Çekirgeler Ne İle Beslenirler?

Çekirgeler esas olarak otoburdur ve diyetlerini birçok farklı faktöre göre seçerler. Aşağıdaki makalede çekirgelerin ne yediği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Çekirgeler Ne İle Beslenirler?

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2021

Çekirgeler, dünya çapında geniş bir dağılıma sahip bir böcek grubudur. Bu hayvanlar, yaklaşık 7000 türden oluşan Caelifera alt grubuna aittir. En temsili özellikleri, zıplamalarına izin veren uzun, güçlü bacaklarıdır. Hepimiz bu küçük omurgasızların bahçelerimizin etrafında zıplayıp uçtuğunu görsek de, çoğumuzun farkında olmadığı birçok özelliğe sahiptirler. Örneğin, çekirgelerin ne yediğini biliyor musunuz?

Çekirgeler öncelikle otoburlardır, bu yüzden onları mahsul zararlıları olarak tanıyoruz. Ancak Uluslararası Doğa Koruma Birliği’ne (IUCN) göre nesli tükenmekte olan birçok zararlı olmayan tür var.

Ağızda bir çiğneme yapısı

Bu böcek sınıfında, çok çeşitli özel ağız yapıları bulabiliriz. Aynı zamanda, diğer bölümlerde atipik morfolojileri gözlemleyebiliriz: kanatlar, ekstremiteler veya antenler. Farklı böcek grupları, bu yapıların şekline göre sınıflandırılır.

Böceklerin ağız aparatlarına bakarsak, diyetlerini ne tür yiyeceklerin oluşturduğunu anlayabiliriz. Bu anlamda çiğneme aletleri, deliciler veya emiciler, sifonlar ve yalayıcılar bulunmaktadır. Çekirgeler, yusufçuklar ve kabuklu böcekler gibi çiğnemek için özel üst ve alt çene yapılarına sahiptir.

Bu tip aparatlar aynı zamanda, yetişkin fazlarında başka tipte ağız aparatlarına sahip olan birçok böceğin larva aşamasında da mevcuttur. Buradaki bir örnek tırtıllardır, çünkü yetişkinler çiçeklerin gövdelerinden nektar emerler.

Bir çiğneme ağızlığı üç farklı bölümden oluşur:

 • Bir çift çene: Çekirgelerin labrumun (dudak) arkasında ve maksilla önünde bulunan bir çift çenesi vardır. Çiğneyen böceklerde bunlar, yiyecekleri kesip ezebilecekleri en büyük ve en güçlü yapılardır. Çeneler yemek için hizmet etmenin yanı sıra savunmada da rol oynar.
 • Bir çift maksilla: Bunlar bölümlere ayrılmıştır ve çenelerin arkasında bulunur. Onlarla çekirge, yiyecekleri manipüle eder.
 • Dudak veya ön dudak: Bu aynı zamanda yiyeceklerin manipülasyonunda da yardımcı olur. Çiğneyen böceklerde kare bir görünüme sahiptir ancak diğer farklı yapılarda şekil değiştirebilir.
 • Hipofarenks: Son olarak, bu, ön dudak arasında ve çenelerin arkasında bulunan küçük bir elementtir. Yiyeceklerin tükürük ile karışmasına yardımcı olan bir tür dil görevi gördüğü için yemeğin sindiriminde rol oynar.
çekirge beslenmesi

Çekirge beslenmesi

Fitofagöz hayvanlardır, yani çekirgeler bitkileri yerler. Yapraklarda, tünellerde ve deliklerde eksik olan parçalar veya bitki dokusunun tahrip olması, bir çekirge gibi çiğneyen bir böceğin varlığının kanıtıdır.

Çekirgeler ne tür bitkiler ile beslenir?

Bir grup olarak, çekirgeleri tek fazlı yiyicilerden ayıran özellikler- son derece özel bir diyete sahip olmaları -polifaj olmaları- farklı türde yiyecekler tüketmelerine kadar çeşitlilik gösterir. Bununla birlikte, çoğu tür oligofajik grubundadır. Bu, birkaç bitki türünü tercih ettikleri anlamına gelir.

Bazı türlerde beslenme eğilimleri daha belirgindir; bazı çekirgeler mera alanlarında, bazıları ise çok yıllık bitkilerle beslenmeyi tercih eder. Ancak, genel olarak, otçul böceklerin beslenme şekilleri fiziksel, kimyasal ve iklimsel faktörlerden etkilenir.

Çekirgelerin diyetlerinde ne yediğinin seçimi, hayatta kalma ve üreme oranlarını etkileyebileceği için rastgele değildir. Örneğin, yalnızca yonca üzerinde büyüyen çekirgeler, laboratuar ortamında çeşitli bir diyetle beslenenlere kıyasla çok düşük doğurganlık ve hayatta kalma oranlarına sahiptir.

Çekirgeler beslenmelerini seçer

Çekirgelerin bitki seçimi, birçok farklı faktörden oldukça etkilenir. Bazen, her bir böcek topluluğunda hangi faktörün söz konusu olduğunu ve bunun ne kadar etkisinin olduğunu belirlemek zordur. Bunlardan bazıları aşağıdadır:

 • Besinlerin elde edilebilirliği
 • Bitkilerinin besleyici özellikleri
 • Böceklerin duyusal yetenekleri
 • Çekirgelerin farklı bitkileri savunma maddeleriyle zehirden arındırma becerileri
 • Çevrede bulunan rakipler
 • Çekirge türlerinin hareketliliği ve bölgeye dağılma kapasitesi
 • Filogenetik sınırlamalar

Omnivor beslenme ve çekirgeler

Daha önce de söylediğimiz gibi, çoğu çekirge otoburdur. Bununla birlikte, diğer türler de diğer küçük böcekler veya hayvan dışkısı ve dokusuyla beslenir.

Örneğin, Melanoplus sanguinipes ve Ageneotettix deorum türleri diğer çekirgelerin dışkılarıyla beslenebilir. Aynı zamanda, çekirge alt familyası Listroscelidinae, küçük böcekler veya larvalarla beslenebilen yeşil çekirge (Tettigonia viridissima) gibi avcıları içerir.

beslenen çekirge

Sonuç olarak, çekirgeler buldukları ilk şeyi tüketmezler çünkü beslenmeleri hem içsel hem de dışsal birçok faktör tarafından koşullandırılmaktadır. Doğada, en önemsiz görünen sorunun bile altında yatan biyolojik bir açıklama vardır. Çekirgelerin beslemesi, çevreye karşı evrimsel bir tepkidir.

İlginizi çekebilir ...
Dünyadaki En Dindar Hayvan
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dünyadaki En Dindar Hayvan

Peygamber devesinin ismi Yunancada “peygamber” ya da “falcı” kelimesinden türemiştir çünkü dünyadaki en dindar hayvan olduklarına inanılıyordu. • Eric E. Porter, Richard A. Redak, Diet of Migratory Grasshopper (Orthoptera: Acrididae) in a California Native Grassland and the Effect of Prescribed Spring Burning, Environmental Entomology, Volume 26, Issue 2, 1 April 1997, Pages 234–240.
 • Joern, A. Feeding patterns in grasshoppers (Orthoptera: Acrididae): Factors influencing diet specialization. Oecologia 38, 325–347 (1979).
 • Behmer, S. T., and A. Joern. “Diet Choice by a Grass-Feeding Grasshopper Based on the Need for a Limiting Nutrient.” Functional Ecology, vol. 7, no. 5, 1993, pp. 522–527.
 • Kevin M. O’Neill, Stephen A. Woods, Douglas A. Streett, Grasshopper (Orthoptera: Acrididae) Foraging on Grasshopper Feces: Observational and Rubidium-Labeling Studies, Environmental Entomology, Volume 26, Issue 6, 1 December 1997, Pages 1224–1231.