Logo image
Logo image

Derilerinden Nefes Alan 9 Hayvan

4 dakika
Birkaç çeşit nefes alma yöntemi vardır. Bunlardan biri de deri solunumu: Derilerinden nefes alan bazı hayvanları tanıyın.
Derilerinden Nefes Alan 9 Hayvan
Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Solunum, hayvan organizmaları tarafından gerçekleştirilen en önemli işlevlerden biridir, çünkü bu şekilde (beslenme ile birlikte) yaşamak için ihtiyaç duydukları enerjiyi elde ederler. Çeşitli solunum biçimleri arasında, deri solunumu olarak tanımlanan biçim de vardır. Bu, derisinden nefes alan tüm hayvanları kapsar.

Yazımızda cilt veya kutanöz solunum ve bu dış organı kullanarak nefes alan dokuz hayvan hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Solunum türleri

Tüm hayvanlar, vücuttaki karbonhidratlardan veya şekerlerden enerji üretmek için oksijenin kullanıldığı aerobik solunum gerçekleştirir. Gazların çevre ile değişimine ” dış solunum ” denir ve solunum sistemi aracılığıyla gerçekleştirilir, bu da dolaşım sisteminin hücrelere oksijen taşımasını gerektirir.

Profesyonel belgeler bize, dış solunumdan sorumlu yapılara göre hayvanların çeşitli solunum tiplerine sahip olabileceğini söylüyor. Bazıları direkt, trakeal, brankial veya pulmoner ve kutanözdür.

Deri veya cilt solunumu nedir?

Bu tür solunum deri yoluyla gerçekleştirilir. İçinde, oksijen epidermisten geçerek dolaşım sistemine ulaşır ve tüm hücrelere ulaşır. Bu şekilde nefes alan hayvanların iç vücut hacimlerine kıyasla çok fazla derileri vardır. Bu şekilde metabolik süreçleri gerçekleştirmek için yeterli oksijen emilimini garanti ederler.

Deri yoluyla nefes alan canlılar hemen hemen her zaman suda yaşarlar (yumuşakçalar gibi). Alternatif olarak, karasal ortamlarda yaşarken gazları dağıtmak için ciltleri yeterince nemli olacaktır. Buradaki iki örnek, solucanlar ve sülüklerdir. Burada her biri amfibiler, derisidikenliler ve annelidler olmak üzere 3 grupta toplanmış , derisinden nefes alan 9 hayvanla tanışabilirsiniz.

Deri solunumu olan amfibiler

Amfibiler suda doğarlar, ancak bir dönüşüm sürecinden sonra karaya çıkarlar, böylece her iki yerde de yaşayabilirler. Derileri geçirgen, pürüzlü, pürüzsüz, kılsız ve pulsuzdur ve her zaman nemlidir. Uzmanlar, bu şekilde karasal ortama adaptasyonunun tercih edildiğini ve cilt solunumu için ideal olduğunu söylüyor.

Bu hayvanlar derilerinden nefes alırlar, ancak birçoğu karasal ortama ulaştıklarında akciğer geliştirdiğinden, solunumları da kısmen pulmoner olarak değişebilir. Bazı deri solunumu yapan amfibiler aşağıdaki gibidir.

1. Kurbağalar ve kara kurbağaları

Kaynaklar, kurbağaların ve kara kurbağalarının solunum sisteminin deriden çalıştığını ve aynı zamanda pulmoner olduğunu söylüyor. Deri yoluyla oksijen alma ihtiyacı her türe göre değişir, ancak bazılarında %80’e kadar ulaşır. Akciğerler ne kadar basitse, vücut yüzeyi o kadar güvenilirdir.

Some figure

2. Semenderler

Bir semender, çoğunlukla su alışkanlıklarına sahip bir salamandra türüdür. Bu anuranlar hem suda hem de karasal habitatlarda bulunur, bu nedenle solunumları pulmoner ve kutanözdür. Ek olarak, yaralandığında vücutlarının bazı kısımlarını (gözleri, kuyruğu ve uzuvları gibi) yenileme yeteneğine sahiptirler.

Some figure

3. Kör Kertenkeleler

Kör kertenkeleler, uzuvları olmadığı ve duyu organları çok zayıf olduğu için çok özel amfibilerdir. Solunum sürecinin çoğu deri yoluyla yapıldığından akciğerleri çok sığdır.

Some figure

4. Aksolotlar

Bu özel amfibi, Meksika’ya, özellikle Xochimilco Gölü’ne özgüdür. Aksolotl, deri ve akciğer solunumunun yanı sıra solungaçlardan da nefes alabilen bir semender türüdür. Küçük bir pembe varlıkta üç çeşit nefes.

Deri yoluyla nefes alan birçok varlık gibi , aksolotl’un da yumuşak ve her zaman nemli bir cildi vardır, bu da dermis yoluyla oksijen almasına ve karbondioksiti buharlaştırmasına izin verir. Bir bilgi olarak, bu hayvanın her zaman larva evresinde kaldığına dikkat edilmelidir.

Some figure

Deri yoluyla nefes alan derisi dikenliler

Bu omurgasız hayvanların bazıları biyolojik özelliklerinden dolayı deri solunumu kullanırlar. Size bazı örnekler vereceğiz.

5. Deniz kestanesi

Ekinoidler veya deniz kestaneleri balon veya disk şeklindedir, kolları yoktur, iskeletleri dıştadır ve sivri uçlarla doludur. 2500 metre derinliğe kadar tüm deniz alanlarında bulunabilirler. Diğer görevlerinin yanı sıra hareket etmeye, yiyecek yakalamaya ve solunuma yardımcı olan ayaklar, omurgalarından uzanır.

Some figure

6. Denizyıldızı

Denizyıldızları oksijenlerinin çoğunu tüp ayaklarından ve cildin papüllerinden veya solungaçlarından, dikenlerin tabanına yakın küçük çıkıntılardan geçen sudan alırlar. Suda bulunan oksijenle nefes alırlar, bu nedenle yaşam alanlarından çıkarılırlarsa yaşam döngülerini gerçekleştirmek için gaz alışverişini gerçekleştiremezler.

Suyun dışında denizyıldızları zehirlenir ve ölür.

Some figure

7. Kırılgan yıldızlar

Kırılgan yıldızlar veya ophiuroidler ( Ophiuroidea ) denizyıldızına çok benzer, çünkü aynı zamanda merkezi bir diskten çıkan 5 kola sahiptirler. Solunum sistemleri, oksijenin vücudun deliklerinden su ile birlikte girdiği kollarda bulunan torbalardan oluşur.

Deri soluyan annelidler (halkalı solucanlar)

Annelidler ayrıca nefes almaya yönelik başka organları olmadığı için derileriyle nefes alan hayvanlardır. Nemli, ince derileri yaşamak için ihtiyaç duydukları oksijeni emer. Bazıları aşağıdaki gibidir.

8. Sülükler

Sülükler denizde, karada veya ağaçta olabilir, ancak büyük çoğunluğu tatlı sularda bulunur. Esneklikleri şaşırtıcıdır ve ortalama ömürleri 27 yıldır. Bu omurgasızlar nefes almak için derilerinin tüm yüzeyinde gaz alışverişi yaparlar ve bazılarının solungaçları olabilir.

Some figure

9. Solucan

Bu annelid, yaşamı için uygun nem koşullarını koruduğu yerde yaşar. Solunumu kutanöz olduğundan, yüzeydeki partiküllerde bulunan hava ile gaz alışverişi yapması gerektiğinden, ortam çok kurursa veya su basarsa ölebilir. Solucanlar, toprağı değiştirmek ve birçok hayvan için yeni yaşam alanları yaratmak için çok gerekli hayvanlardır. Ayrıca, arazinin hidrolik özelliklerini ve yapısını iyileştirir.

Some figure

Aksolotl’da da görebileceğiniz gibi, farklı nefes alma biçimlerine sahip başka birçok hayvan var. Örneğin yılan balıkları, karaya ayak bastıklarında solungaçları olan ve derileriyle nefes alabilen balıklardır.

Aynı şekilde, bazı amfibilerin akciğerleri vardır ve aynı zamanda kurbağalarda gördüğünüz gibi cilt solunumunu kullanabilirler. Derileriyle nefes alan hayvanlar çok çeşitlidir. Bazılarının birkaç solunum sistemi vardır ve bazılarının sadece bir tane vardır. Tabii ki, doğa tüm senaryolar için araçlar sağlar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Animalandia. (s. f.). Cecilia (información taxonómica – Clase Amphibia) | Animalandia. Recuperado 31 de agosto de 2021, de https://animalandia.educa.madrid.org/ficha-taxonomica.php?id=1290&nivel=Clase&nombre=Amphibia

Bioética del Trabajo. (s. f.). La respiración en los seres vivos. Recuperado 31 de agosto de 2021, de http://bioeticadeltrabajo.org/bioeticalaboral/content/La%20respiracion%20en%20los%20seres%20vivos.pdf

Colaboradores de Wikipedia. (s. f.). Wikipedia, la enciclopedia libre. Wikipedia. Recuperado 31 de agosto de 2021, de https://es.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Portada

Gobierno de El Salvador. (s. f.). Ciencia, Salud y Medio Ambiente. Recuperado 31 de agosto de 2021, de https://www.mined.gob.sv/materiales/f3/semana5/3grado/ciencia/Guia_aprendizaje_estudiante_3er_grado_Ciencia_f3_s5.pdf

López, M. G., Cosín, D. D. J., Aza, D. T., Lidón, J. B. J., & Rodriguez, M. N. (2019, 25 noviembre). Por qué la lombriz de tierra es uno de los animales más importantes del planeta. The Conversation. https://theconversation.com/por-que-la-lombriz-de-tierra-es-uno-de-los-animales-mas-importantes-del-planeta-127389

Palmitos Park. (2017, 11 abril). La respiración cutánea en animales. https://www.palmitospark.es/blog/animales-y-flora/animales-respiracion-cutanea/

Servindi. (s. f.). Qué tipo de respiración tiene la rana. Recuperado 31 de agosto de 2021, de http://www.servindi.org/cache/twg7n/1c35c7-que-tipo-de-respiraci%C3%B3n-tiene-la-rana


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.