Semenderler Hakkında Merak Edilen 9 Şey

Gezegendeki en merak edilen canlılardan biri olmasına rağmen, birçok semender kirlilik ve habitat değişikliği nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Semenderler Hakkında Merak Edilen 9 Şey
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Semenderler, kertenkelelere çok benzeyen, ancak bu hayvanları ayırt eden karakteristik nemli cilde sahip özel bir amfibi türüdür. Bu hayvanların çoğu gececidir ve iyi su mevcudiyeti olan yerlerde yaşar. Tuhaf bir görünüme sahip olmanın yanı sıra, birkaç semenderin sırları ve merak edilmelerine neden olan ilginçlikleri vardır.

Resmen, “semender” terimi, Caudata düzeninin üyelerini tanımlamak için kullanılır. Bu taksonomik grup, kurbağaları içeren Anuranların yakın bir akrabasıdır. Semenderler hakkında merak edilen bazı ilginç gerçekleri okuyun ve keşfedin.

Semenderler hakkında merak edilenler

660’tan fazla bilinen semender türü vardır, her biri kendine özgü ve benzersiz özelliklere sahiptir. Bazıları basit ve göze çarpmayan görünse de, hepsinin az bilinen sırları vardır. Aşağıda haklarında merak edilenlerden bazılarını öğrenin.

1. Farklı nefes alma biçimleri vardır

Genellikle amfibi grubu, yaşamlarının erken evrelerinde solungaçlara ve yetişkin evrelerinde akciğerlere sahip olmaları ile karakterize edilir. Bununla birlikte, bazı türler solungaçlarını korudukları ve akciğerleri geliştirmediği için semenderler bu kuralı çiğner. Bu sayede en az üç nefes alma seçeneğine sahip olabilirler: solungaçlardan nefes alma, akciğerlerden nefes alma veya deriden nefes alma.

Bir semender.


2. İlk semenderler, ilk dinozorlarla birlikte yaşadı

Semender grubu en eskilerden biridir. Aslında, Triassurus sixtelae türü bilinen en eski üyedir. Bu soyu tükenmiş yaratık, Üst Triyas döneminde yaşadı, bu nedenle gezegende yaşayan ilk dinozorlarla çağdaştı.

3. Bazı türler sonsuza kadar gençtir

Semenderler içinde, yetişkinliğe ulaştıktan sonra bile yavru özelliklerini koruyabilen bazı türler vardır. Bu fenomene neoteni denir ve doğada nadirdir. Bu yeteneği sergileyen örnekler arasında ünlü semender ve kaplan semenderi sayılabilir.

Neoteny, amfibilerin yüzgeçleri ve solungaçları ile iribaş formlarını korudukları biyolojik bir olgudur. Görünüşlerine rağmen, örnekler çoğalabilir. Ancak, karasal ortamlarda hayatta kalamazlar ve su kütlelerine daha da bağımlı hale gelirler.

4. Her zaman çok küçük değiller

Çoğu semender türü kertenkelelere çok benzer, bu nedenle uzunlukları genellikle 30 santimetreyi (12 inç) geçmez. Bununla birlikte, Çin dev semenderi gibi bazı türler, 1,5 metreyi (5 fit) kolayca geçme yeteneğine sahiptir. Ancak, vahşi doğada nadirdirler ve çoğu habitat kirliliği tehdidi altındadır.

Büyük bir amfibi.

5. Çoğu semender içten döllenir

Kurbağalar ve kara kurbağaları dışarıdan döllenir ve gametlerini (sperm ve yumurta) döllenme için çevreye bırakırlar. Bu kadar yakın olmalarına rağmen semenderler bu özelliği korumazlar, ancak türlerin yaklaşık %90’ı iç döllenme sergiler. Bunu yapmak için erkekler, daha sonra dişiler tarafından döllenme için alınacak olan sperm keselerini yere bırakırlar.

6. Dişiler spermi bir yıl boyunca tutabilir

Dişiler erkeklerden sperm torbalarını aldıktan sonra, onları bir buçuk yıla kadar vücutlarının içinde tutabilirler. Bu nedenle, çiftleşmek zorunda kalmadan ikinci bir yavru üretmek için aynı spermi kullanabilirler. Bununla birlikte, çoğu birkaç ortakla birden çok kez çiftleşir.

7. Bazı türler donmaya karşı dayanıklıdır

Semenderlerle ilgili az bilinen meraklardan biri de soğuğa karşı büyük dirençleri. Aslında, bazı türler, donma mevsiminde hayatta kalmalarını sağlayan kış uykusuna benzer bir uyku durumuna girer. Diğer örnekler, -55 santigrat dereceye (-67 Fahrenheit) kadar düşük sıcaklıklarda hayatta kalmak için karmaşık donma önleyici mekanizmalar geliştirmiştir.

Sibirya semenderi (Salamandrella keyserlingii ), Sibirya’nın soğuğuna ve hatta bir süre donmaya bile dayanabilmesi nedeniyle bu organizmaların en iyi örneğidir. Bu mümkündür çünkü iç organlarını koruyan bir tür “antifriz” üretir. Bu sayede vücudu donsa bile uzun süre canlı kalır.

8. Uzuvları ve hatta organları yenileyebilirler

Semenderlerin keyif aldığı bir başka şaşırtıcı yetenek de inanılmaz yenilenme yetenekleridir. Bu sayede tüm uzuvlarını iyileştirebilir ve hatta organlarının farklı bölümlerindeki hasarları onarabilirler. Tabii ki, bu yeteneğin kapsamı türlere, yaşlarına ve çevre koşullarına bağlıdır.

9. Ses telleri yok

Semenderlerin ses telleri yoktur ve ses çıkaramazlar. Bununla birlikte, bazı türler, çenelerinin hareketinin veya emmesinin bir ürünü olan, tıklama veya öpüşme sesine benzer belirli bir ses çıkarır. Hayvanlar alemindeki diğer seslendirmeler gibi bu ses de genellikle rakipleri uyarmak veya onları tehdit etmek içindir.

Görüldüğü gibi semenderler, haklarında merak edilen birçok konu olan çok özel ve tuhaf bir gruptur. Ek olarak, varlıkları ekolojik istikrarın bir göstergesi olarak hizmet ettiğinden, doğal çevre için çok önemlidirler.

Bununla birlikte, biyolojileri ve doğuştan gelen yetenekleri hakkında hala birçok bilinmeyen var. Bu, gelecekte onların düşündüğümüzden daha özel olduklarını görebileceğimiz anlamına geliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.