Akrep Sokması Durumunda Ne Yapılır

Bu türün büyük çoğunluğu zehirsizdir; ancak bir gün sizi sokarsa, doktora göstermek için fotoğrafını çekin ki o da doğru tedaviyi uygulayabilsin. Ayrıca yarayı yıkar ve kalp hizasından aşağıda tutarsanız iyi olur.
Akrep Sokması Durumunda Ne Yapılır

Son Güncelleme: 09 Kasım, 2019

Akreplerin sadece çöllerde yaşadığı fikri büyük bir yanılgıdır. Sandığınızdan daha sık rastlayabileceğiniz yerlerde de yaşarlar. Neredeyse herkes hayatının bir noktasında akrep tarafından sokulmuştur, bu yüzden sokulduğunuzda ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Akrep Tarafından Sokulduğunuzda İzlemeniz Gereken Adımlar

Akrepler normalde kayaların arasında ya da yer altında saklanır; bu yüzden bahçede çalışırken, bitki toplarken ya da şehir dışında bu gibi aktiviteler yaparken bir akrep tarafından sokulabilirsiniz. Başınıza böyle bir şey geldiğinde ne yapacaksınız?

Bulunduğunuz Yerin Zehir Kontrol Yardım Hattını Arayın

Her ülkede zehirlenme durumunda arayacağınız bir numara vardır; ya da uluslarası acil telefon hattı olan 112’yi arayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz de, ayakta duracak gücünüz olsa da zehir sizi zamanla felç edebileceği için Zehir Kontrol Hattını aramak çok önemlidir.

Akrep tarafından sokulduğunuzda yanınızda kimse yoksa, burayı arayıp operatöre bulunduğunuz konumu tam olarak söylediğinizden emin olun. Böylece onlar hastaneye yatmanız gerekmesi ihtimaline karşın tüm hazırlıkları organize ederler. Örneğin, onları birkaç dakika sonra tekrar aramanızı isteyebilir ya da onlar sizi arayabilirler. Cevap alamadıklarında ise ambulans gönderirler.

Akrebin Fotoğrafını Çekin

Elbette sizi ısıran ya da sokan bir hayvanla selfie çekmek en son isteyeceğiniz şey, ancak güvenli bir mesafeden bir fotoğraf çekmelisiniz. Bu adım sizi sokan akrebin türünü tespit etmek için son derece kritiktir. Bu şekilde hastane de size doğru panzehiri sağlayabilecektir.

yerde duran akrep

Akreplerin hepsi aynı değildir. Farklı semptomları olan farklı zehir türlerine sahiptirler. Yani hızlı müdahale edilebilmesi için bir fotoğraf şart. Unutmayın, akrebin bazı türleri ölümcüldür.

Semptomlara Dikkat Edin

Hastanede doktor sizi kontrol etmiş olsa da evinize gidince semptomlarınızı gözlemlemeye devam edin. Daha kötüleşebilirsiniz ya da yeni semptomlar ortaya çıkabilir.

Belki de yaşadığınız yerde akrepler çok yaygın değildir, bu yüzden de doktor akrep sokması durumunda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini tam bilememiştir.

Sokulan Bölgeyi Yıkayın

Eve gittiğinizde akrebin soktuğu bölgeyi zaman buldukça su ve sabunla yıkayın. Bu şekilde enfekte olmasını önlersiniz. Zehri emerek çıkarmaya çalışmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Doktorun verdiği ilaçlar zehrin icabına bakacaktır.

ellerini yıkayan biri

Doktorun verdiği tüm talimatları uygulamaya özen gösterin ve fazlasını yapmaya çalışmayın. Unutmayın, doktorlar ne yaptığını bilen eğitimli profesyonellerdir, onların tavsiyelerine uyun.

Sokulan Bölgeyi Kalp Hizasının Aşağısında Tutun

Bu yöntem zehrin damarlar yoluyla vücuda yayılmasına engel olur. Mümkün olduğunca hareketsiz durun, o bölgeyi sabit tutarak zehrin yayılmasını önleyin.

Ayrıca buz koyabilirsiniz. Bunu yapmak sadece enflamasyonu kontrol altında tutmakla kalmayacak, zehrin az da olsa pıhtılaşmasını sağlayarak vücudunuzun başka bölgelerine yayılmasını zorlaştıracaktır.

Panik Yapmayın

Anksiyete ve gerginlik düşünmenize ve çabuk hareket etmenize engel olur, özellikle de yalnızsanız. Mümkün olduğunca sakin kalmalısınız. Unutmayın, her akrep ölümcül değildir; hatta çoğu değildir.

Bulunduğunuz bölgedeki akrebin zehri, tedavi gerektirmeyen hafif belirtiler gösteren türde olabilir. Akrep sokması çok sık başınıza gelebilecek bir şey olmasa da tedbirli ve bilgi sahibi olmak yararınıza olacaktır. Akrep tarafından sokulursanız bu tavsiyeleri uygulayın, her şey yoluna girecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Everson, G. W. (2014). Scorpions. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00784-3
  • Shah, P. T., Ali, F., Noor-Ul-Huda, Qayyum, S., Ahmed, S., Haleem, K. S., … Khan, I. (2018). Scorpion venom: A poison or a medicine-mini review. Indian Journal of Geo-Marine Sciences.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.