Kralı Isıran Berberi Şebeği

Yunan Kralı I. Aleksander'ı ısıran maymun, kralın enfeksiyon kapıp bir süre sonra ölmesine neden oldu. Kralın ölümü, politik sorunlara yol açtı.
Kralı Isıran Berberi Şebeği
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

1920 senesinde bir maymun, Yunanistan’ın kaderini sonsuza kadar değiştirdi. Kral I. Aleksander, kaldığı Tatoi Sarayında ölümüne yol açacak bir Berberi şebeği saldırısına uğradı.

Krala Saldıran Maymun

Yunanistan’ın üçüncü kralı olan Aleksander’ın, Birinci Dünya Savaşı eşiğindeki Avrupa’daki hükmü, kısa ve biraz da garipti. Ancak, bu kralla ilgili en garip şey aslında onun ölümüdür. Dediğimiz gibi, kralın yaşamı, bir maymunun onu ısırması nedeniyle son buldu.

Berberi şebeği olarak adlandırılan maymun türü, Avrupa’da evcil hayvan olarak beslenen bir maymun türüydü. Bu maymunun izlerine, Roma Pompeii’den prehistorik İrlanda’ya kadar pek çok farklı bölgede rastlanabilir.

Bu vakada, Kral I. Aleksander’a saldıran Berberi şebeği, kralın hizmetçilerinden birinin evcil hayvanıydı. Söz konusu hizmetçi, çiftliklerden sorumluydu ve evcil hayvan olarak birkaç farklı maymunu vardı.

berberi şebeği

Kralın Uğradığı Saldırı

Peki, bu saldırı nasıl gerçekleşti? Kral I. Aleksander asma bahçelerinde yürüyüşe çıktığında, bir Alman kurdu olan kendi köpeği ve birkaç maymunun kavga ettiğini gördü. Kral kavgayı ayırmak için araya girdiğinde, kavgaya başka bir maymun daha karıştı ve kralın bacağını ve karnını ısırdı.

Maymunların eğlenceli ve komik olmak gibi bir ünleri olsa da, Berberi şebeği iri dişleri olan ve oldukça tehlikeli bir maymun türüdür. Bir insanı çok kolay yaralayabilir ve en kötü durumda, ölmesine neden olabilirler.

Krala saldıran Berberi şebeği ve köpeğine saldıran maymunlar anında vuruldular. Ve, kralın hizmetçileri, onun yaralarını temizlemeye başladılar.

Ancak, iş işten geçmişti bile. Isırık yaraları çok kolay enfeksiyon kapar, özellikle de Berberi şebeği gibi bir vahşi hayvanın ısırarak açtığı yaralar. Kral, ısırıldıktan sonra bir süre daha hayatta kaldı ancak, ateş ve acı içinde geçen birkaç haftadan sonra yatağında öldü.

Saldırıdan Önceki Hikaye

Bu durumun Yunanistan’ı nasıl etkilediğini tam olarak anlayabilmek için, biraz tarih bilmek gerekiyor. Aleksander’ın babası I. Konstantin, Birinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmıştı. Buna ve başbakanın Rusya ve Fransa’yı tercih etmesine rağmen, Yunan kralı Almanya’yı destekliyordu.

Sonuç olarak, hükümet ikiye bölündü ve en sonunda kral ve ailesi sürgün edildi. Ancak, başbakan olarak Yunanistan’ı yöneten Üçlü İtilaf, Yunanistan’ın bir cumhuriyet olmasını istemiyordu. Aleksander, yasa dışı bir şekilde tahta getirildi. Kraliyet ailesinden, Yunanistan’da kalan son kişi Aleksander’dı.

tatoi sarayı

Kukla Hükümdar

Aleksander aslında bir kukla hükümdardı. Aleksander kendini arkadaşlarından soyutladı ve gerçek anlamıyla asla hükümdarlık yapmadı. Birinci Dünya Savaşının başında, Yunan krallığı çeşitli barış antlaşmaları sonucu büyümüştü. Ve bir yandan da Türkiye ile savaşa girmişti.

Aleksander bu dönemde öldü ve bu monarşistlerin kazanmasına ve babası I. Konstantin’in tahta geri dönmesine yol açtı. Ancak, Konstantin’in tahta dönüşüne karşı olan memnuniyetsizlik ve Türkiye ile olan savaşın kaybı, Konstantin’in 2 yılın sonunda tahttan çekilmesine neden oldu. Churchill “bir maymun, kralı ve 250.000 Yunanı öldürdü” dediğinde, Aleksander’ın ölümü ve babası tahta geçtikten sonra Yunanistan’ın yenilgisinden bahsediyordu.

Bir maymunun, Yunan tarihini bu şekilde etkilemesi çok ilginçtir. Monarşinin düşüşü ve ülkenin sınırlarının gerilemesi, direkt olarak Aleksander’ın ölümü ile başlantılıdır. Kim bir maymunun, bir imparatorluğun sonunu getirebileceğini düşünebilirdi ki?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fooden, Jack (2007). Systematic review of the Barbary macaque, Macaca sylvanus. Field Museum of Natural History.
  • Correspondent, Oskar AanmoenSenior Europe (2017-05-03). “The King who was killed by a monkey”. Royal Central. Retrieved 2018-12-22.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.