And Dağları Faunası

Ana sakinleri laminoidlerdir, ancak avcılar, kuşlar, kelebekler ve sürüngenler de vardır. And Dağları faunası hakkında daha fazlasını okuyun!
And Dağları Faunası

Tarafından yazılmıştır Yamila

Son Güncelleme: 29 Ağustos, 2023

Güney Amerika’nın batısında yer alan bu dağ silsilesi, 7.000 km’den (4350 mi) fazla bir alana yayılarak onu dünyanın en uzunu yapıyor. Aynı zamanda yedi ülkeyi geçiyor ve gezegendeki en yüksek volkanlara ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda size And Dağları faunasının birkaç temsili türünü sunacağız.

And Dağları’nın faunası nasıldır?

Ana sakinleri, aşırı koşullarda ve gece ile gündüz arasındaki büyük sıcaklık dalgalanmalarında hayatta kalabilen bir hayvan ailesi olan laminoidlerdir. Ayrıca bazı yırtıcı hayvanlar, kuşlar, kelebekler, endemik balıklar ve bir avuç sürüngen de var. İşte And Dağları faunasının bazı örnekleri:

1. Güney viscacha

Dağ vizcacha olarak da bilinen And Dağları faunasına ait bu kemirgen, çok az bitki örtüsü olan engebeli kayalık alanları tercih eder.

Bu hayvanın siyah veya gri olabilen kuyruğu dışında çok yumuşak ve kalın kahverengi bir kürkü vardır. Bu makalenin başındaki resim olan vizcacha, uzun, dik kulakları ve bıyıkları nedeniyle tavşanı andırıyor.

2. And akbabası

Bu, en büyük kanat açıklığına sahip ve bilinen herhangi bir alt türü olmayan en büyük deniz dışı kuş türüdür. Bu kuş, birçok Güney Amerika ülkesinin ulusal sembolüdür. Kanatlarının ve boynunun beyaz olan bazı bölgeleri hariç, neredeyse tüm vücudunu kaplayan siyah tüylerle büyük ve kırmızı kel bir kafası var.

And akbabası

Diğer çöpçü kuşların aksine, erkek And akbabası dişiden daha büyüktür. Ayrıca yaklaşık 75 yıl yaşayabildiği için uzun ömürlü olmasıyla da bilinir. Diğer örneklerle paylaştığı en yüksek dağ kayalıklarına ‘tünekler’ kurar. Ancak ömür boyu tek eşli olan ‘çift odaları’ oldukça farklılaşmıştır.

3. Puma

Bu kedi, And Dağları faunasının bir başka temsilcisidir. Bu puma pusu kullanarak avlanır ve diyeti çok çeşitli avlardan oluşur, ancak ana yemeği geyiktir.

puma

Pumalar çok bölgeseldir, nüfus yoğunluğu düşüktür ve yalnız dolaşmayı tercih ederler. Çok ince ve çeviktirler, altın rengindedirler, uzun kuyrukları ve dik kulakları vardır. Puma figürü, Arjantin’in ragbi takımı adına bile Güney Amerika kültürü boyunca mevcuttur.

4. Guanako

Lama, vicuña ve alpakayı içeren Camelidae familyasına ait olan guanaco, neredeyse tüm dağ silsilesinde yaşayan, alt kıtada en yaygın olanıdır. Bu vahşi hayvanın onu soğuktan korumak için kalın bir çift kürkü vardır.

Arjantin Guanaco.

Guanacos 100 kg’dan (220 lb) daha ağır olabilir ve çimenler, yumrular ve yosunlarla beslenirler. Başlıca yırtıcıları pumadır. Yavrularıyla birlikte bir erkek ve bazı dişilerden oluşan küçük sürüler halinde gruplanırlar. İlki, tehlikelere dikkat etmek ve diğerlerini belirli seslerle uyarmaktan sorumludur.

5. Güney And geyiği

Aynı zamanda Şili huemul olarak da adlandırılır ve geyik ailesine ait nesli tükenmekte olan bir memelidir. Ne yazık ki, avlanma nedeniyle nüfusu büyük ölçüde azaldı.

Bir nehrin yanında Güney And geyiği.

Bu türün sağlam bir vücudu, kısa bacakları ve kalın kürkü vardır, kışın açık kahverengi, yazın koyu renklidir. Güney And geyiği otçuldur ve çim, sürgün ve çalılarla beslenir. Erkeklerin 30 cm (5 inç) uzunluğa kadar çatallı boynuzları vardır ve dişilerden daha büyüktür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.