Mavi Papağan Balığı Hakkında Bilgiler

Mavi Papağan balığı, mercanda bulunan ve ekosistemiyle sembiyotik ilişki içerisinde yaşayan renkli bir balıktır. Mercanlar bu balıklara koruma sağlar, onlar da mercanların fazla alglerini yer.
Mavi Papağan Balığı Hakkında Bilgiler

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2019

Mavi papağan balığı (Scarus coerulues) Scaridae familyasının Levrekgiller cinsine ait bir deniz hayvanıdır. Mavi rengi ile ünlüdür.

Papağan balığı çırçır balığı ile akrabadır ve dünyadaki okyanusların tropik resiflerinde bolca bulunur. 10 cinse ayrılmış 90 tane türü vardır; bunlardan birisi mavi papağan balığıdır.

Mavi papağan balığı: Karakteristik özellikleri

Mavi papağan balığı, Scarus genine ait papağan balığının tipik bir özelliği olan parlak mavi renktedir. Bu balıklara aynı zamanda mavi papağan balığı da denmektedir.

Gençken, kafalarında bulunan sarı nokta büyüdükçe mor renk alarak koyu mavi renge dönüşür. Bu türün ortalama yaşam beklentisi 20 yıldır.

Yetişkinlerin boyu 27 cm ile 100 cm arasındadır ve ağırlığı yaklaşık olarak 20 kilo civarındadır. Çoğu durumda erkekler dişilerden daha büyüktür ve kafalarında bir yumru vardır.

“Papağan” ismini gaga şeklindeki çenelerinden alırlar, çünkü dişleri birbirine çok yakındır. Bu dişlerle kayalardaki ve mercanlardaki algleri kazırlar. Ayrıca boğazlarının içinde de dişleri vardır. Papağan balığı bu dişleri kullanarak yuttuğu taşları ve mercanları ezerler. Daha sonra bunları kum şeklinde vücuttan atarlar.

Bu kum tropik sahillerde bulduğumuz kumlardandır. Bu sebeple, papağan balıkları adacıkların ve Karayiplerin kumlu sahillerini oluşturan tortuların oluşumuna katkı sağlarlar. Her bir papağan balığı yılda 450 grama kadar kum üretir.

papağan balığı

Mavi papağan balığının bulunduğu yerler ve yaşam alanları

Çoğunlukla Maryland (ABD), Bermuda ve Rio de Janeiro’ya kadar (Brezilya), Batı Hindistan dahil olmak üzere, Atlantika’nın batısında yaşamaktadırlar.

Mavi papağan balığı 2 m ve 27 m arasındaki derinliklerde mercan resiflerinde yaşarlar. Yavruları su yosunu ve mangrov yataklarında yaşarlar.

Papağan balığının beslenme tarzı ve üremesi

Özellikle resiflerden kopan mercan külçelerinden çıkarttıkları alglarla beslenmektedirler. Gırtlaklarındaki dişlerle alg poliplerini koparmak için mercanları ısırırlar. Papağan balığı günlerinin %90’ını mercanlarda büyüyen fazla algleri tüketerek geçirmektedir. Ayrıca, kumdaki küçük bentik omurgasızları da yerler.

Papağan balıkları belirli bir cinsiyet ile doğarlar, ancak bazı durumlarda cinsiyet değiştirebilirler. Erkek olanları her zaman baskın olmayan erkek olacaktır. Ancak bir dişi olgunlaştığı zaman, iki cinsel organ ile doğduğu için erkeğe dönüşebilirler. Bu cinsiyet değişimi sayesinde her zaman dişileri dölleyecek bir erkek bulunmuş olur.

Erkekler çiftleşme döneminde biraz renk değiştirirler. Dişileri çekmek için daha parlak ve çarpıcı renk alırlar. Buna ek olarak, erkekler dişilerin yumurtalarını döllemek için büyük dişi balık gruplarına dahil olurlar.

Papağan balığı

Papağan balıkları, “pelagic spawners” denilen üreme yöntemiyle çiftleşirler. Bu yöntemde, okyanustaki akıntının döllenmiş yumurtaları açık okyanusa taşıdığı bölgelere toplanırlar.

Yumurtalar çatladığında, larvalar epipelajik bölgeye ya da yüzeye yakın açık okyanus bölgesine doğru yüzerler. Larvalar, genç balık (12-13 cm) halini aldığında resif ekosistemine doğru alçalır.

Mavi papağan balığı nüfusu

Mavi papağan balığı şu anda korunmasız türler arasındadır. Bunun birçok etkeni vardır:

  • Kontrolsüz balık avı,
  • iklim değişimi
  • ve çevre kirliliğinden dolayı okyanusların asit seviyesinin artması.

Şuanda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (ICUN) soyu tehlike altında olan hayvanlar listesinde son sıralardadır.

Papağan balığı ve mercan resifleri yüzyıllardır sembiyotik olarak ilişkilidirler. Birbirleri olmadan yaşayamazlar. Resifler onlara barınak ve yiyecek sağlarken; balıklar bunun karşılığında alg nüfusunu kontrol altında tutar.

Dişleri ile taşları ufalayarak kaliteli kumlar üretirler. Bu durum, mercanlı ada sahillerinin oluşmasına katkı sağlar.

Şu anda, bu canlıların yaşadıkları bölgelerdeki insan aktivitesini kontrol altına almak gerekir. Bu şekilde, bu harika balıkları ve okyanus ekosistemini koruyabiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moyle, P. y Cech, J. (2000). Fishes: An Introduction to Ichthyology. Nueva Jersey: Upper Saddle River.
  • Smith, C.L. (1997). National Audubon Society field guide to tropical marine fishes of the Caribbean, the Gulf of Mexico, Florida, the Bahamas, and Bermuda. New York: Alfred A. Knopf, Inc.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.