Savannah Akbabası ve 5 İlginç Yönü

Amerika kıtasının akbabaları taksonomik bir aileye çok ilginç bir örnektir. İşte onlardan biri, savannah akbabası.
Savannah Akbabası ve 5 İlginç Yönü
Sara González Juárez

Yazan ve doğrulayan psikolog Sara González Juárez.

Son Güncelleme: 26 Mart, 2023

Savannah akbabasını gökyüzündeki devasa V şeklindeki kanatlarından tanıyabilirsiniz. Bu akbabanın, yaşadığı ülkelerde nispeten yaygın bir manzara olmasına rağmen anlatacak çok şeyi var. Çöpçü bir tür olarak işlevi, ekosistemler için temeldir.

Hem bu sebepten hem de şaşırmak genellikle öğrenmenin en iyi yolu olduğundan, burada bu yırtıcı kuş hakkında öğrenmekten zevk alacağınız bazı bilgiler bulacaksınız.

Savannah akbabasının biyolojisi

Küçük sarı başlı akbaba olarak da bilinen Savannah akbabasının bilimsel adı Cathartes burrovianus’tur ve Cathartidae familyasına aittir. Güneydoğu Meksika’dan kuzey Uruguay ve Arjantin’e kadar Amerika kıtasının neotropik bölgesinde yaşar.

Kanat açıklığı 1,5 metreden (5 fit) fazla olan ve kusursuz siyah tüyleri olan büyük bir kuştur. Baş, diğer çöpçü kuşlarda olduğu gibi tüysüzdür ve pembedir ve bazıları kırmızı ve mavi tonlarındadır.

Bazen daha büyük  olan sarı başlı akbaba ( Cathartes melambrotus ) ile karıştırılır, ancak daha küçüktür ve tüylerinde daha kahverengimsi tonlar vardır.

Savanlarda, mevsimsel olarak su basan bataklıklarda, otlaklı ovalarda ve bozulmuş ormanlarda yaşar. Leşlerle beslendiği yer burasıdır, ancak karkas yoksa ara sıra küçük su hayvanlarını avlayabilir.

Bir savana akbabası.
Cathartes burrovianus

Savana akbabasının ilginç yönleri

Bu kısa açıklama ile, bu toprakların diğer yırtıcı kuşlarında olmayan savan akbabası hakkında özel bir şey bulamayabilirsiniz. İşte bu çok tuhaf kuşun 5 ilginç yanı!

1. Savana akbabasının syrinx’i yoktur.

Syrinx, kuşların nefes borusunun alt ucunda bulunan ve şarkı söylemelerini sağlayan bir dizi kas içeren bir ses organıdır. Savan akbabası da dahil olmak üzere Amerikan akbabalarının bu organı yoktur ve bu nedenle ses çıkarmazlar. Tiz bir ıslık çaldıklarını duymak yaygındır.

2. Yuva yapmaz

Savana akbabasının bir başka özelliği de yumurtalarını doğrudan kayaların üzerine bırakmasıdır. Çift, üremek için bir uçurumda yerleşebilecekleri bir oyuk seçer ve oraya kahverengi ve gri benekli iki krem rengi yumurta bırakırlar. Zemini hiçbir şekilde yastıklamazlar.

Civcivler bu çıkıntıda 2-3 ay geçirirken, ebeveynler onlara bakar ve önceden sindirilmiş yiyecekleri kusar.

3. Savana akbabasının harika koku alma duyusu

Diğer tüm yırtıcı kuşlarda olduğu gibi, savan akbabası da büyük ölçüde iyi gelişmiş görme duyusuna güvenir. Ancak bu yırtıcı hayvanı diğerlerinden gerçekten ayıran şey, leşlerin nerede olduğunu saptamaktan sorumlu olan koku alma duyusudur.

Erken çürüyen leşler, etantiol adı verilen bir madde yayar ve savana akbabasının algıladığı da bu gazdır. Beyin düzeyinde işlemek için, diğer çöpçü kuşlara göre çok daha gelişmiş bir koku alma lobuna sahiptir. Gördüğünüz gibi, yiyeceğini bulmak için tam donanımlı bir canlı.

4. Ekip çalışması

Savana aurasının oldukça ince bir gagası vardır, bu nedenle bulduğu leşlerin derisini her zaman yırtamaz. Bununla birlikte, diğer çöpçü kuşlarla işbirliği çok yaygındır.

Örneğin kral akbaba ( Sarcoramphus papa ), savan akbabasının sahip olduğu harika koku alma duyusuna sahip olmadığı için leş bulmak için onu takip eder. Bununla birlikte, güçlü bir gagası vardır, bu nedenle yırtıcı kuşumuz ete kolayca erişmeden önce yemeye başlamasına izin vermelidir.

5. Vücut ısısını tuhaf bir şekilde dağıtma yöntemi

Bir akbaba.
Cathartes burrovianus

Bu kuşların ısıyı dağıtmasının tuhaf bir yolu da kendi ayakları üzerinde dışkılamaktır. Bu sayede buharlaşarak derilerinin sıcaklığını düşürmeyi başarırlar. Tüysüz olan ekstremiteler, kuşlarda termoregülasyon için ideal noktalardır.

Amerika kıtasının diğer akbabalarının da paylaştığı bu alışkanlığa ürohidroz adı verilir ve kuru ve sıcak ortamlara uyum sağlama tekniğidir. Bu nedenle, bacaklarına dışkı bulaşabileceğinden, savana akbabaları popülasyonları izlemek için bantlanmamalıdır.

Savana akbabası hakkındaki tüm bu gerçekleri biliyor muydunuz? Gerçek şu ki, nesli tükenme tehlikesi altında olmasa da insanların ilgisini hak ediyor çünkü leş yiyen hayvanlar, yaşam alanlarını leşler yoluyla bulaşabilecek hastalıklardan uzak tutanlardır. Bu yüzden, yukarı bakıp V şeklinde siyah kanatlar görürseniz, onlara teşekkür etmeyi unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Oliveira, T., Machado, F. C., & Costa, H. C. (2010). Exchanging carrion for fresh meat: the vulture Cathartes burrovianus (Aves, Cathartidae) preys on the snake Xenodon merremii (Serpentes, Dipsadidae) in southeastern Brazil. Biotemas23(4), 177-180.
  • BirdLife International. 2021. Cathartes burrovianusThe IUCN Red List of Threatened Species 2021: e.T22697630A163511443. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2021-3.RLTS.T22697630A163511443.en. Accessed on 27 December 2022.
  • Cathartes burrovianus. (s. f.). eBird. Recuperado 27 de diciembre de 2022, de https://ebird.org/ebird/home?siteLanguage=es

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.