İspanya'daki Yerli Kumru ve Güvercin Türleri

İspanya'daki beş kumru ve güvercin türü hakkında bilgi vereceğiz.
İspanya'daki Yerli Kumru ve Güvercin Türleri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan ıslak Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İspanya’da birçok farklı kumru ve güvercin türleri vardır. Herkes bu kuşlara aşina olsa da, çoğu kişi aslında birden fazla türün olduğundan bihaberdir.

İspanya’daki kumru ve güvercin türleri

Kumru ve güvercinler Columidae familyasına aittir. Yalnız İspanya’da, Columbidae familyasına ait beş farklı yerli tür vardır.

Kaya güvercini

İspanya’daki tüm kumru ve güvercinler arasında en yaygını şüphesiz kaya güvercini (Columba livia)’dir. Ancak, fazla çapraz melezleme yüzünden, ayırt etmesi de en zor türdür. Kaya güvercini, adını ağaçlık bölgelerden ziyade kayalık ve çorak bölgelerde bulunmasından alır.

kaya güvercini

Kaya güvercini ya da güvercin, evcil güvercinlerin atasıdır. Evcil güvercinleri çiftleştirirken farklı birçok türü karıştırmak yaygın olmadığından dolayı, kaya güvercinlerini melezlerden ayırt etmek genelde zordur.

Ancak, kaya güvercinlerini ayırt etmenizi sağlayacak birçok esas karakteristik özellik bulunmaktadır. Kanatları boyunca uzanan iki koyu çizgi, güvercinler yerde ve kanatları kapalıyken çok kolay bir şekilde görülebilir. Ayrıca, arka tarafında kanatları arasında yer alan tüylerin rengi beyaz olmalıdır.

Tahtalı güvercin

Tahtalı güvercin (Columba palumbus), boyu 43 cm’i bulan  ve İspanya ile Avrupa’nın yerli columbidae familyasının en büyük üyesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, genelde ağaçlık bölgelerde yaşar.

uçan kuş

Uzun boyu ve boynundaki göze çarpan beyaz tüyler sayesinde, diğer güvercin türlerinden ayırt etmesi oldukça kolaydır. Ayrıca, kanatları boyunca uzayan beyaz tüylerini uçarlarken fark etmeniz çok kolaydır.

Kumru ve güvercinler: gökçe güvercin

Gökçe güvercin (Columba oenas), muhtemelen İspanya’daki kumru türleri arasında en bilinmeyen kuş türüdür. Columidae familyasının diğer üyelerine nazaran daha küçük ve daha utangaçtır ve genelde sahildeki ormanlık alanlarda küçük koloniler halinde yaşarlar.

kumru ve güvercinler

Gökçe güvercin Avrupa’nın yanı sıra hem Batı Asya’da hem de Fas’ta yaşarlar. Nüfusunun üçte biri Britanya’da yaşar.

Gökçe güvercinin neredeyse tamamı gri renktedir. Arkasında hafif gri tüyler ve kanatlarında da küçük siyah çizgiler vardır.

Avrasya yakalı kumru

Avrasya yakalı kumruların (Streptopelia decaocto) kökeni, Asya’dır. Son yüzyılda, Avrupa’ya göç etmişlerdir. 1980’li yıllarda İspanya’ya varmıştır ve o zamandan beri Balearik ve Kanarya Adaları’na kadar yayılmıştır. Kuzey Amerika ve Japonya’ya, egzotik istilacı tür olarak sayılmaktadır.

kumru ve güvercinler

Diğer kumru ve güvercinlerden daha açık renkli olan Avrasya yakalı kumruları fark etmesi kolaydır. Tüylerinin rengi açık gridir ve boynunun yan tarafında küçük siyah bir “yakası” vardır.

Genelde kırsal alanlarda yaşamayı tercih etseler de, şehirlerde üveyikten daha fazla görülmektedir. Yeni bölgeleri ve ülkeleri kolonize etmeleri öküz balıkçıgil’i anımsatır.

Üveyik

Üveyik (Streptopelia turtur), İspanya’daki en nadir güvercin ve kumrulardan bir tanesidir. Utangaç olan bu kuş kırsal alanları tercih etmektedir. Columbidea familyasının diğer üyelerinin aksine, insan nüfusuna yakın yaşayamayacak kadar sayısı azdır. 

üveyik kuşu

Üveyik, Kuzey Afrika ve Orta Asya ile Avrupa’da yaşayan korunmasız bir türdür.

En fazla 25 cm’i bulan boyları ile, üveyikler kumru ailesinin en küçük üyeleridir. Balık derisi gibi görünen açık kahverengi ve siyah tüyleri ile muhteşem görünen kanatlara sahiptir. Boynunda, göze çarpan siyah ve beyaz çizgilerden oluşan bir “yaka” vardır. Avrupa’nın yerli en güzel kuş türlerinden bir tanesidir.

Bu yazımızda İspanya’ya ait yerli kumru ve güvercin türlerinden bahsettik. Columbidae familyasına ait yaklaşık 300 üye bulunsa da, ne yazık ki sadece çok azı iyi bilinmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Mavi boyunlu bülbül: Bu harika kuş hakkında her şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Mavi boyunlu bülbül: Bu harika kuş hakkında her şey

Adından da anlaşılacağı gibi, mavi boyunlu bülbül mavimsi tüylere sahiptir. Bu makalede konu hakkında daha fazla bilgi edinin.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.