Otçul Hayvanların Önemi

Ekosistemimizde bütün hayvanların önemli bir rolü vardır. Bugün, otçul hayvanların öneminden bahsedeceğiz.
Otçul Hayvanların Önemi
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genelde doğadaki besin zincirini dengelediği için etçil hayvanların ekosistemdeki en önemli hayvanlar olduğunu duyarız. Ancak, Alp Dağlarında gerçekleştirilen bir deneye göre, otçul hayvanların önemi de göz ardı edilmemeli.

İsveç Federal Teknoloji Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen çalışma, bazı otçul hayvanları ekosistemlerinden uzaklaştırdığımızda doğacak sonuçları göstermektedir.

Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada, bazı hayvanları ekosistemin dışında bırakmak için çitlerle sarılı bir alana aldılar. Bu durum, çeşit çeşit hayvanların otlamasını önlemiş oldu.

Her türden otçul hayvanın önemini göstermek için farklı boylarda çitler kullandılar. Bazı çitler tavşan gibi küçük hayvanların geçmesine izin verirken bazıları sümüklü böcekleri bile içeri alamayacak küçüklükteydi.

Otçul hayvanların önemi: onlar olmazsa ne olur?

Araştırmacılar, büyük otçul memelileri ortadan kaldırdıkları zaman bitki türlerinin yayılmaya başladığını gördüler. Böyle bir durum ekosistemdeki bütün canlılar üzerinde büyük sonuçlar doğurabilir.

Araştırmanın başka bir bölümünde, araştırmacılar bütün hayvanları ortadan kaldırdılar. Bu durum, bitkiler, bakteriler ve ekosistemdeki diğer canlılar arasındaki ilişkinin daha da kötüleşmesine neden oldu.

otlanan fil

Bu, ekosistemlerin de bozulacağı anlamına gelir. Yaşayan tüm farklı türler arasında etkileşim olmadıkça, daha az stabilite, besin, enerji, mineral dolaşımı ve bitki türü olacaktır.

Araştırmacılar omurgasız hayvanların da bütün ekosistemlerde çok önemli bir rol oynadığını gördü. Bu durum geyik gibi büyük toynaklı hayvanlar hakkında yapılan çoğu çalışmada dikkate alınmamaktadır.

Şu anda omurgasız nüfusunun Avrupa’da azalıyor olması durumu, araştırmacıları endişelendirmektedir. Bu durumun ekosistemleri nasıl etkileyeceğini düşünmektedirler.

Bu yok oluşlar korumalı bölgelerde gerçekleşmektedir. Bu sebeple, araştırmacılar biyoçeşitliliği koruyabilmek adına omurgasız hayvanların korunması için insanları teşvik etmektedirler.

Gübreleme ve otlama

Otçul hayvanların ekosistemdeki önemini gösteren ilk çalışma bu değildir. 2014’te yapılan bir çalışma, dünyadaki otlak alanları kıyasladı. Çalışmaya göre, bazı omurgasızlar ekosistemlerdeki gübrelerden etkilendiği zaman, otçul hayvanlar bu durumu düzene sokmaktadır.

Bilim insanları otçul hayvanların besinlerini kısıtladıkları zaman, geyikler, inekler ya da antiloplar tarafından sindirilen otların biyoçeşitliliğinin, gübreli otlardan elde edilenlere kıyasla daha fazla olduğunu görmüşlerdir.

Bunun sebebi, hayvanları otlatarak bazı otların fazla büyümesini engellemiş olmamızdır. Bu, diğer bitkilerin daha rahat güneş almalarını sağlar. Ayrıca, çoğu bitkinin çok az besine ihtiyacı vardır, bu yüzden gübreleme sonucu alınan fazla besinler, bitkilerin birbirleriyle yarışmasına neden olur.

otlayan hayvanlar

Bu duruma evcil olan otçul hayvanları da dahil ettiler. Ne yazık ki yaygın tarımın ve yaylacılık (bir çeşit göçebelik) gibi tekniklerin önemini türler tükenme tehlikesinde olduğu zaman hatırlarız.

Bunun sebebi, insanlar tarafından evcilleştirilen bitkilerin daha büyük meyveler ürettikleri için daha çok besine ihtiyaç duymalarıdır. Ancak, omurgalı nüfusunu sürdürmek için gerekli olan vahşi bitkiler, bu bitkilerle rekabet etmeleri gereken ortamlarda büyümezler.

Tabii ki, kurt gibi büyük etçiller de ekosistemlerde önemli bir rol oynamaktadır. Bütün hayvanların doğada bir rolü olduğunu ve bu yüzden onları korumak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini unutmamalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Hayvan Klonlama: Avantajları ve Dezavantajları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan Klonlama: Avantajları ve Dezavantajları

Hayvan klonlama, son zamanlardaki en çok tartışılan bilimsel gelişmelerden bir tanesidir. Bu olayın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağız.  • A.C. Risch, R. Ochoa-Hueso, W.H. van der Putten, J.K. Bump, M.D. Busse, B. Frey D.J. Gwiazdowicz, D.S. Page-Dumroese, M.L. Vandegehuchte, S. Zimmermann & M. Schütz “Size-dependent loss of aboveground animals differentially affects grassland ecosystem coupling and functions”. Nature Communications DOI: 10.1038/s41467-018-06105-4.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.