Afrika Yeşil Maymunu ve Drone Uyarı Sistemleri

Afrika yeşil maymunları diğer türlerine göre daha hassastırlar. Bir nevi içlerinde anti drone alarmı "barındırırlar" ve bu şekilde varlıklarından haberdar olurlar.
Afrika Yeşil Maymunu ve Drone Uyarı Sistemleri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Afrika yeşil maymunu sade ve az bilinen primatlardır. Büyük etkileri ve tarihi önemlerine rağmen, bizi hala şaşırtırlar. Yeni bir araştırma, bu hayvanların kendilerine has anti drone alarm sistemine nasıl sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Afrika yeşil maymunu ve dronelar

Dronelar (insansız hava araçları) büyük bir sorun haline geldiler. Sadece insanlara karşı değil, vahşi yaşama karşı da. Bu araçların vahşi hayvanlarda sebep olduğu stres oldukça fazladır. Bu alanda çalışma yapan herkesin dikkatini de çekmektedir.

Teknolojinin bu türünün getirdiği tehlikenin en iyi örneği, kardaki ayı videosudur. Bu video yayınlandıktan hemen sonra popülerleşmiştir. Videoda, yavru bir ayı annesinin sırtına tırmanmaya çalışırken, annesinin drone aracına vurmaya teşebbüs etmesiyle de sırtından kayarak yere düşüyor.

ağaçların arasında maymun

Dahası, bu araçlardan rahatsız olan tek hayvanlar ayılar da değil. Afrika yeşil maymunu bu araçları bir rahatsızlık olarak görüyor ve onlardan çok rahatsız oluyor, bu sebeple kendilerine ait bir anti drone alarm sistemi geliştirmişlerdir.

Chlorocebus cinsine ait çeşitli primatlar söz konusu olduğunda bu yeni bir özellik değildir. Çoğu, kendilerini avlayan yırtıcılara karşı bir uyarı sistemi geliştirme yeteneği ile tanınmaktadır. Tüm bu tehditlerle başa çıkabilmek ve kurtulabilmek için bütün stratejileri denerler.

Anti drone alarmı nasıl çalışıyor?

Bu primatların inanılmaz iletişim yetenekleri başlı başına bir araştırmayı hak ediyor. Genel olarak, bir leopar duyduklarında alarmlarından bir tanesi harekete geçiyor ve bu yüzden hemen bir ağaca tırmanıyorlar.

Benzer bir durumda, bir kartal sesi duyduklarında hemen gökyüzüne bakıyorlar. Dahası, bir yılan duyduklarındaysa hemen iki ayakları üzerine dikiliyorlar.

Chlorocebus cinsindeki tüm türlerde bu tür bir davranışa dair bir araştırma yoktur. Hepsinin alarmı birbirinden farklı olabilir.

Son zamanlarda, primatolog Julia Fischer yeni ilginç bir araştırma gerçekleştirmiştir. Araştırmada insanlar yaklaşık 80 Afrika yeşil maymununun (Chlorocebus sabaeus) üzerinden dronelar uçurdular. Bu türün yırtıcılara verdikleri tepkiler hala bilinmemektedir, ancak verdikleri tepkiler Vervet maymunlarının (Chlorocebus pygerythrus) tepkilerine çok benzemekteydi.

hüzünlü bakan maymun

Dahası, bu primatların uyarı seslerini kayıt altına aldı ve bu türe ait 16 maymunun önünde tekrar dinletti. Bu maymunlar da kayıtları duyduktan sonra aynı tepkileri sergilemişlerdir.

Yani, bu, uyarı çağrısının yapısının doğuştan geldiğine işaret etmektedir. Ayrıca, çağrılarının daha iyi hale gelmesi için genç maymunların yaşlılardan öğrenmek zorunda olduğu da görülmüştür.

Yırtıcıların çoğundan 400 yıl izole yaşayan Barbados Adaları’ndaki yeşil maymunlarla yürütülen benzer çalışmalar bulunmaktadır. Araştırmacılar, bu maymunların da uyarı seslerini tanıdığını keşfetmiştir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Burns-Cusato, M., Cusato, B., & Glueck, A. C. (2013). Barbados green monkeys (Chlorocebus sabaeus) recognize ancestral alarm calls after 350 years of isolation. Behavioural processes100, 197-199.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.