Ebe Kurbağaları

Ebe kurbağasının erkeği, döllenmiş yumurtaları gelişimini tamamlayana kadar arka ayakları arasında taşıyan muhteşem bir babadır.
Ebe Kurbağaları
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Küçük ebe kurbağası (Alytes obstetricans), siğilli derisi ve sağlam bir gövdesi olan küçük bir amfibi (suda ve karada yaşayabilen) olduğu için tipik bir kurbağanın benzeri bir görünüme sahip değildir.

Bu amfibiler, kırmızı siğillerle kaplı vücutları ile ayırt edilebilir. Renkleri açık tonlardan kahverengi tonlara kadar çok çeşitlidir. Ayrıca boğazlarında ve göğüslerinde siyah, kahverengi, zeytin yeşili, yeşil veya gri gibi birçok renge sahip olabilen lekeler vardır.

Erkeklerin boyu, yetişkinlikte yaklaşık 55 milimetreye kadar ulaşabilen dişilerden biraz daha kısadır (yaklaşık olarak 42 milimetre uzunluğunda). Dahası, büyük gözleri ve yarık şeklinde göz bebekleri vardır.

Ebe Kurbağasının Dağılımı ve Yaşam Alanı

Bu hayvan şu sekiz Avrupa ülkesinde bulunabilir: Portekiz, İspanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Almanya ve İsviçre ve Birleşik Krallık. Bugüne kadar, Avrupa’da üç alt türü rapor edilmiştir.

Bu nedenle bu tür İspanya’daki Asturias ve Bask gibi denize kıyısı olan bölgelerde yaşıyor. Örneğin; Pireneler’de deniz seviyesinden 2.400 metre yüksekliğe kadar olan bölgelerde yaşayabiliyor. Orta Avrupa’da olanların çoğuysa, deniz seviyesinden 200 ila 700 metre yükseklikte, nadiren de 200 metrenin altında yaşar.

Ebe Kurbağalarını fiziksel özellikleri, siğiller, yeşil

Davranışları

Yaygın ebe kurbağası karada yaşamı tercih eder, çünkü sadece iribaşken suda yaşarlar. Bu küçük amfibiler genellikle ciltlerinin kurumasını önlemek için deliklere veya kütüklerin altına gizlenir. Gizlenecek bir yer bulamazsa, kendi yuvasını kazar.

Yaygın ebe kurbağası genellikle akşam karanlığında ve yağmur yağdığında, böcekleri ya da eklembacaklıları aramak için yuvasından çıkar. Yetişkinler kış aylarında kendilerini buzdan korumak için yeraltında kış uykusuna yatarlar.

Üreme davranışı

Üreme mevsimi boyunca, erkekler her gece birkaç saat kur yapar. Bazen erkeklerin gün boyunca yuvalarındayken çıkardıkları sesleri duyabilirsiniz.

Dişilerin daha çok kur yapan erkekleri tercih etme eğiliminde oldukları bilinmektedir. Ayrıca dişiler, seçtikleri erkeği geri çağırır ki bu, diğer karakurbağalar arasında nadir görülen bir durumdur. Üreme mevsimi boyunca erkekler arasındaki rekabet çok açıktır. Çünkü aralarında doğrudan bir saldırganlık gözlemlenmemiştir.

Ebe Kurbağasının Örnek Babalığı

Çiftleşme mevsimi Mart sonu ile Ağustos başı arasında değişir. Dişiler üreme mevsimi başına en fazla dört yumurta bırakabilir.

Bu amfibiler, ebeveynlik davranışlarıyla tanınırlar. Erkekler dişinin yumurtalarını vücutlarına yapıştırır. Daha sonra yumurtadan çıkana kadar bacaklarının arkasında taşırlar. Bu noktada artık, erkekler kurbağa yavrularını suya bırakırlar.

Ebe kurbağası yumurtaları taşırken, yenme tehlikesi altında oldukları yerlerde onları geçici olarak sudan uzak tutabilir. Erkekler üreme mevsimi boyunca ayak bileklerinde yaklaşık 150 yumurta taşıyabilir.

Erkekler yumurtalarını uygun bir yer seçerek ve ara sıra suya batırarak nemli tutarlar. Üç ila altı hafta sonra, yumurtalar çatlar ve erkek kurbağa, yavrularını küçük bir su kütlesinde bırakır. Larvalar yumurtadan çıktıklarında yaklaşık 15 milimetre boyutlarındadır ve bir yıllık yaşamın ardından başkalaşım geçirir.

Tehditler

Ebe kurbağaları tehdit altında hissettiklerinde, kendilerini yırtıcılardan korumak için sırtlarındaki siğillerden çok güçlü zehirli bir koku salgılarlar. Bu zehir oldukça etkilidir ve ölümcül olabilir.

Yani bu zehir birkaç saat içinde bir yılanı öldürebilir. Kurbağa yavruları bu zehri üretemez ve gelişimleri sırasında avcılara karşı savunmasızdırlar.

Kurbağalar, yumurtlama dönemleri, iribaşlar

Ebe Kurbağası İçin Tehditler ve Alınan Önlemler

Habitat kaybı, bu türün azalmasında ana faktördür. Ek olarak, mikro iklim koşullarını etkileyen diğer değişikliklerin (yani geçici su kütlelerinin drenajı) olumsuz bir etkisi vardır.

Ayrıca, bu amfibilerin azalmasının bir başka olası nedeni, yırtıcı hayvanların artışı ve hastalıkların bulaşmasıdır. Bununla birlikte hayvan davranışları uzmanları, ebe kurbağasının tarım arazileri ve kentsel alanlar gibi insanlar tarafından değiştirilen habitatları işgal edebileceğini söylüyorlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Universidad de Michigan. Animal Diversity Web. https://animaldiversity.org/accounts/Alytes_obstetricans/ consultada el 27 de febrero de 2020

  • Márquez, R., Bosch, J., & Eekhout, X. (2010). Intensity of female preference for call source level in midwife toads Alytes cisternasii and A. obstetricans. Behaviour147(9), 1185-1199.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.