yiyecek bulmak için daha fazla dolaşmak zorundalar.

İlginçtir ki, çocuk öldürme bu aslanlar grubunda nadiren gerçekleşir, ki bu bozkır aslanları arasında sıkça olan bir şeydir.

Namibya, dünyadaki en düşük nüfuslardan birine sahiptir ve aslanlar da bu tür aşırı iklimlerin sertliği ile uğraşmak zorundadır. Ayrıca, kaynak yetersizliği gıda arzında düşüşe yol açmaktadır. Bu nedenle, yerel hayvancılıkta kullanılan hayvanlarla avlanmak zorunda kalıyorlar.

Bu nedenle insanlar bu alanlarda onlardan kurtulmaya çalışmak için zehir kullanıyorlar. Ancak, elbette, zehir kara gergedan gibi diğer türlere de ulaşır.

Koruma grupları

Koruma grupları bu konuda çalışmakta ve insanların ve vahşi hayvanların birbirleriyle çelişen ihtiyaçları arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır. Ayrıca, halkın yararına yaban hayatı yönetme ve korumaya dair gerçek bir ilgisi olan yerel bir yönetim yapısı oluşturdular.

Bununla birlikte, aslanların ve diğer tüm vahşi yaşam biçimlerinin bu alana geri getirilmesi, çevrenin daha sağlıklı bir hale dönüşünü ifade etmelidir. Tüm çeşitleriyle yırtıcıların ve av hayvanlarının, her hayvanı ve aynı zamanda insanları da içeren bir denge yaratacağı koşulları ifade etmelidir.

Orada yaşayan insanlar için ve aynı zamanda sağlıklı bir ortamın sunduğu tüm kaynaklardan yararlananlar için daha sağlıklı bir devlet olmalıdır.

Bu nedenle, birçok insan çölde yaşayan ve denizde avlanan aslanların yok olup olmayacağını merak ediyor. Namibya aslanlarına ne olacak?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mecenero, S., Kirkman, S. P., & Roux, J. P. (2005). Seabirds in the diet of Cape fur seals Arctocephalus pusillus pusillus at three mainland breeding colonies in Namibia. African Journal of Marine Science27(2), 509-512.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.