Dünyanın En Az Bilinen Geyik Türleri

Geyikler, geyik gibi büyük türlerden muslar gibi daha bilinmeyen türlere kadar çok büyük bir geviş getiren ailesidir.
Dünyanın En Az Bilinen Geyik Türleri
Érica Terrón González

Yazan ve doğrulayan Veteriner Érica Terrón González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Geyiği düşündüğümüzde, mus veya kanada geyiği gibi büyük türleri hayal ederiz. Hepsi büyük, görkemli ve kocaman boynuzludur. Hepsi saygı ve hatta korku uyandırır. Peki ya dünyanın en az bilinen geyik türleri? Bu görüntüye uyuyorlar mı? Aşağıda bunları daha ayrıntılı tartışacağız.

Katır geyiği

Katır geyiği çoğunlukla Kanada, ABD ve Meksika’da bulunur. Arjantin’de de bulunmaktadır. Eşek kulaklarına benzeyen uzun kulakları nedeniyle “katır geyiği” olarak bilinirler.

Çoğu zaman sosyal davranış gösterirler. Örneğin, dişiler yavrularıyla birlikte gruplar oluşturur. Genç erkeklerin dört ila on kişilik gruplar oluşturduğu bilinmektedir. Ancak yetişkin erkekler yalnız yaşar.

gri geyik
Kaynak: flickr.com | Dan Dzurisin

Bataklık geyiği, dünyanın en az bilinen geyiklerinden biri

Bunlar 198 cm genişliğinde ve 120 cm uzunluğunda olabilir. Bu nedenle, Güney Amerika’daki en büyük geyik olarak kabul edilirler. Bir grup Güney Amerika yerlisinin resmi dillerinden biri olan Guarani dilinde bunlara “guasú” denir.

Bugün, bazı Güney Amerika nehirlerinin haliç ve lagünlerinde bulunan küçük popülasyonları var. CITES anlaşmasıyla korunan türlerden biridir.

Bataklık geyiği, 60 cm’e ulaşabilen dallı boynuzlarıyla da tanınır.

Taruka veya Kuzey And Geyiği

Bunlar Şili And Dağları’nda yaşıyor, ancak bazıları And Dağları’nın Arjantin tarafında bulunabilir. Avcılar arasındaki popülerlikleri nedeniyle nesli tükenmekte olan türler olarak sınıflandırılırlar.

Tarukalar sosyaldir ve iki ila üç bireyden oluşan küçük gruplar oluştururlar. Bu gruplar genellikle bir dişi ve onun yavrularından oluşur. Ancak bazıları da yalnız yaşar.

dağ geyiği
Kaynak: Manquehue.org

Benekli geyik

Benekli geyik Asya’ya özgüdür. Tarukalar gibi, sosyaldirler ve hem dişi hem de erkeklerden gruplar oluştururlar.

Diğer geyik türlerinin aksine, tüylerindeki beyazımsı lekeler çocukluktan sonra kaybolmadığından “benekli geyik” olarak bilinirler.

Pudus, en küçük geyik türü

Bu tür aynı zamanda boyutlarından dolayı “küçük geyik” olarak da adlandırılır. Güney Amerika kıtasına dağılmış, ormanlarda yaşayan birkaç tür vardır.

60-90 cm uzunluğunda, sadece 22 cm boyunda ve 10 kg’dan daha ağır değiller. Küçük boyutları ve kısa yuvarlak kafaları nedeniyle sonsuza kadar genç görünüyorlar.

iki küçük geyik

Sambar geyiği

Bunlar Güneydoğu Asya’da yaşar, ancak Okyanusya ve ABD’de görülmektedir. Çiftleşme mevsimi dışında ormanda yalnız yaşarlar.

erkek geyik
Kaynak: creatures-of-the-world.fandom.com

Munçak

Munçaklar, daha sonra Avrupa’ya tanıtılmasına rağmen, Güneydoğu Asya’dan gelen bir geyik grubudur. Ormanlarda yaşarlar ve 45 cm’den uzun değildirler.

Diğer geyiklerin aksine, munçaklar omnivordur. Yumurta, leş yerler ve bazen küçük memelileri veya kuşları avlarlar.

Su geyiği

Su geyiği çoğunlukla Çin ve Kore’de bulunur. Ancak, daha sonra Avrupa’ya tanıtıldılar. Sazlıklar ve uzun çimenlerin arasında yaşamayı severler ve saklanmakta harikadırlar. Ayrıca dağlarda, bataklıklarda ve otlaklarda yaşarlar.

En çarpıcı özellikleri, her iki cinsiyette de boynuzların olmaması, ancak çok belirgin ve oldukça gelişmiş köpek dişlere sahip olmalarıdır. Bu köpek dişler erkeklerde 5 cm’ye kadar çıkabilir ve tehlikeli bir silah olarak kabul edilir.

Asya’daki en az bilinen geyiklerden biri olan Sika geyiği

Aslen Uzak Doğu’dan gelirler, ancak o zamandan beri Okyanusya ve Avrupa’ya tanıtıldılar. Çok sayıda alt türe neden olan geniş bir dağılıma sahipler, çoğu da ada sakinleridir.

benekli bir tür
Kaynak: flickr.com | Charl de Bruin

Sonuç

Makalede görebileceğimiz gibi, tüm geyiklerin boynuzları yoktur. Bazıları küçüktür ve çok daha az tehditkar görünürler. Özellikle de bu türlerin çoğunun bulunmadığı Avrupa’da bir miktar tanınmayı hak ediyorlar.

İlginizi çekebilir ...
Elaphodus Cephalophus: Püsküllü Geyik
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Elaphodus Cephalophus: Püsküllü Geyik

Püsküllü geyik (Elaphodus Cephalophus), her ne kadar ortaçağ efsanelerinden çıkma bir hayvana benzese de aslında gerçektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.