Kış Uykusuna Yatan 9 Hayvan ve Özellikleri

Kış uykusuna yatma, aşırı iklim koşullarına sahip ekosistemlerde yaşayan birçok memeli taksonunda oluşturulmuş evrimsel bir stratejidir.
Kış Uykusuna Yatan 9 Hayvan ve Özellikleri
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kış uykusuna yatma, bazı hayvanların soğuk ve yiyecek eksikliğinin hayatta kalma için tehlike oluşturduğu yılın bu zamanlarında hayatta kalmak için uyguladığı bir stratejidir. Kış uykusuna yatan bir hayvan, enerji harcamasını en aza indirmek ve çevre daha dostça olana kadar hayatta kalmak için fizyolojik sürecini azalttığı bir hareketsizlik durumuna girer.

Kış uykusu denilince aklınıza gelen hayvan ayı olabilir ama başka birçok canlı da aynı şeyi yapıyor ve siz onlardan haberiniz olmayabilir. Aşağıdaki satırlarda, soğuk hava geldiğinde kış uykusuna yatan hayvanlardan bazılarının özellikleriyle birlikte bir listesini bulacaksınız.

Hayvanlar nasıl kış uykusuna yatar?

Hazırda bekletme, türün hem davranışını hem de normal metabolizmasını değiştiren uyarlanabilir bir mekanizmadır. Bu kadar uzun bir süre yiyecek yokluğunda hayatta kalabilmek için, türler önce yiyecek biriktirmeye ve vücutlarında yağ rezervleri oluşturmaya eğilimlidir. Bu sayede vücutları yemek yemeden bu kadar uzun süre dayanabilmektedir.

Ek olarak, bazı türler ayrıca kış uykusu için özel barınaklar arar veya inşa eder. Bunu, güvende olacaklarından ve hiçbir yırtıcının onları bulamayacağından emin olmak için yaparlar. Bu da yetmezmiş gibi, bazı hayvanlar da bu yerlerde fazladan yiyecek saklarlar, çünkü kış uykusundayken kısa süreliğine uyanıp yiyecek tüketmek ve derin uykularına geri dönerler.

En ünlü örneklerden bazıları şunlardır:

1. Sincaplar, yer altında kış uykusuna yatan hayvanlar

Sincaplar, Sciuridae ailesine ait olan ve KuzeyAmerika’dan gelen bir memeli grubudur. Sırtlarında koyu çizgiler olan bu küçük kemirgenler ilkbahar, yazı ve sonbaharı toplayarak, tohum gömerek veya üremekle geçirirler. Ancak kış geldiğinde sincaplar ortadan kaybolur.

Aslında ortadan kaybolmazlar, kendilerini neredeyse bir metre (3 fit) derinlikte kazdıkları oyuklara gömerler. Bu yuvalar kış gelmeden hemen önce inşa edilmez; onlar her zaman oradalar. Bu hayvanlar, onları kış uykusu aylarında besin kaynağı olarak hizmet edecek yiyecekleri depolamak için kullanır.

Sincaplar gömülürken, vücut ısıları keskin bir şekilde düşer ve derin bir uykuya dalarlar, bu sadece ara sıra rezervlerinden bir lokma almak için kesintiye uğrar.

Sincapların aksine, kış uykusuna yatan diğer hayvanlar yiyeceklerini bir yuvada saklamazlar. Bunun yerine vücutlarında çok miktarda yağ biriktirirler. En bilinen örneğe bakalım.

yemek yiyen sincap


2. Ayı: En popüler kış uykusuna yatan hayvan

Dünyada birçok farklı ayı türü vardır ve hepsi kış uykusuna yatar. Ancak, iklim değişikliğinden kaynaklanan ciddi bir sorun var: Dünyanın birçok yerinde ayılar kış uykusuna yatmayı bırakıyor. Bu önemsiz gibi görünse de, türün hayatta kalmasını tehlikeye atabilecek bir durumdur.

Ayılar yiyecekleri ayı inlerinde saklamazlar; tam tersine, bir sonraki bahara kadar gerekli enerjiyi sağlamak için vücutlarında yağ depolamak için mümkün olduğunca beslenirler.

Öte yandan, dişilerin ilkbaharda döllenen yumurtaları gebe bırakmaya başladığı kış uykusu sırasındadır. Bu doğru, sıcaklık uygun olduğunda ayılar çiftleşir, ancak embriyonik gelişim ayı kış uykusuna yatmaya başlayana kadar gerçekleşmez.

Ayılar kendi inlerini inşa ederler ve bir yıldan diğerine aynı yuvayı bir daha asla kullanmazlar, ancak bunlar diğer ayılar veya hayvanlar tarafından kullanılabilir. Bir ayı kış uykusuna yattığında derin bir uykuya dalar ve bahara kadar bir daha uyanmaz.

Bununla birlikte, ayılar, doğum yapmak ve yeni doğan yavrularına bakmak için kış ortasında kış uykusuna son verirler. Bu nedenle ayı yuvasından çıktıklarında çok acıkırlar.

ormanda bir ayı


3. Yarasalar

Kuşlar gibi pek çok yarasa, kış geldiğinde hepsi gitmese de daha sıcak iklimlere yönelmeye karar verir. Bazı yarasa türleri , daha iyi zamanlar gelene kadar derin, karanlık mağaralarda saklanmayı tercih eder.

Öte yandan, bazı yarasalar ahır, çatı katı ve bodrum gibi insan binalarına sığınmayı tercih eder. Bu hayvanlar ve insanlar arasındaki bir arada yaşamanın uzun bir geçmişi vardır ve birçok insan onlardan korkmasına rağmen, bunların büyük çoğunluğu zararsızdır ve böcekleri uzak tutar.

Sincapların veya ayıların aksine, yarasalar vücutlarında yiyecek veya fazladan yağ depolamazlar. Bu hayvanlar 6 aya kadar sürebilen derin bir uykuya dalarlar. Bu süre zarfında kalp atışları ve sıcaklıkları, öldüklerini düşündürecek sınırlara düşer.

ağzı açık bir yarasa

4. Kutu kaplumbağaları

Kutu kaplumbağaları, kış uykusu sırasında yarasalara benzer bir stratejiye sahiptir. Bu hayvanlar aynı zamanda evcil hayvan olarak da yaygındır, bu nedenle biyolojilerinin tamamlanması için onlara bu hareketsizlik dönemini sağlamanız şiddetle tavsiye edilir.

Kabukları sayesinde kaplumbağaların yuvalarda saklanmasına gerek yoktur. Günler kısalıp sıcaklıklar düştüğünde bu hayvanlar kısmen kendilerini gömer ve koruyucu kabuklarının içine girerler.

Kaplumbağalar kış uykusuna girdiklerinde ortam sıcaklığında beklenmedik bir değişiklik olmazsa 3 ila 4 ay kış uykusunda kalırlar. Ancak su içmeleri gerektiğinde uyanabilirler. Bu nedenle bu tür kaplumbağaları evcil hayvan olarak beslerken ve kış uykusuna yatarken yanında daima su bırakılmalıdır.

Kutu kaplumbağası, yüzüne yakın çekim

5. Cüce lemurlar

Memeliler arasında, cüce lemurların kış uykusu durumu biraz farklıdır, çünkü bu işlemi gerçekleştirebilen tek primat grubudur. Aslında, vücutlarında yağ depolayan ayılar gibi diğer hayvanlarda olanın aksine, bu meraklı hayvanlar kuyruklarında yağ depolarlar.

Ek olarak, kış uykusu süreçleri genellikle Madagaskar’ın aşırı sıcağında hayatta kalmak için tasarlanmıştır. Bu sayede küçük kalpleri dakikada sadece birkaç kez atar ve nefesleri nefesten nefese yaklaşık 20 dakika sürer.

6. Kirpi

Kirpiler yalnızca kendilerini tehlikeli gösteren dikenlere sahip bir vücuda sahip oldukları için bilinmezler; ayrıca kış uykusuna yatabilmeleriyle de tanınırlar. Diğer hayvanlarda olduğu gibi, bu memeliler de kışa dayanmalarına yardımcı olacak vücut yağları üretmek için yıl boyunca iyi beslenirler. Bu sayede yılın en soğuk zamanlarında barınaklarında saklanırlar.

Kirpilerde kış uykusunun süresi büyük ölçüde çevresel koşullara bağlıdır. Yağ rezervlerine ve dış sıcaklığa bağlı olarak sadece birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Bazı durumlarda, daha erken uyanmaları mümkündür, ancak bu yalnızca hayati tehlikede olduğunda gerçekleşir.

7. Dağ sıçanları

Dağ sıçanları , tüm aile yuvalarında birlikte uyudukları için, var olan en tuhaf kış uykusuna yatan hayvanlardan biridir. Genellikle kış uykusuna dayanmak için yıl boyunca yağ rezervleri hazırlar ve üretirler. Bununla birlikte, bazı türler yiyecek aramak için dışarı çıkmak için bu süreci birkaç kez kesebilir.

8. yaban arısı

Bombus arıları, arılara çok benzeyen meraklı böceklerdir, sadece vücutları biraz daha büyük ve tüylüdür. Ayrıca, akrabalarınınkine benzer bir sosyal organizasyona sahiptirler, böylece diğer tüm kastları yetiştiren bir kraliçenin varlığı tarafından yönetilirler.

Kışın, bombus arıları sıradan bir günmüş gibi çalışmak için dışarı çıkarlar. Ancak, düşük sıcaklıklar, nüfusun büyük bir bölümünün bu eylemde ölmesine neden olur. Bu nedenle kraliçe, vücudunda büyük miktarda yiyecek rezervi depolar ve saklanmak ve kış uykusuna yatmak için kendini toprağa gömer.

Soğuk mevsim geçtikten sonra kraliçe yerden çıkacak ve sıfırdan yeni bir koloni oluşturacaktır. Böylece soy bir yıl daha devam ettirilir ve yaşam döngüleri tekrarlanır.

9. Kara salyangozları, kış uykusuna yatan başka bir hayvan

Hazırda bekletme, vücut ısısını sabit tutamayan hayvanlar için de çok önemli bir süreçtir. Böylece salyangozlar, sıcaklıklar düşmeden hemen önce kış uykusuna yatmaya başlar.

Bu hayvanlar, günlerin biraz daha serin olduğunu fark ettiklerinde, bitki örtüsünün bol olduğu alanlar, kayaların altı vb. donmayacağını bildikleri yerlere sığınırlar.

Kış uykusuna yatmaya karar verdiklerinde, yalnızca kabuklarının içine girmeleri gerekir. Kendilerini korumak için, açıklığı kendi seçtikleri yüzeye bağlı kalmalarına izin veren kendi balçıklarıyla kaplarlar. Bu hayvanlar hakkında çok merak edilen bir şey, gruplar halinde kış uykusuna yatmayı sevmeleridir.

ağaç dalında bir salyangoz.

Görüldüğü gibi kış uykusuna yatan hayvanların çeşitliliği, özellikleri ve bu dönemlerin süreleri kadar çok geniştir. Genel bir kural olarak, kış uykusuna yatan bir hayvanla karşılaşırsanız, onu rahatsız etmeyin, çünkü bu onun hayatta kalmasını tehlikeye atabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Andrews, M. T., Squire, T. L., Bowen, C. M., & Rollins, M. B. (1998). Low-temperature carbon utilization is regulated by novel gene activity in the heart of a hibernating mammal. Proceedings of the National Academy of Sciences, 95(14), 8392-8397.
  • Whitten, B. K., & Klain, G. J. (1968). Protein metabolism in hepatic tissue of hibernating and arousing ground squirrels. American Journal of Physiology-Legacy Content, 214(6), 1360-1362.
  • Stieler, J. T., Bullmann, T., Kohl, F., Tøien, Ø., Brückner, M. K., Härtig, W., … & Arendt, T. (2011). The physiological link between metabolic rate depression and tau phosphorylation in mammalian hibernation. PloS one, 6(1), e14530.
  • Makinson, J. C., Woodgate, J. L., Reynolds, A., Capaldi, E. A., Perry, C. J., & Chittka, L. (2019). Harmonic radar tracking reveals random dispersal pattern of bumblebee (Bombus terrestris) queens after hibernation. Scientific reports, 9(1), 1-11.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.