Yeşil İspinoz: Karakteristiği, Huyları ve Doğal Ortamı

Yeşil ispinoz, diğer kuşların ötüşlerini taklit etme becerisi ve çiftleşme döneminde yaptığı ilginç zıplamalarla dikkat çeker.
Yeşil İspinoz: Karakteristiği, Huyları ve Doğal Ortamı
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeşil ispinoz, Avrupa ve İber Yarımadasında en yaygın görülen küçük kuşlardan birisidir. Bu küçük kuş, bahçelerde en sık görülen tür olsa da karakteristik özellikleri çok bilinmez.

Yeşil ispinoz, serçegiller familyasından bir kuştur. Bu kuş familyası, en yaygın bilinen kuş familyalarından birisidir. Orman kuşu olan ispinozların koni şeklinde güçlü gagaları vardır. Ayrıca, karakteristik dalgalı, iniş çıkışlı bir uçuş stilleri vardır.

yem yiyen ispinoz

Yeşil İspinoz Karakteristikleri

Yeşil ispinoz (Chloris chloris), yaklaşık 15 santim boyunda küçük bir kuştur. Adı, tüylerinin yeşilimsi renginden gelir. Türün erkekleri, parlak yeşil tüyleri ve, kanat ve kuyruklarındaki sarı noktalar ile daha da göz alıcıdır.

Söz konusu, türün dişileri olduğunda, renkleri çok daha soluktur. Tüyleri genelde kahverengidir ve, kuyruk ve kanatlarında sarı noktalar vardır; türün erkekleri ile kıyaslandığında renkleri çok daha soluk bir tondadır. Çinsi çiftyapılılık (eşey ayrılığı), pek çok kuş türünde görülmektedir ve sık rastlanılan bu kuşların çiftleşme alışkanlıklarını anlamak için çok önemlidir.

Yeşil ispinoz Avrupa’da çok yaygın rastlanılan bir kuştur. Ayrıca, Arjantin, Uruguay, Avustralya ve Yeni Zelanda’da da sık sık görülen bir işgalci egzotik kuş türüdür.  Yeşil ispinozların üç alt türü, Avrupa ve Batı Asya’ya yayılmış durumdadır.

dala konmuş yeşil ispinoz

Huyları

Bu kuşların çok karakteristik bir ötüşleri vardır ve ayrıca, diğer kuşların seslerini de taklit edebilirler. Güçlü gagaları sayesinde çam fıstığı gibi çeşitli yemişlerin kabuklarını kolaylıkla kırabilirler. Ayrıca kuşburnu ve böğürtlen yemeyi severler.

Diyetlerinde arı, karınca ve örümcek gibi omurgasız böcekler de bulunur. Yeşil İspinozlar meyve ağaçlarının tomurcuklarını yeseler de, nadiren olgun meyveleri yerler. Bunu yaptıkları tek dönem, mahsullere hasar vermemek için sonbahar mevsimidir.

Çoğu ispinoz Mart ayında çiftleşir. Çiftleşme ritüelleri, zıplayıp havada asılı dururken, kanat çırparak karakteristik bir şekilde ötmekten oluşur.

Yeşil ispinozlar genelde gruplar halinde yuva kurarlar. Genelde sadece dişiler bu yuva kurma ve yuvalamaya katılırlar ve çiftleşme mevsimi bittiğinde, büyük sürüler halinde diğer göçmen kuşlara katılırlar.

Doğal Ortamı

Bu kuşlar genelde ormanlarda, bahçelerde veya meyve bahçelerinde çiftleşirler ve başta selvi ağaçları olmak üzere, sıra ağaç kümelerini tercih ederler. Ancak, arada bir mezarlıklarda da ispinozlara rastlanır.

Genel olarak, yeşil ispinozların doğal ortamı yeşillik ve çam ormanlarından oluşur. Normalde büyümekte olan ortamları tercih ettikleri için, meyve bahçelerinde, buğday veya başka bir hububatın yetiştiği tarlalarda ispinozlara denk gelinebilir.

Yeşil ispinozların soyu tükenmekte olmasa da, vahşi hayvanların yasa dışı avlanması, onları da tehdit etmektedir. Örneğin, İspanya’da bu kuşlar güzel ötüşleri nedeniyle yakalanırlar. Bu durum, bu kuşların neslini tehlike altına sokmasa da, kuşların sağlığı için zararlıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.